Co wybrać: piec akumulacyjny czy klimatyzator?

Im więcej mamy ograniczeń w zakresie wyboru systemu grzewczego, tym (paradoksalnie) wybór może być łatwiejszy. Jeśli w domu lub mieszkaniu nie mamy możliwości zamontowania żadnego źródła ciepła wykorzystującego proces spalania, pozostaje nam użycie prądu. I wtedy pojawia się pytanie: piec akumulacyjny, czy klimatyzator?

Wybór między piecem akumulacyjnym a klimatyzatorem zależy od kilku czynników, takich jak lokalny klimat, preferencje w zakresie komfortu cieplnego, koszty eksploatacji oraz rodzaj ogrzewania, jaki jest już dostępny w budynku. Między takim wyborem stają najczęściej ludzie, którzy nie mają możliwości zamontowania w domu lub lokalu (np. mieszkaniu w kamienicy) żadnego systemu grzewczego wymagającego procesu spalania. Wtedy niemożliwy jest montaż kotła gazowego, kominka i tak dalej.

Podejmując ostateczną decyzję warto kierować się przede wszystkim kwestiami finansowymi, tj. kosztem zakupu oraz eksploatacji obydwu typów urządzeń. Tym niemniej jest też kilka innych kwestii, które warto wziąć pod uwagę.

Chłodzenie i grzanie klimatyzatorem

Klimatyzator jest doskonałym rozwiązaniem do chłodzenia pomieszczeń w gorące dni. I to w zasadzie jest jego podstawowa funkcja. Wiele z tych urządzeń może zimą funkcjonować jako pompa ciepła, czyli ogrzewać wnęrze. Klimatyzatory także osuszają powietrze, co może być szczególnie korzystne, gdy latem chcemy zrobić większe pranie, na przykład uprać tapicerkę mebli.

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora nie jest ładna, nie można powiedzieć, że będzie ozdobą każdego pokoju. Ale nie inaczej jest z piecem akumulacyjnym. To też duże, niezbyt ładne urządzenie. Powyżej: wizja AI klimatyzatora w nowoczesnym wnętrzu.

Jeśli głównym celem jest zapewnienie komfortu termicznego w okresie letnim, to klimatyzator może być najlepszym wyborem. Nie brak opinii, że klimatyzator nie jest zazwyczaj efektywnym źródłem ciepła w bardzo zimne dni. Wszystko zależy od tego, jak radzić sobie będzie z pracą przy niskiej temperaturze powietrza na zewnątrz i czy ma program usuwania szronu z wymiennika ciepła. Takie informacje powinny być zawarte w dokumentacji od producenta.

Ciepło z pieca akumulacyjnego

Piec akumulacyjny to rodzaj elektrycznego źródła ciepła, które charakteryzuje się zdolnością do magazynowania energii cieplnej na potem, w specjalnych materiałach o dużej pojemności cieplnej. Od zwykłego elektrycznego grzejnika różni go to, że posiada solidny wkład z ciężkiego materiału, służącego do akumulacji ciepła. Grzałki elektryczne, które uruchamiają się w nocy nagrzewają ten materiał. Później, w ciągu dnia magazynowane ciepło jest stopniowo uwalniane do pomieszczenia, zapewniając efektywne i ekonomiczne ogrzewanie.

Piece akumulacyjne dają tanie ciepło tylko wtedy, jeśli można z nich korzystać w dwu- lub trzystrefowej taryfie energetycznej. Tylko w takim przypadku możliwe jest ładowanie pieca ciepłem (nagrzewanie go) w tańszej strefie, aby później mógł oddawać ciepło przez całą dobę. Jego montaż wymaga zatem również zmiany umowy z dostawcą energii elektrycznej. Przykładowe różnice w cenie prądu pokazywałem ostatnio w artykule, gdy zastanawialiśmy się nad tym, czy warto wyłączać elektryczny bojler na noc.

Niektóre piece akumulacyjne są wyposażone w funkcje programowania, pozwalające dostosować harmonogram ładowania i wydzielania ciepła do indywidualnych potrzeb. Mowa o tak zwanych piecach akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem, czyli wentylatorem, pozwalającym regulować ilość ciepła przepływającego przez wkład akumulujący ciepło. Gdy przepływ jest większy, ciepło wydziela się do pomieszczenia intensywniej. Gdy go zatrzymamy, w zasadzie zatrzymujemy rozładowanie ciepła.

Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb oraz warunków lokalnych. Warto również skonsultować się z profesjonalistą, aby uzyskać dokładne porady dotyczące konkretnego przypadku.

Osobiście — brałbym klimatyzator. Jestem #teamgrzanieklimatyzatorem. 😉

Zobacz także

Opublikował 19.12.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Jest jeden komentarz lub opinia do artykułu “Co wybrać: piec akumulacyjny czy klimatyzator?”

  1. Przy obecnych limitach do 3000kWh rocznie to piece akumulacyjne nie mają racji bytu, bo po przekroczeniu limitu jest stała, wyższa stawka za energię nawet jak ktoś ma taryfę Dzień/Noc. Po prostu ogrzewanie energią elektryczną jest bardzo kosztowne. Póki coo w przypadku gazu nie ma limitu do 3000kWh ale prędzej czy później ten problem dotknie gazu i będzie problem ubóstwa energetycznego.

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting