Ogrzewanie słoneczne

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ogrzewanie słoneczne.

Ogrzewanie słoneczne

Ogrzewanie słoneczne zapewne większości ludzi kojarzyć się będzie z kolektorem słonecznym zamontowanym na dachu, podłączonym do pompy obiegowej i zasobnika ciepła. Skojarzenie to wynika stąd, że właśnie tego typu urządzenia widzimy na wielu polskich budynkach, zarówno domach jednorodzinnych, jak i obiektach użyteczności publicznej (baseny, urzędy, szpitale).

Kolektory słoneczne upowszechniły się także dzięki dotacjom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i gminnym programom wsparcia, ale też dlatego, że po prostu się opłacają. Z tego względu ludziom pozyskiwanie energii słonecznej do wytworzenia ciepła kojarzy się właśnie z kolektorami słonecznymi.

Tymczasem ogrzewanie energią słoneczną ciepłej wody użytkowej, do czego właśnie służą kolektory, to tylko jedna mała część szerszego zagadnienia, jakim jest ogrzewanie słoneczne. Zanim jednak zagłębimy się bardziej w temat, warto podzielić systemy grzewcze wykorzystujące energię słoneczną na aktywne i pasywne. Te pierwsze wymagają do działania dodatkowych urządzeń elektryczych, takich jak pompy czy wentylatory.

Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie słoneczne”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

4 komentarze

Opublikował 25.07.2019 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Powietrzne kolektory słoneczne

Pisałem już w 2006 r. na łamach tego bloga o ogrzewaniu słonecznym, czyli koncepcjach wykorzystania darmowej energii słonecznej do podniesienia temperatur w pomieszczeniach. Wspomniałem wtedy nieco na temat użycia kolektorów słonecznych do ogrzewania. Niektórzy próbują w tym celu zaprząc kolektory cieczowe (zwłaszcza próżniowo-rurowe), co nie jest łatwe i wymaga dużego przewymiarowania instalacji solarnej (a więc podnosi koszt inwestycji). Ja osobiście uważam, że w tym celu lepiej wykorzystać powietrzne kolektory słoneczne. Czytaj dalej artykuł „Powietrzne kolektory słoneczne”

6 komentarzy

Opublikował 06.11.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Bufor (zasobnik) ciepła w instalacji grzewczej

W dzisiejszym artykule chciałem przedstawić Wam fajną koncepcję bufora ciepła, który pozwala na magazynowanie ciepła w instalacji grzewczej i jednocześnie przyczynia się do oszczędności w kosztach ogrzewania domu. Pozwala pozyskiwać to ciepło wtedy, gdy jest nam wygodnie (albo tanio), a używać wtedy, gdy jest to ciepło potrzebne.

Bufor może być instalowany niemal w każdej instalacji centralnego ogrzewania, bez względu na to, jakie źródło ciepła ją zasila, i czy ciepło dostarczane jest do pomieszczenia przez grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. Czytaj dalej artykuł „Bufor (zasobnik) ciepła w instalacji grzewczej”

Nietypowy sposób ogrzewania słonecznego

Jeśli temat wykorzystywana w domu energii słonecznej jest Ci choć trochę znany, zapewne wiesz, że w naszym klimacie najczęściej wykorzystuje się w tym celu kolektory słoneczne — użyteczne do zmniejszania kosztów przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Jest jednak masa bardziej ekstrawaganckich sposobów na wykorzystanie tego ciepła do podniesienia naszego komfortu i zmniejszania rachunków. O części z nich już pisałem (np. o ścianach Trombe’a), a kolektor powietrzny to już sobie prawie zbudowałem, teraz czeka na testy eksploatacyjne. 😉 Czytaj dalej artykuł „Nietypowy sposób ogrzewania słonecznego”

Opublikował 25.10.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Najbardziej ekologiczne ogrzewanie

Wiele polskich domów wciąż ogrzewanych jest kotłami śmieciuchami. Takie kotły potrafią spalić wszystko: począwszy od podłego węgla, przez dziurawe kalosze i puste butelki, skończywszy na wilgotnym drewnie. Ogrzewanie domu w ten sposób trudno nazwać przyjaznym dla środowiska, zwłaszcza że domy takie często są źle lub w ogóle nieocieplone.

Nie ma to jednak zazwyczaj znaczenia dla użytkowników, bo ważne, żeby ogrzewanie było tanie. Tylko że później całe osiedla domów na przedmieściach i na wsiach zasnuwają się gryzącym, śmierdzącym dymem. Szkodliwym nie tylko dla środowiska, ale też i dla zdrowia.

Są jednak ludzie, którym zależy na minimalizowaniu ich wpływu na środowisko. Jakie ogrzewanie dla domu powinni wybrać? Jakie ogrzewanie jest najbardziej przyjazne dla środowiska, najbardziej ekologiczne? Czytaj dalej artykuł „Najbardziej ekologiczne ogrzewanie”

2 komentarze

Opublikował 20.04.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Dogrzewanie domu kolektorami

Wczoraj opublikowałem na łamach DrewnoZamiastBenzyny.pl świetny artykuł o dogrzewaniu domu kolektorami słonecznymi. Warto do niego zajrzeć by zobaczyć, ile kosztuje inwestycja w system kolektorów wystarczający do dogrzewania domu. I ile się na tej inwestycji oszczędza.

A także ile się traci (ciepła), bo to też cenna informacja.

Opublikował 11.02.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,