Wentylacja

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym wentylacja.

Wentylacja grawitacyjna – zasada działania

W dzisiejszym krótkim wpisie przedstawię Wam zasadę działania wentylacji grawitacyjnej. Już kiedyś o niej tu pisałem, w artykule Wentylacja grawitacyjna, czyli jak skutecznie marnować ciepło. Chciałem w nim przedstawić swoje spostrzeżenia na temat bezsensu wykorzystywania wentylacji grawitacyjnej w dzisiejszych budynkach mieszkalnych.

Dziś pora na artykuł prezentujący zasady działania wentylacji grawitacyjnej. Na wypadek, gdyby komuś było to do czegoś potrzebne. 🙂 Czytaj dalej artykuł „Wentylacja grawitacyjna – zasada działania”

39 komentarzy

Opublikował 17.07.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Wentylacja mieszkania kontra smog

O wentylacji pisałem tu na blogu już wiele razy, bo to jeden z systemów bardzo istotnych dla komfortu życia (patrz syndrom chorego budynku), ale też spora dziura, którą z domu ucieka ciepło. Dlatego oszczędzanie go za pomocą choćby wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła może być niekiedy aż tak istotne. A jeśli nie, jeśli zdecydujemy się na tradycyjną wentylację naturalną (grawitacyjną), to musimy umieć ją poprawnie zaprojektować, zbudować i eksploatować, co samo w sobie nie jest niekiedy trywialne, a jest kluczowe dla zapewnienia w domu odpowiedniej wilgotności.

O ile jeszcze sprawa w przypadku domów jednorodzinnych jest prosta, zwłaszcza na etapie budowy, gdy można wiele rzeczy pozmieniać w projekcie budynku, o tyle w przypadku mieszkań jest dużo trudniej. Ale i o tym niekiedy pisałem. I właśnie pod jednym z artykułów, o opłacalności wentylacji mechanicznej, p. Marek Staniewski opublikował poniższy komentarz, na który chciałbym odpowiedzieć w formie osobnego materiału. Czytaj dalej artykuł „Wentylacja mieszkania kontra smog”

2 komentarze

Opublikował 02.01.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Jak ogrzać i wentylować garaż i kotłownię?

Kiedy w domu montuje się wentylację mechaniczną i ogrzewanie podłogowe, czasem pojawia się pomysł, by zamontować je tylko dla pomieszczeń mieszkalnych.

Pytanie tylko, czy ma to sens. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu na przykładzie pytania przesłanego ostatnio przez Czytelniczkę.

W przyszłym roku rozpoczynam budowę niepodpiwniczonego domu jednorodzinnego parterowego z poddaszem nieużytkowym o powierzchni użytkowej około 100 mkw. Chciałabym zwrócić się do Pana z prośbą o opinię w sprawie instalacji c.o. i c.w.u. Planuję ogrzewanie domu gazem ziemnym – gazowy kocioł kondensacyjny – z zastosowaniem ogrzewania podłogowego wodnego w całym domu (oprócz garażu i kotłowni). Do tego zbiornik na c.w.u. oraz wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperator). Bardzo zależy mi na uzyskaniu jak najlepszych efektów ogrzewania jak również na tym, aby było ono ekonomiczne.

Obecnie poszukuję dobrego rozwiązania dot. ogrzewania oraz wentylacji garażu i kotłowni. Nie wydaje mi się, aby specjalne rozdzielanie instalacji grzewczej na ogrzewanie podłogowe i grzejniki po to, aby dzięki grzejnikom dogrzać garaż, w którym rzadko ktokolwiek będzie przebywał, było dobrym rozwiązaniem. Zastanawiam się nad ogrzewaniem nadmuchowym, ale nie wiem, czy nie istnieje jakaś bardziej ekonomiczna metoda? Dodatkowo, jeśli w całym domu (za wyjątkiem garażu i kotłowni) będzie wentylacja mechaniczna, to czy konieczna jest budowa komina wentylacji grawitacyjnej dla tych dwóch pomieszczeń? W związku z tym, że gazowy kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania o mocy do 21 W nie wymaga komina spalinowego (może odprowadzać spaliny przez ścianę) i z uwagi na wentylację mechaniczną w pomieszczeniach użytkowych, zastanawiałam się nad możliwością zupełnej rezygnacji z kominów, jednak nie wiem, czy rozwiązanie takie jest dopuszczalne?

Z góry bardzo Panu dziękuję za konstruktywną i fachową opinię.

Czytaj dalej artykuł „Jak ogrzać i wentylować garaż i kotłownię?”

5 komentarzy

Opublikował 02.05.2016 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Wentylacja a uciążliwe zapachy

Rozmawiałem dziś przez telefon z inwestorem, który rozważa montaż w domu wentylacji mechanicznej. Rozmawialiśmy o tym, czy się opłaca, czy warto, czy korzystny jest montaż także wymiennika ciepła w centrali wentylacyjnej (rekuperatora) i gruntowego wymiennika ciepła.

Ale poruszyliśmy także temat uciążliwych zapachów z otoczenia — dymu z komina sąsiada palącego kiepskiej jakości węglem, zapachów z gospodarstwa rolnego i tak dalej.

Jak w tym aspekcie spisuje się wentylacja? Czy mieszkając w zadymionej okolicy warto zainwestować w wentylację mechaniczną? Czytaj dalej artykuł „Wentylacja a uciążliwe zapachy”

Opublikował 21.04.2016 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Jak poprawić wilgotność w mieszkaniu z piecykiem kąpielowym?

Wiadomość o temacie „wentylacja” dotarła dziś do mnie na e-mail. Spodziewałem się, że będzie to pytanie o to, jak poprawić działanie wentylacji, bo w domu jest wilgotno i śmierdząco (takich wiadomości mam sporo), a jednak problem był inny. A w zasadzie — dokładnie odwrotny.

Oto treść wiadomości, którą dostałem.

Ostatnio trafiłem na Pana wpis na temat wentylacji i mam pytanie.
Czy natknął się może Pan na specjalistów w tej dziedzinie, którzy mogliby sprawdzić i wyregulowywać instalację wentylacyjną?

Sprawdzilem swoje mieszkanie i mialem tylko 23 % wilgotnosci i tak było raczej przez kilkanaście lat. Teraz z powodow zdrowotnych szukam rozwiazan.

Zrobiłem jak Pan napisał i zamknąłem nawiewniki nad oknami, uszczelniłem okna, powiesilem reczniki i gliniane naczynie na kaloryferach, ale dało to 38% troche za mało. gotowanie wody podnosi wwilgotność bo moje mieszkanie to kawalerka z otwartą kuchnia, ale nie na długo.
No i kłopot jest taki ze po uszczelnieniu jest duszno w mieszkaniu a otwierając okna wilgotność zaraz spada. Szukam jakiegoś rozwiązania. Chyba kupię airwasher, nie wiem.

W kuchni jedną kratkę zasłoniłem z drugiej jest nawiew, ale nie chcę jej zamykać z powodu na łazienke gdzie jest piecyk i w której jest kratka, żeby była jakaś wymiana powietrza.

Może mógłby Pan podpowiedzieć jak można cos takiego rozwiazać?

Czytaj dalej artykuł „Jak poprawić wilgotność w mieszkaniu z piecykiem kąpielowym?”

Opublikował 18.02.2016 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Czy wentylacja grawitacyjna skutecznie usuwa wilgoć i chroni przed grzybem?

Dziś odpowiem na kolejne pytanie Czytelnika, pozostawione w komentarzu pod tekstem analizującym opłacalność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Panie Krzysztofie. Posiadam dom z poddaszem użytkowym gdzie zostały wybudowane kominy wentylacyjne i dom został pod WG [wentylację grawitacyjną — przyp. KL] przygotowany.
Dom jest dobrze ocieplony i posiada okna 3 szybowe. Czytając internet każdy piszę , że tylko WM [wentylacja mechaniczna — przyp. KL] z odzyskiem przy WG w takim domu będzie grzyb i wilgoć.

Fakt , że koszta już zostały poniesione na WG z racji kominów. Dodatkowy koszt 15 tyś na WM z odzyskiem dla mnie jest znaczny. Można by kupić reku za 4 tyś i próbować samemu rozkładać , wtedy pewnie koszt byłby z 7 tyś, ale czy dam radę dobrze to zrobić ? Wątpię.

Moje pytanie jest następujące , czy jeżeli zamontuję w oknach nawiewniki ciśnieniowe i będą kratki wentylacyjne w kuchni , łazience , WC i salonie to czy to wystarczy do prawidłowego działania wentylacji ?
Zdaję sobie sprawę , że komfort przy WM jest dużo większy .

Czytaj dalej artykuł „Czy wentylacja grawitacyjna skutecznie usuwa wilgoć i chroni przed grzybem?”

3 komentarze

Opublikował 03.02.2016 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,