Ogrzewanie gazowe

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ogrzewanie gazowe.

Ogrzewanie gazowe z butli

Najwygodniejsze ogrzewanie jest to, które jest możliwe bezobsługowe, nie wymaga rąbania drewna, ładowania węgla i wybierania popiołu. Wielu inwestorów w Polsce wybiera ogrzewanie na gaz ziemny. Ale nawet nie mając dostępu do gazociągu można zainstalować w domu ogrzewanie gazowe z butli

W zasadzie pod tym pojęciem mieści się kilka różnych rozwiązań technicznych, o których wspomnę poniżej. Znajdziesz tam także informacje o tym, ile kosztuje takie ogrzewanie i czy warto się w to pakować. Na końcu zaś podam kilka alternatyw dla osób, które nie mają w domu szans na podłączenie się do gazu ziemnego.

Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie gazowe z butli”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

Opublikował 11.09.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Ogrzewanie gazowe – zalety, wady i koszty

Niniejszy artykuł został opublikowany po raz pierwszy 20.12.2009 r. Poniżej znajduje się jego zaktualizowana wersja.

W dzisiejszym wpisie chciałbym podzielić się z Wami swoją wiedzą i przemyśleniami na temat ogrzewania gazowego. Przez większość z inwestorów budujących domy jednorodzinne traktowane jest jako domyślny sposób ogrzewania domu, od którego niejako się wychodzi. Dopiero gdy okazuje się, że posiadana przez nich działka nie posiada dostępu do sieci gazu ziemnego, albo jego podłączenie jest zbyt drogie, wtedy inwestorzy szukają innych paliw do ogrzewania.

I ja się temu podejściu wcale nie dziwię, wręcz przeciwnie, rozumiem je doskonale. Ogrzewanie gazowe ma bowiem mnóstwo zalet. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie gazowe – zalety, wady i koszty”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

40 komentarzy

Opublikował 04.05.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Jak sprawdzić ile kosztuje ogrzewanie gazowe mieszkania?

Uwielbiam pytania, które do sformułowania odpowiedzi wymagają wróżenia z fusów. Albo wzięcia paru liczb z sufitu. Jako, że bardzo często takie pytania dostaję, od czasu do czasu pojawiają się takie artykuły, jak ten. A pytanie dostałem od Mariki:

Ja mam pytanko. planuje z chlopakiem wynajac mieszkanie okolo 60 m2, z ogrzewaniem gazowym, mieszkanie jest jest odnowione, ocieplone, nowy dach, okna plastiki .. piec jakiś nowszy z jakim kosztem trzeba się liczyc??

Na tak postawione pytanie odpowiedź może być tylko jedna: to zależy. Albo ewentualnie, że trudno powiedzieć. Dlaczego? Czytaj dalej artykuł „Jak sprawdzić ile kosztuje ogrzewanie gazowe mieszkania?”

2 komentarze

Opublikował 24.11.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Ogrzewanie na propan — zalety, wady, koszty

Odnoszę wrażenie, że polscy inwestorzy budujący domy jako podstawowy sposób ich ogrzewania wybierają kotły gazowe. A tam, gdzie nie mają dostępu do gazu ziemnego, rozważają ogrzewanie na propan, czyli gaz z butli.

W niniejszym artykule chciałbym przyjrzeć się temu sposobowi ogrzewania domu i poszukać odpowiedzi na pytanie, czy warto je wybrać.

W Polsce sieć dystrybucyjna gazu ziemnego rozwinięta jest całkiem nieźle, ale mimo wszystko, duża część działek budowlanych pozbawiona jest dostępu do gazociągu. Czasem ten dostęp teoretycznie istnieje, ale ze względu na konieczność wykonania bardzo długiego przyłącza, jest on bardzo wysoki. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie na propan — zalety, wady, koszty”

2 komentarze

Opublikował 02.05.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Ogrzewanie na gaz ziemny

W bardzo wielu polskich domach to właśnie tytułowe ogrzewanie na gaz ziemny jest pierwszym wyborem, od którego inwestorzy zaczynają analizę tematu. Często w zapytaniach, które dostaję e-mailem, pojawia się zdanie podobne do „niestety na działce nie ma gazu, dlatego szukamy sposobu ogrzewania domu”.

Że gaz ziemny jest domyślnym sposobem ogrzewania w Polsce zupełnie mnie nie dziwi. I sam też nie jestem skłonny do tego, by zniechęcać do ogrzewania gazem (prądem albo węglem — i owszem). Już spieszę tłumaczyć dlaczego. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie na gaz ziemny”

Opublikował 25.03.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Ogrzewanie gazowe w domu pasywnym

Dziś zajmiemy się odpowiedzią na pytanie, które nadesłał mi e-mailem Czytelnik, pan Krzysztof. Temat ciekawy na fali coraz popularniejszego budownictwa niskoenergetycznego (energooszczędnego lub pasywnego). Oto treść wiadomości, którą otrzymałem.

Przez jakiś czas oglądam Pańskie filmy na kanale youtube. Zaimponował mi Pan wiedzą stąd mój mail do Pana. Bardzo mnie zainteresował temat budowy domu pasywnego którego budowę zamierzam rozpocząć w ciągu 1-1,5 roku. W jednym z filmików omawia Pan temat ogrzania takowego domu wspominając o fakcie że dom pasywny ogrzewa się sam za pomocą działającego tam sprzętu, kuchni, ludzi, słońca itd.

Co jednak gdy mamy zimę jak w tym roku bez słońca a moja żona lubi temperatury w wysokości 25 stopni?:) I co z ciepłą wodą użytkową podczas gdy solary nie mają słońca?

Co myśli Pan o wykorzystaniu piecyka gazowego dwu-funkcyjnego, kondensacyjnego? Biorąc pod uwagę paliwo i elektronikę w takim kotle mam pełną sterowalność.

Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie gazowe w domu pasywnym”

Opublikował 19.07.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,