Głowice termostatyczne
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym głowice termostatyczne.
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym głowice termostatyczne.
W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić urządzenie, które w mojej opinii jest kluczem do oszczędnego ogrzewania grzejnikowego. Mam tu na myśli termostat grzejnikowy, a właściwie termostatyczną głowicę zaworu grzejnikowego. Zadaniem tego urządzenia jest bowiem precyzyjne dawkowanie ilości ciepła, które dostarczane jest do pomieszczenia.
Aby ogrzewanie było efektywne i tanie, należy spełnić jednocześnie kilka warunków:
Za ostatni punkt odpowiadają bohater niniejszego artykułu (termostat grzejnikowy) i automatyka sterująca działaniem kotła oraz dystrybucją ciepła. W mieszkaniach mamy bezpośredni wpływ tylko i wyłącznie na ustawienia termostatu (i ewentualnie na zwiększenie strat ciepła, jak będziemy intensywnie wietrzyć mieszkanie). Czytaj dalej artykuł „Termostat grzejnikowy – klucz do oszczędnego ogrzewania”
Wiadomo, że straty ciepła z budynku zależą od temperatury we wnętrzu i temperatury zewnętrznej. Im większa jest różnica temperatur, tym większe są te straty. Wydaje się więc oczywiste, że zmniejszenie tej różnicy pozwoliłoby na oszczędzenie ciepła i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Czy rzeczywiście?
Z takim właśnie pytaniem zwrócił się do mnie ostatnio jeden z czytelników:
Z zainteresowaniem czytuję Pańskiego bloga. Chciałbym zoptymalizować pracę ogrzewania w swoim mieszkaniu. Czy mógłby mi Pan pomóc w rozwiązaniu problemu, który mnie trapi? Mianowicie zastanawiam się nad tym co robić z grzejnikami na noc, kiedy domownicy śpią w sypialni, reszta pomieszczeń jest nieużywana. Zamieszkuję mieszkanie na poddaszu o pow. około 100 m², dach jest docieplony 30cm wełny – a tak przynajmniej wynika z projektu. Czytaj dalej artykuł „Czy warto obniżać temperaturę na noc?”
Dzisiejszy wpis bezpośrednio zainspirowany został rozmową telefoniczną z Czytelnikiem, który dzwonił dziś do mnie z kilkoma pytaniami odnośnie ogrzewania, a dokładniej — sterowania pogodowego.
Czytelnik pytał między innymi, w jaki sposób działa cały układ grzewczy wraz ze sterownikami, jeśli kocioł ma sterowanie pogodowe, a sterownik do ogrzewania podłogowego z termostatem w pokoju podpięty jest do rozdzielaczy podłogówki, a nie kotła. I gdzie w tym wszystkim jest miejsce na termostatyczne głowice zaworów grzejnikowych — czy w ogóle są one potrzebne?
Sterowanie pogodowe działa na takiej zasadzie, że wskutek zmiany temperatury powietrza na zewnątrz następuje zmiana temperatury wody opuszczającej kocioł. Gdy na dworze robi się zimniej, kocioł daje z siebie więcej ciepła, po prostu mocniej ogrzewając wodę krążącą w instalacji CO. Czytaj dalej artykuł „Sterowanie pogodowe a termostaty grzejnikowe”
Jeden z moich czytelników przysłał do mnie ostatnio bardzo ciekawe i dość złożone pytanie dotyczące ogrzewania domu, sterowania pogodowego i krzywych grzewczych.
Chciałbym dziś zacytować Wam to pytanie i odpowiedzieć na łamach mojego serwisu. Bo zagadnienie sterowania pokojowego i krzywych grzewczych jest bardzo ciekawe. Sądzę, że zainteresuje również i Was.
Dla porządku tylko dodam, że budynek, o którym mowa, posiada ogrzewanie podłogowe zasilane kotłem na pellet, co ma pewne (niewielkie) znaczenie dla zrozumienia tematu. Czytaj dalej artykuł „Sterowanie pogodowe i krzywe grzewcze”
Najnowsze komentarze