Kotły

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym kotły.

Kotły centralnego ogrzewania w naszym kraju są najpopularniejszym źródłem ciepła dla domowych systemów ogrzewczych. Ich zadaniem jest ogrzanie wody, która później oddaje ciepło w grzejnikach.

Poniżej znajduje się pełna lista wszystkich artykułów dotyczących kotłów CO.

Możesz też poczytać o kotłach gazowych, na biomasę (w tym na drewno i na słomę), węglowych, dwufunkcyjnych, kondensacyjnych, oraz kotłach z podajnikiem.

Bufor (zasobnik) ciepła w instalacji grzewczej

W dzisiejszym artykule chciałem przedstawić Wam fajną koncepcję bufora ciepła, który pozwala na magazynowanie ciepła w instalacji grzewczej i jednocześnie przyczynia się do oszczędności w kosztach ogrzewania domu. Pozwala pozyskiwać to ciepło wtedy, gdy jest nam wygodnie (albo tanio), a używać wtedy, gdy jest to ciepło potrzebne.

Bufor może być instalowany niemal w każdej instalacji centralnego ogrzewania, bez względu na to, jakie źródło ciepła ją zasila, i czy ciepło dostarczane jest do pomieszczenia przez grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. Czytaj dalej artykuł „Bufor (zasobnik) ciepła w instalacji grzewczej”

Kotły elektryczne

Pisałem ostatnio, że pod względem kosztu inwestycji najtańszym źródłem ciepła mogą być elektryczne grzejniki. Ale czasem w domu z instalacją centralnego ogrzewania przyda się źródło ciepła na prąd. Wcale niekoniecznie musi to być od razu pompa ciepła, bo są przecież jeszcze kotły elektryczne!

Wydawać by się mogło, zwłaszcza w kontekście mojego ostatniego artykułu, że takie elektryczne źródło ciepła jest bez sensu. Że skoro chcemy grzać dom prądem, to lepiej będzie mieć te grzejniki elektryczne, niż wodną instalację centralnego ogrzewania. Czytaj dalej artykuł „Kotły elektryczne”

Opublikował 17.10.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Kominki z płaszczem wodnym

Niniejszy artykuł został opublikowany po raz pierwszy 11.11.2009 r. Poniżej znajduje się jego zaktualizowana wersja.

Gdy inwestor analizuje dostępne na rynku źródła ciepła, czasem bierze pod uwagę wykorzystanie kominka do ogrzewania domu. Uważa, że skoro będzie z niego korzystać dla przyjemności posiadania ognia w salonie, mógłby jednocześnie go wykorzystać jako źródło ciepła dla całego budynku. To często prowadzi do pomysłu, by w salonie zamontować kominek z płaszczem wodnym.

Niestety, w całkiem dużej liczbie przypadków taki wybór może nie być właściwy. Czytaj dalej artykuł „Kominki z płaszczem wodnym”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

Opublikował 16.10.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Kotły i perpetuum mobile

Jeden z czytelników zapytał mnie jakiś czas temu:

Jak to możliwe, że sprawność kotłów przekracza 100%? Czy sprzedawcy mają nas za kretynów, którym można wmówić, że istnieje perpetuum mobile? Przecież kotły nie generują ciepła znikąd. Czy zatem możliwe jest, by sprawność kotła przekraczała 100%?

Spieszę uspokoić czytelnika, że nikt tu nas nie oszukuje ani nie naciąga. Rzeczywiście, sprawność kotłów może przekraczać 100%, zaraz wyjaśnię dlaczego.

Ale najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie: czym tak naprawdę jest sprawność kotła? Z fizycznego punktu widzenia sprawność kotła to stosunek: Czytaj dalej artykuł „Kotły i perpetuum mobile”

1 komentarz

Opublikował 22.10.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , , , ,

Żeliwne kotły centralnego ogrzewania

Dziś, po przeglądzie informacji o kotłach centralnego ogrzewania i artykule o kotłach stalowych, pora na informacje o kotłach wykonanych z żeliwa.

Kotły żeliwne wykonywane są poprzez składanie w obudowie kilku członów wykonanych z żeliwa. Im więcej członów, tym większy kocioł i tym większa jego moc. W teorii możliwe jest więc zwiększenie lub zmniejszenie mocy istniejącego, już zainstalowanego w domu kotła, dodając lub odejmując jeden człon. Jest to również pewne ułatwienie w przypadku instalacji kotła w trudno dostępnych miejscach, można go bowiem złożyć dopiero na miejscu. Ten sposób wykonywania kotłów wynika z faktu, że żeliwo nie daje się spawać, zatem łączone musi być inaczej. Czytaj dalej artykuł „Żeliwne kotły centralnego ogrzewania”

1 komentarz

Opublikował 02.09.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Kotły centralnego ogrzewania

Na chwilę odejdę od ostatnio prezentowanych szczegółowych zagadnień. Chciałbym bowiem opisać na wyższym poziomie ogólności najpopularniejsze źródła ciepła dla domowych instalacji ogrzewczych — czyli kotły centralnego ogrzewania. Nie piece, jak często niepoprawnie się mówi, tylko kotły. Odróżnienie nie jest trudne — tradycyjne kominki to piece, a kominki z płaszczem wodnym to kotły.

Kotły to urządzenia, w których energia zawarta w paliwie (pod postacią ciepła spalania) jest uwalniana w procesie jego spalania i zamieniana na ciepło. Następnie to ciepło przekazywane jest do tzw. czynnika grzewczego. Czynnik grzewczy, najczęściej gorąca woda, ale czasem też para wodna lub np. olej, później trafia do instalacji centralnego ogrzewania. Krąży tam sobie i oddaje ciepło grzejnikom lub do podłogi (tzw. ogrzewanie podłogowe). Oprócz ciepła niesionego przez czynnik grzewczy, kocioł produkuje oczywiście spaliny, popiół, żużel, a także niekiedy także kondensat. Czytaj dalej artykuł „Kotły centralnego ogrzewania”

Opublikował 01.09.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami