Wentylacja grawitacyjna

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym wentylacja grawitacyjna.

Wentylacja grawitacyjna – zasada działania

W dzisiejszym krótkim wpisie przedstawię Wam zasadę działania wentylacji grawitacyjnej. Już kiedyś o niej tu pisałem, w artykule Wentylacja grawitacyjna, czyli jak skutecznie marnować ciepło. Chciałem w nim przedstawić swoje spostrzeżenia na temat bezsensu wykorzystywania wentylacji grawitacyjnej w dzisiejszych budynkach mieszkalnych.

Dziś pora na artykuł prezentujący zasady działania wentylacji grawitacyjnej. Na wypadek, gdyby komuś było to do czegoś potrzebne. 🙂 Czytaj dalej artykuł „Wentylacja grawitacyjna – zasada działania”

39 komentarzy

Opublikował 17.07.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Wentylacja mieszkania kontra smog

O wentylacji pisałem tu na blogu już wiele razy, bo to jeden z systemów bardzo istotnych dla komfortu życia (patrz syndrom chorego budynku), ale też spora dziura, którą z domu ucieka ciepło. Dlatego oszczędzanie go za pomocą choćby wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła może być niekiedy aż tak istotne. A jeśli nie, jeśli zdecydujemy się na tradycyjną wentylację naturalną (grawitacyjną), to musimy umieć ją poprawnie zaprojektować, zbudować i eksploatować, co samo w sobie nie jest niekiedy trywialne, a jest kluczowe dla zapewnienia w domu odpowiedniej wilgotności.

O ile jeszcze sprawa w przypadku domów jednorodzinnych jest prosta, zwłaszcza na etapie budowy, gdy można wiele rzeczy pozmieniać w projekcie budynku, o tyle w przypadku mieszkań jest dużo trudniej. Ale i o tym niekiedy pisałem. I właśnie pod jednym z artykułów, o opłacalności wentylacji mechanicznej, p. Marek Staniewski opublikował poniższy komentarz, na który chciałbym odpowiedzieć w formie osobnego materiału. Czytaj dalej artykuł „Wentylacja mieszkania kontra smog”

2 komentarze

Opublikował 02.01.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Wentylacja a uciążliwe zapachy

Rozmawiałem dziś przez telefon z inwestorem, który rozważa montaż w domu wentylacji mechanicznej. Rozmawialiśmy o tym, czy się opłaca, czy warto, czy korzystny jest montaż także wymiennika ciepła w centrali wentylacyjnej (rekuperatora) i gruntowego wymiennika ciepła.

Ale poruszyliśmy także temat uciążliwych zapachów z otoczenia — dymu z komina sąsiada palącego kiepskiej jakości węglem, zapachów z gospodarstwa rolnego i tak dalej.

Jak w tym aspekcie spisuje się wentylacja? Czy mieszkając w zadymionej okolicy warto zainwestować w wentylację mechaniczną? Czytaj dalej artykuł „Wentylacja a uciążliwe zapachy”

Opublikował 21.04.2016 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Czy wentylacja grawitacyjna skutecznie usuwa wilgoć i chroni przed grzybem?

Dziś odpowiem na kolejne pytanie Czytelnika, pozostawione w komentarzu pod tekstem analizującym opłacalność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Panie Krzysztofie. Posiadam dom z poddaszem użytkowym gdzie zostały wybudowane kominy wentylacyjne i dom został pod WG [wentylację grawitacyjną — przyp. KL] przygotowany.
Dom jest dobrze ocieplony i posiada okna 3 szybowe. Czytając internet każdy piszę , że tylko WM [wentylacja mechaniczna — przyp. KL] z odzyskiem przy WG w takim domu będzie grzyb i wilgoć.

Fakt , że koszta już zostały poniesione na WG z racji kominów. Dodatkowy koszt 15 tyś na WM z odzyskiem dla mnie jest znaczny. Można by kupić reku za 4 tyś i próbować samemu rozkładać , wtedy pewnie koszt byłby z 7 tyś, ale czy dam radę dobrze to zrobić ? Wątpię.

Moje pytanie jest następujące , czy jeżeli zamontuję w oknach nawiewniki ciśnieniowe i będą kratki wentylacyjne w kuchni , łazience , WC i salonie to czy to wystarczy do prawidłowego działania wentylacji ?
Zdaję sobie sprawę , że komfort przy WM jest dużo większy .

Czytaj dalej artykuł „Czy wentylacja grawitacyjna skutecznie usuwa wilgoć i chroni przed grzybem?”

3 komentarze

Opublikował 03.02.2016 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Kominiarski przegląd wentylacji – warto czasem zrobić

Jakiś czas temu napisała do mnie zdesperowana Czytelniczka z pytaniem, jak radzić sobie w sytuacji, gdy w jej domu nie działa wentylacja grawitacyjna.

Witam , mieszkam w szeregówce ogrzewaną gazem. Mieszkanie nie jest duże 65,5 m dwupoziomowe. Od samego początku mieliśmy problem z wentylacją. Teraz zaczął się 3 okres grzewczy , problem nie zniknął z okien leje się woda. Robiliśmy próbę z kartką i otwartym oknem, w żadnej kratce wentylacyjnej kartka się nie przykleiła. Próbowaliśmy złożyć reklamacje u developera, bo 31 grudnia minie 2 lata od zakupu mieszkania ale jak on stwierdził trzeba wietrzyć mieszkanie i rozszczelniać okna .Dodam tylko tyle,że okna mimo że są nowe od początku nie były szczelne. Z boku i od dołu okien czuć jak wieje chłodne powietrze a jak jest duży wiatr to po oknach gwiżdże. Mieszkanie jest regularnie wietrzone mimo to wilgotność jest na poziomie 60-78% Co możemy zrobić?

Na początek kilka słów otuchy dla Czytelniczki. To, że na oknach skrapla się para wodna, jeszcze nie jest dowodem na to, że w domu nie działa wentylacja. Para wodna skrapla się wtedy, gdy temperatura powierzchni okna jest niższa wyższa [dziękuję Ernestowi za zwrócenie uwagi w komentarzu], niż temperatura punktu rosy dla danej temperatury i wilgotności powietrza w domu. W skrócie, para się skrapla, gdy okno zimne, albo gdy wilgotność powietrza jest duża.  Czytaj dalej artykuł „Kominiarski przegląd wentylacji – warto czasem zrobić”

4 komentarze

Opublikował 11.12.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Jak poprawić działanie wentylacji w bloku z wielkiej płyty?

Z wentylacją są w polskich domach i mieszkaniach same problemy. Chcielibyśmy, by działała sprawnie, a jednocześnie zależy nam na tym, by nie uciekało przez nią zbyt dużo ciepła. Czasem trudno jest to pogodzić.

W dzisiejszym wpisie odpowiem na pytanie Czytelnika, który ma problem z wentylacją w bloku z wielkiej płyty.

Mieszkam w „wielkiej płycie” i wentylacja grawitacyjna praktycznie nie działa, w związku z czym mam pytania.

Od „fachowców” słyszę podpowiedzi, aby zamontować w łazience i ubikacji wentylator. Pomijając niezgodność z przepisami, jak wg Pańskiej wiedzy działanie wentylatora faktycznie wpływałoby na wentylację grawitacyjną?

W odpowiedzi na jedno z pytań pisze Pan, aby sprawdzić, czy przewód jest podpięty do przykanalika czy bezpośrednio do przewodu zbiorczego. Czym w instalacji wentylacji jest przykanalik? Czy mowa o przewodzie indywidualnym?

Oryginalnie pytanie pojawiło się pod tym wpisem o zasadach działania wentylacji grawitacyjnej, ale uznałem, że lepiej będzie omówić te zagadnienia w formie osobnego materiału. Czytaj dalej artykuł „Jak poprawić działanie wentylacji w bloku z wielkiej płyty?”

5 komentarzy

Opublikował 13.09.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,