Ogrzewanie podłogowe

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najpopularniejszych ostatnio sposobów dostarczania ciepła do pomieszczeń. Pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, montowanych najczęściej pod oknami. Ułatwia też aranżację przestrzeni. Co więcej, daje większy komfort cieplny przy niższych rachunkach za ogrzewanie, dzięki swojej zasadzie działania.

Poniższe artykuły wyjaśniają m.in. kiedy warto stosować ogrzewanie podłogowe i do jakiego źródła ciepła je podłączyć, by działo najbardziej efektywnie.

Zalety ogrzewania podłogowego: niska temperatura

Choć ogrzewanie kojarzy nam się zazwyczaj z odpowiednio wysoką temperaturą, jak ustaliliśmy wcześniej, ogrzewanie podłogowe pozwala na zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego w niższej temperaturze powietrza w pomieszczeniu.

Co więcej, do funkcjonowania ten system grzewczy nie potrzebuje aż tak wysokiej temperatury w instalacji, jaka jest niezbędna do działania grzejników.

Z tych dwóch aspektów wynikają kolejne zalety ogrzewania podłogowego, które omówimy dzisiaj.

Czytaj dalej artykuł „Zalety ogrzewania podłogowego: niska temperatura”

Opublikował 05.06.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Zalety ogrzewania podłogowego: komfort cieplny

Dzięki równomiernemu rozkładowi ciepła i zupełnie innej metodzie oddawania ciepła, ogrzewanie podłogowe zapewnia wyższy komfort cieplny, przy tych samych temperaturach panujących w pomieszczeniu. Nie ma uczucia „gorąca głowa, zimne stopy”, które czasami towarzyszy korzystaniu z tradycyjnych grzejników.

Wszystko wynika z tego, że ogrzewanie podłogowe większość ciepła oddaje do pomieszczeń i bezpośrednio do użytkowników na drodze promieniowania, a nie konwekcji. Więcej na temat mechanizmów przekazywania ciepła w ogrzewaniu napisaliśmy w tym artykule.

Ogrzewanie podłogowe ze względu na swój sposób działania przyczynia się znacząco do poprawy komfortu cieplnego w pomieszczeniach i jest to jednym z jego głównych atutów. Oto kilka kluczowych aspektów, które wyjaśniają, dlaczego ogrzewanie podłogowe oferuje lepszy komfort.

Czytaj dalej artykuł „Zalety ogrzewania podłogowego: komfort cieplny”

Opublikował 14.05.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Zalety ogrzewania podłogowego: estetyka

Ogrzewanie podłogowe wyróżnia się na tle innych systemów grzewczych ze względu na swoje unikalne cechy i korzyści, które przyczyniają się do wzrostu jego popularności. To rozwiązanie jest innowacyjne i oferuje wiele zalet, które trudno osiągnąć za pomocą tradycyjnych grzejników lub innych metod ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe nie tylko zapewnia komfort cieplny, często obniżając przy tym koszty, lecz także wpływa pozytywnie aspekty estetyczne, co sprawia, że ​​jest atrakcyjną opcją dla wielu osób.

Aspekt estetyczny to bardzo ważna zaleta ogrzewania podłogowego w porównaniu do tradycyjnych grzejników. Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, co oznacza, że nie ma potrzeby montowania grzejników na ścianach lub pod oknami. To tworzy bardziej schludny wygląd wnętrza, co jest szczególnie atrakcyjne w nowoczesnych i minimalistycznych projektach wnętrz.

Czytaj dalej artykuł „Zalety ogrzewania podłogowego: estetyka”

Opublikował 30.04.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Zalety ogrzewania podłogowego: rozkład ciepła

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych grzejników. Wybór między ogrzewaniem podłogowym a tradycyjnymi grzejnikami zależy od wielu czynników, w tym od budżetu, preferencji estetycznych, rodzaju nieruchomości i lokalnych warunków klimatycznych. To rozwiązanie jest jednak wybierane coraz częściej ze względu na niepodważalne zalety.

Na przestrzeni najbliższych kilku artykułów omówimy te, które wydają się nam najistotniejsze.

Rozkład ciepła to jedna z kluczowych zalet ogrzewania podłogowego. Ten system ogrzewania działa na zasadzie oddawania ciepła głównie na drodze promieniowania, co oznacza, że ciepło jest wypromieniowywane z powierzchni podłogi i rozchodzi się równomiernie w górę, w kierunku pomieszczenia.

Czytaj dalej artykuł „Zalety ogrzewania podłogowego: rozkład ciepła”

Opublikował 11.03.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to dość modny ostatnio sposób ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Trzeba się jednak zastanowić, czy faktycznie warto podążać za tą modą… Abyśmy mogli na to pytanie odpowiedzieć, musimy najpierw wyjaśnić, jak działa takie ogrzewanie, gdzie się sprawdza, i jakie są jego wady. Bo o zaletach można bardzo dużo poczytać na stronach firm, które takie ogrzewania montuje.

Muszę w tym miejscu zaznaczyć, że nie handluję żadnym sprzętem służącym do ogrzewania domów i nie mam żadnego interesu w zwiększaniu sprzedaży takich czy innych urządzeń. Staram się tylko być głosem rozsądku w dyskusjach i skupiać się na korzyściach realnych, a nie tych, które widnieją tylko na papierze i w zapewnieniach sprzedawców.

Dotychczas (tj. na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat), centralne ogrzewanie domów i większych obiektów polegało na dostarczaniu ciepła z kotła do grzejników, które ogrzewały poszczególne pomieszczenia. Większą część ciepła oddawały do powietrza w drodze konwekcji (unoszenia ciepłego powietrza, które ogrzewa się o powierzchnię grzejników), a tylko niewielką część w drodze promieniowania, bezpośrednio mieszkańcom. Aby więc zachować komfort cieplny w pokoju, musiała w nim panować odpowiednio duża temperatura. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie podłogowe”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

184 komentarze

Opublikował 14.04.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Ogrzewanie podłogowe w bloku

W dzisiejszym wpisie chciałem odpowiedzieć na pytanie jednego z czytelników, który chciałby mieć ogrzewanie podłogowe w bloku. Jeśli i Ty masz jakieś pytanie, na które chcesz otrzymać odpowiedź, napisz do mnie.

Chciałem zapytać, czy dobrym rozwiązaniem jest zakładanie ogrzewania podłogowego. Mieszkanie w bloku 3-pokojowe + łazienka + wc + hall. Łączna powierzchnia 59 m². I tak jest to mieszkanie na drugim piętrze w dwupiętrowym bloku. Nad sobą nie mamy nikogo. Chciałbym wiedzieć, czy jest dobrym rozwiązaniem zakładanie ogrzewania podłogowego w całym mieszkaniu.

Jeśli o mnie chodzi, od zawsze mieszkam w bloku z grzejnikami, więc nie mam doświadczeń praktycznych. Mimo to, postaram się odpowiedzieć na to pytanie jak najszerzej, bo decyzję zawsze będzie Pan musiał podejmować samodzielnie. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie podłogowe w bloku”

15 komentarzy

Opublikował 30.03.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,