Ogrzewanie wodne
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ogrzewanie wodne.
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ogrzewanie wodne.
Pompy ciepła powietrze-woda (zwane także potocznie powietrznymi pompami ciepła) zyskują w Polsce coraz bardziej na popularności. To ekologiczne źródła ciepła, korzystające z odnawialnego źródła energii, jakim jest nagrzewane przez Słońce powietrze w ziemskiej atmosferze. Nieco tylko bardziej skomplikowane od klimatyzatorów, pozwalają wytwarzać ciepło dla budynku bez spalania, bez lokalnego emitowania spalin, a docelowo pozwolą Polakom ogrzewać domy bez śladu węglowego.
Powietrzne pompy ciepła polecane są tym inwestorom, którzy chcą mieć dom wyposażony w wodną instalację grzewczą, korzystać z pompy ciepła, a nie mają możliwości wykonania dolnego źródła z gruntowym wymiennikiem glikolowym. Powietrze jest źródłem ciepła o nieskończonej wydajności, bardzo łatwo dostępnym. Pompę ciepła powietrze-woda można zamontować nawet w mieszkaniu, na zewnętrznej ścianie bloku.
Ponieważ tego typu pompy ciepła czerpią energię do ogrzewania z powietrza, wiąże się to nie tylko z zaletami, ale i wadami.
Czytaj dalej artykuł „Pompy ciepła powietrze-woda: czy warto?”W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić urządzenie, które w mojej opinii jest kluczem do oszczędnego ogrzewania grzejnikowego. Mam tu na myśli termostat grzejnikowy, a właściwie termostatyczną głowicę zaworu grzejnikowego. Zadaniem tego urządzenia jest bowiem precyzyjne dawkowanie ilości ciepła, które dostarczane jest do pomieszczenia.
Aby ogrzewanie było efektywne i tanie, należy spełnić jednocześnie kilka warunków:
Za ostatni punkt odpowiadają bohater niniejszego artykułu (termostat grzejnikowy) i automatyka sterująca działaniem kotła oraz dystrybucją ciepła. W mieszkaniach mamy bezpośredni wpływ tylko i wyłącznie na ustawienia termostatu (i ewentualnie na zwiększenie strat ciepła, jak będziemy intensywnie wietrzyć mieszkanie). Czytaj dalej artykuł „Termostat grzejnikowy – klucz do oszczędnego ogrzewania”
Ciepło można do budynków dostarczać lokalnie (np. osobny grzejnik elektryczny w każdym pomieszczeniu) albo centralnie (centralne źródło ciepła w domu, rozprowadzenie do pomieszczeń). W tym drugim przypadku możemy mieć do czynienia z ogrzewaniem wodnym (kocioł i grzejniki lub ogrzewanie podłogowe) albo powietrznym (nagrzewnica i nawiew powietrza do pomieszczeń).
Osobiście jestem przeciwnikiem ogrzewania powietrznego, na łamach tego wpisu chciałbym wypunktować wady takiego rozwiązania. Czytaj dalej artykuł „Wady ogrzewania powietrznego”
Również i dziś odpowiem na łamach bloga na przesłane e-mailem przez jedną z czytelniczek pytanie. Jeśli i Tobie potrzebna jest pomoc przy wyborze optymalnego systemu ogrzewczego, skontaktuj się ze mną.
Pytanie dotyczy ogrzania domu za pomocą energii elektrycznej, wodnego ogrzewania podłogowego oraz okazjonalnie pieca wolno stojącego. Jak się okazuje, wszystkie te elementy można złączyć w całość w jednej instalacji. Oczywiście można to zrobić lepiej, lub gorzej — ja opiszę ten sposób, który wydaje mi się być najlepszym, bo pozwoli połączyć zalety obu źródeł ciepła i wyeliminować ich wady.
Mam prośbę, czy mógłby Pan mi doradzić jak najbardziej efektywnie dobrać instalację c.o. do domu 145 m2. + garaż dwustanowiskowy (nie w bryle domu, stykający się jedną ścianą – wymóg W.Z.
Dom ma być przerobiony z projektu gotowego na energooszczędny. W najbliższym czasie raczej nie będzie możliwości podłączenia się do sieci gazowej.
Na dzień dzisiejszy zdecydowałam o:
- Ocieplenie:
- ściany styropian 20 cm
- podłoga styropian 20 cm
- dach wełna 30 cm
- okna energooszczędne Uw – 1,1 w/m2 + rolety (duże przeszklenia
- południe i zachód, małe północ lub wcale.
- Dbałość o mostki termiczne (jak się da przypilnować ekipę)
- Rekuperator + GWC
- Kolektory do wspomagania c.w.u., trochę niekorzystnie odchylone od południa – 60 stopni (tylko tam nie ma drzew)
- Dodatkowo kominek Jøtul I 350 FL – okazjonalnie (doprowadzenie powierza z zewnątrz).
Zdecydowałam się na ogrzewanie prądem, najlepiej wodne. Piece akumulacyjne odpadają ze względu gabarytów i wydzielanego dużego pola elektromagnetycznego.
No właśnie tylko jak to zrobić, żeby nie płacić zbyt dużych rachunków za prąd. Czy jest sens zainstalować duży zbiornik buforowy grzany piecem np. Kospel w II taryfie a następnie rozprowadzić w ogrzewaniu podłogowym? Czytaj dalej artykuł „Elektryczne, wodne, podłogowe i kominek w jednej instalacji!”
Najnowsze komentarze