Gaz ziemny
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym gaz ziemny.
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym gaz ziemny.
W dzisiejszym wpisie szybki przegląd sposobów na to, by zapewnić sobie tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego.
Zaczniemy jednak od zdefiniowania tej taniości. Tanie ogrzewanie to takie, które pozwala ogrzać dom bez większych wydatków, czyli rachunków za nośniki energii. Na tę taniość może składać się:
Jak widzimy, do problemu pod tytułem „jak tanio ogrzać dom jednorodzinny” można podejść na kilka sposobów, a tak naprawdę, to zazwyczaj opłaca się podejść do niego od kilku stron jednocześnie.
Zagadnieniem ograniczenia strat ciepła zajmować się tu nie będziemy, raz już o tym pisałem. Bo ocieplenie domu styropianem czy instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją (odzyskiem ciepła) to nie zagadnienie z zakresu techniki ogrzewczej. Cała reszta natomiast jak najbardziej mieści się w obrębie zainteresowań tego artykułu. Pozwolę sobie omówić je pokrótce zaczynając od końca. Czytaj dalej artykuł „Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego”
Niniejszy artykuł został opublikowany po raz pierwszy 20.12.2009 r. Poniżej znajduje się jego zaktualizowana wersja.
W dzisiejszym wpisie chciałbym podzielić się z Wami swoją wiedzą i przemyśleniami na temat ogrzewania gazowego. Przez większość z inwestorów budujących domy jednorodzinne traktowane jest jako domyślny sposób ogrzewania domu, od którego niejako się wychodzi. Dopiero gdy okazuje się, że posiadana przez nich działka nie posiada dostępu do sieci gazu ziemnego, albo jego podłączenie jest zbyt drogie, wtedy inwestorzy szukają innych paliw do ogrzewania.
I ja się temu podejściu wcale nie dziwię, wręcz przeciwnie, rozumiem je doskonale. Ogrzewanie gazowe ma bowiem mnóstwo zalet. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie gazowe – zalety, wady i koszty”
Kiedy na początku 2010 r. publikowałem tu wpis o cenach paliw i energii nie przypuszczałem, że będzie tak atrakcyjny dla Czytelników. Okazuje się bowiem, że bardzo wielu z Was trafiło tu właśnie ze względu na ten artykuł.
Planowałem go uaktualnić jakiś czas temu, ale ze względu na spory nakład pracy, który do tego był konieczny, odkładałem to w czasie. Wreszcie znalazłem trochę więcej wolnych mocy przerobowych, by to zestawienie cen paliw, energii i ciepła dla domu uaktualnić.
Trochę też uprościłem metodykę obliczeń w stosunku do poprzedniej, żeby oszczędzić sobie trochę pracy. 😉
Przedstawione poniżej zestawienie liczb i wykresów zawiera informacje o tym, ile kosztuje energia lub paliwo do ogrzania domu, oraz ile nas kosztuje ciepło wytwarzane w różnych źródłach z różnych paliw. Wbrew pozorom są to zupełnie różne rzeczy, bo ogromne znaczenie ma nie tylko cena paliwa, ale także sprawność jego wykorzystania. Będzie to widać poniżej. Czytaj dalej artykuł „Ceny ciepła, paliw i energii 2014”
O tej porze roku na forach dyskusyjnych zaczynają się pojawiać wątki typu czy ogrzewanie gazowe jest tanie, albo ile kosztuje ogrzewanie gazowe. Ot, ludzie zmęczeni ogrzewaniem domu węglem (zwykle niezbyt nowoczesnym kotłem, wymagającym dużo pracy) chcą zamienić węgiel na gaz. I w związku z tym chcą dowiedzieć się, ile będzie ich to kosztować. Teraz jeszcze jest ciepło, ale lato to dobry moment na modernizację kotłowni czy wymianę źródła ciepła.
Chciałbym na łamach tego bloga i tego wpisu udzielić jedynej i definitywnej odpowiedzi na to pytanie. Niestety, jedyną uniwersalną odpowiedzią jest tylko „to zależy”. Zamiast tego postaram się więc przedstawić tu tok myślenia prowadzący do odpowiedzi na pytanie w każdym pojedynczym przypadku. Czytaj dalej artykuł „Czy ogrzewanie gazowe jest drogie?”
Jeden z czytelników zapytał mnie jakiś czas temu:
Jak to możliwe, że sprawność kotłów przekracza 100%? Czy sprzedawcy mają nas za kretynów, którym można wmówić, że istnieje perpetuum mobile? Przecież kotły nie generują ciepła znikąd. Czy zatem możliwe jest, by sprawność kotła przekraczała 100%?
Spieszę uspokoić czytelnika, że nikt tu nas nie oszukuje ani nie naciąga. Rzeczywiście, sprawność kotłów może przekraczać 100%, zaraz wyjaśnię dlaczego.
Ale najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie: czym tak naprawdę jest sprawność kotła? Z fizycznego punktu widzenia sprawność kotła to stosunek: Czytaj dalej artykuł „Kotły i perpetuum mobile”
Sezon grzewczy się powoli kończy (choć dzisiejsze opady śniegu zdają się sugerować inaczej) i przestaniemy czytać w gazetach o kolejnych przypadkach śmiertelnych (lub nie) zatruć czadem. Ale to ryzyko wróci kolejnej zimy. Stąd pomysł na napisanie tego artykułu, w którym postaram się przedstawić w telegraficznym skrócie przyczyny takich zdarzeń i sposób ich unikania.
Z fizycznego punktu widzenia, tlenek węgla jest efektem niezupełnego spalenia paliwa zawierającego atomy węgla. W zwykłych warunkach, gdy spalanie odbywa się z dostateczną ilością tlenu, efektem spalenia węgla jest dwutlenek węgla, czyli CO2. Gaz zupełnie nieszkodliwy, choć niektórzy uważają go za groźny gaz cieplarniany. Tlenek węgla, czad, powstaje tylko wtedy, gdy w procesie spalania brakuje tlenku. Taka sytuacja może być wywołana celowo, gdy chodzi nam o produkcję gazu generatorowego. Ale w niesprzyjających okolicznościach zdarza się również, gdy tego nie chcemy. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie a zatrucia tlenkiem węgla (czadem)”
Najnowsze komentarze