Centralne ogrzewanie
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym centralne ogrzewanie.
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym centralne ogrzewanie.
Pompy ciepła powietrze-woda (zwane także potocznie powietrznymi pompami ciepła) zyskują w Polsce coraz bardziej na popularności. To ekologiczne źródła ciepła, korzystające z odnawialnego źródła energii, jakim jest nagrzewane przez Słońce powietrze w ziemskiej atmosferze. Nieco tylko bardziej skomplikowane od klimatyzatorów, pozwalają wytwarzać ciepło dla budynku bez spalania, bez lokalnego emitowania spalin, a docelowo pozwolą Polakom ogrzewać domy bez śladu węglowego.
Powietrzne pompy ciepła polecane są tym inwestorom, którzy chcą mieć dom wyposażony w wodną instalację grzewczą, korzystać z pompy ciepła, a nie mają możliwości wykonania dolnego źródła z gruntowym wymiennikiem glikolowym. Powietrze jest źródłem ciepła o nieskończonej wydajności, bardzo łatwo dostępnym. Pompę ciepła powietrze-woda można zamontować nawet w mieszkaniu, na zewnętrznej ścianie bloku.
Ponieważ tego typu pompy ciepła czerpią energię do ogrzewania z powietrza, wiąże się to nie tylko z zaletami, ale i wadami.
Czytaj dalej artykuł „Pompy ciepła powietrze-woda: czy warto?”W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić urządzenie, które w mojej opinii jest kluczem do oszczędnego ogrzewania grzejnikowego. Mam tu na myśli termostat grzejnikowy, a właściwie termostatyczną głowicę zaworu grzejnikowego. Zadaniem tego urządzenia jest bowiem precyzyjne dawkowanie ilości ciepła, które dostarczane jest do pomieszczenia.
Aby ogrzewanie było efektywne i tanie, należy spełnić jednocześnie kilka warunków:
Za ostatni punkt odpowiadają bohater niniejszego artykułu (termostat grzejnikowy) i automatyka sterująca działaniem kotła oraz dystrybucją ciepła. W mieszkaniach mamy bezpośredni wpływ tylko i wyłącznie na ustawienia termostatu (i ewentualnie na zwiększenie strat ciepła, jak będziemy intensywnie wietrzyć mieszkanie). Czytaj dalej artykuł „Termostat grzejnikowy – klucz do oszczędnego ogrzewania”
W dzisiejszym wpisie szybki przegląd sposobów na to, by zapewnić sobie tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego.
Zaczniemy jednak od zdefiniowania tej taniości. Tanie ogrzewanie to takie, które pozwala ogrzać dom bez większych wydatków, czyli rachunków za nośniki energii. Na tę taniość może składać się:
Jak widzimy, do problemu pod tytułem „jak tanio ogrzać dom jednorodzinny” można podejść na kilka sposobów, a tak naprawdę, to zazwyczaj opłaca się podejść do niego od kilku stron jednocześnie.
Zagadnieniem ograniczenia strat ciepła zajmować się tu nie będziemy, raz już o tym pisałem. Bo ocieplenie domu styropianem czy instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją (odzyskiem ciepła) to nie zagadnienie z zakresu techniki ogrzewczej. Cała reszta natomiast jak najbardziej mieści się w obrębie zainteresowań tego artykułu. Pozwolę sobie omówić je pokrótce zaczynając od końca. Czytaj dalej artykuł „Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego”
W dzisiejszym artykule chciałem przedstawić Wam fajną koncepcję bufora ciepła, który pozwala na magazynowanie ciepła w instalacji grzewczej i jednocześnie przyczynia się do oszczędności w kosztach ogrzewania domu. Pozwala pozyskiwać to ciepło wtedy, gdy jest nam wygodnie (albo tanio), a używać wtedy, gdy jest to ciepło potrzebne.
Bufor może być instalowany niemal w każdej instalacji centralnego ogrzewania, bez względu na to, jakie źródło ciepła ją zasila, i czy ciepło dostarczane jest do pomieszczenia przez grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. Czytaj dalej artykuł „Bufor (zasobnik) ciepła w instalacji grzewczej”
Dzisiejszy wpis jest zainspirowany wiadomością od Czytelniczki, czy w zasadzie komentarzem, który pozostawiony został pod wpisem o wolnostojących piecach kominkowych z płaszczem wodnym.
Oto treść tego komentarza.
Witam. Mam pytanie. W październiku założyłam sobie centralne ogrzewanie z kominka wolnostojącego z płaszczem wodnym,i zarazem ogrzewanie mam zrobione na tzw.podkowę, ale problem mój polega na tym że jak w piecu wygasa to kaloryfery od razu są zimne, nie wiem czym to jest spowodowane tym że instalacja jest źle zrobiona czy po prostu tak to działa.Bo czytałam że jak się ma taki kominek to nawet jak w piecu wygaśnie to kaloryfery przez parę godzin powinny być jeszcze ciepłe. Bardzo proszę o odpowiedź,dziękuję.
Czytaj dalej artykuł „Jak długo grzejniki są ciepłe po wyłączeniu kotła?”
Poniższe pytanie przesłał Łukasz:
Jestem w trakcie wykonywania projektu budowlanego. stoję przed podjęciem decyzji dotyczącej wybrania systemów w budynku. Postanowiłem wybrać podstawowe CO, solary, pompę ciepła powietrze-woda zasilającą ogrzewanie i wodę w kranie, kominek z rozprowadzeniem ciepła po mieszkaniu, oraz rekuperację. Czy to dobry zestaw ?
Czy z racji kilku źródeł ciepła zarówno dla powietrza i grzania wody to dobry wybór ? Czy przy tym zestawie nie lepiej użyć wentylacji grawitacyjnej ? Czy może z czegoś rezygnować ?
Łączenie różnych źródeł ciepła w jednej instalacji, czy też w jednym domu, ma w większości przypadków sporo sensu. Przykładowo, jeśli mamy w domu kocioł na węgiel za podstawowe źródło ciepła, dokładamy do instalacji prosty kocioł elektryczny, który jest droższy w eksploatacji, ale za to bezobsługowy. Dzięki temu inwestor ma możliwość wyjechać na urlop zimą bez zatrudniania w domu palacza na czas jego nieobecności — choć oczywiście w czasie wyjazdu za ogrzewanie domu płaci więcej, bo zużywa prąd, a nie węgiel. Czytaj dalej artykuł „Czy warto łączyć w jednym domu kilka źródeł ciepła?”
Najnowsze komentarze