Ogrzewanie podłogowe

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najpopularniejszych ostatnio sposobów dostarczania ciepła do pomieszczeń. Pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, montowanych najczęściej pod oknami. Ułatwia też aranżację przestrzeni. Co więcej, daje większy komfort cieplny przy niższych rachunkach za ogrzewanie, dzięki swojej zasadzie działania.

Poniższe artykuły wyjaśniają m.in. kiedy warto stosować ogrzewanie podłogowe i do jakiego źródła ciepła je podłączyć, by działo najbardziej efektywnie.

Pompy ciepła powietrze-woda: czy warto?

Pompy ciepła powietrze-woda (zwane także potocznie powietrznymi pompami ciepła) zyskują w Polsce coraz bardziej na popularności. To ekologiczne źródła ciepła, korzystające z odnawialnego źródła energii, jakim jest nagrzewane przez Słońce powietrze w ziemskiej atmosferze. Nieco tylko bardziej skomplikowane od klimatyzatorów, pozwalają wytwarzać ciepło dla budynku bez spalania, bez lokalnego emitowania spalin, a docelowo pozwolą Polakom ogrzewać domy bez śladu węglowego.

Powietrzne pompy ciepła polecane są tym inwestorom, którzy chcą mieć dom wyposażony w wodną instalację grzewczą, korzystać z pompy ciepła, a nie mają możliwości wykonania dolnego źródła z gruntowym wymiennikiem glikolowym. Powietrze jest źródłem ciepła o nieskończonej wydajności, bardzo łatwo dostępnym. Pompę ciepła powietrze-woda można zamontować nawet w mieszkaniu, na zewnętrznej ścianie bloku.

Ponieważ tego typu pompy ciepła czerpią energię do ogrzewania z powietrza, wiąże się to nie tylko z zaletami, ale i wadami.

Czytaj dalej artykuł „Pompy ciepła powietrze-woda: czy warto?”

2 komentarze

Opublikował 28.12.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , , ,

Ile wody mieści się w ogrzewaniu podłogowym?

Pod jednym z wpisów na blogu Czytelnik pozostawił komentarz, którego nie chciałem tam publikować, tylko odpowiedzieć w ramach osobnego wpisu. Zacznijmy od zacytowania tego komentarza:

A ja sie chciałem spytać ile wynosi zład (nie wiem czy sie dobrze wyrażam, chodzi mi o to ile ma w sobie wody) instalacja ogrzewania podlogowego, zapewne to zależy jaką mamy powieżchnie podlogi i takie tam, ale chodzi mi o przyblizone wartości dla domu o powiedzmy pow.100m2, albo chociarz ile razy wiecęj/mniej niż w takich zwykłych grzejnikach stalowych.
Jeżeli ktoś zna odpowiedź na to pytanie, to było by mi niezmiernie miło jakby się nią ze mną podzielił

Obliczenie tego jest dość proste. 

Czytaj dalej artykuł „Ile wody mieści się w ogrzewaniu podłogowym?”

3 komentarze

Opublikował 05.12.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Zalety ogrzewania podłogowego: niska temperatura

Choć ogrzewanie kojarzy nam się zazwyczaj z odpowiednio wysoką temperaturą, jak ustaliliśmy wcześniej, ogrzewanie podłogowe pozwala na zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego w niższej temperaturze powietrza w pomieszczeniu.

Co więcej, do funkcjonowania ten system grzewczy nie potrzebuje aż tak wysokiej temperatury w instalacji, jaka jest niezbędna do działania grzejników.

Z tych dwóch aspektów wynikają kolejne zalety ogrzewania podłogowego, które omówimy dzisiaj.

Czytaj dalej artykuł „Zalety ogrzewania podłogowego: niska temperatura”

Opublikował 05.06.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Zalety ogrzewania podłogowego: komfort cieplny

Dzięki równomiernemu rozkładowi ciepła i zupełnie innej metodzie oddawania ciepła, ogrzewanie podłogowe zapewnia wyższy komfort cieplny, przy tych samych temperaturach panujących w pomieszczeniu. Nie ma uczucia „gorąca głowa, zimne stopy”, które czasami towarzyszy korzystaniu z tradycyjnych grzejników.

Wszystko wynika z tego, że ogrzewanie podłogowe większość ciepła oddaje do pomieszczeń i bezpośrednio do użytkowników na drodze promieniowania, a nie konwekcji. Więcej na temat mechanizmów przekazywania ciepła w ogrzewaniu napisaliśmy w tym artykule.

Ogrzewanie podłogowe ze względu na swój sposób działania przyczynia się znacząco do poprawy komfortu cieplnego w pomieszczeniach i jest to jednym z jego głównych atutów. Oto kilka kluczowych aspektów, które wyjaśniają, dlaczego ogrzewanie podłogowe oferuje lepszy komfort.

Czytaj dalej artykuł „Zalety ogrzewania podłogowego: komfort cieplny”

Opublikował 14.05.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Zalety ogrzewania podłogowego: estetyka

Ogrzewanie podłogowe wyróżnia się na tle innych systemów grzewczych ze względu na swoje unikalne cechy i korzyści, które przyczyniają się do wzrostu jego popularności. To rozwiązanie jest innowacyjne i oferuje wiele zalet, które trudno osiągnąć za pomocą tradycyjnych grzejników lub innych metod ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe nie tylko zapewnia komfort cieplny, często obniżając przy tym koszty, lecz także wpływa pozytywnie aspekty estetyczne, co sprawia, że ​​jest atrakcyjną opcją dla wielu osób.

Aspekt estetyczny to bardzo ważna zaleta ogrzewania podłogowego w porównaniu do tradycyjnych grzejników. Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, co oznacza, że nie ma potrzeby montowania grzejników na ścianach lub pod oknami. To tworzy bardziej schludny wygląd wnętrza, co jest szczególnie atrakcyjne w nowoczesnych i minimalistycznych projektach wnętrz.

Czytaj dalej artykuł „Zalety ogrzewania podłogowego: estetyka”

Opublikował 30.04.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Zalety ogrzewania podłogowego: rozkład ciepła

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych grzejników. Wybór między ogrzewaniem podłogowym a tradycyjnymi grzejnikami zależy od wielu czynników, w tym od budżetu, preferencji estetycznych, rodzaju nieruchomości i lokalnych warunków klimatycznych. To rozwiązanie jest jednak wybierane coraz częściej ze względu na niepodważalne zalety.

Na przestrzeni najbliższych kilku artykułów omówimy te, które wydają się nam najistotniejsze.

Rozkład ciepła to jedna z kluczowych zalet ogrzewania podłogowego. Ten system ogrzewania działa na zasadzie oddawania ciepła głównie na drodze promieniowania, co oznacza, że ciepło jest wypromieniowywane z powierzchni podłogi i rozchodzi się równomiernie w górę, w kierunku pomieszczenia.

Czytaj dalej artykuł „Zalety ogrzewania podłogowego: rozkład ciepła”

Opublikował 11.03.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami