Powietrzne pompy ciepła
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym powietrzne pompy ciepła.
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym powietrzne pompy ciepła.
Kilka dni temu jeden z Czytelników mojego serwisu pod artykułem o korzyściach z montażu wentylacji mechanicznej i pompy ciepła pozostawił takie oto pytanie:
Buduję dom pasywny. Udało mi się przed zimą wybudować płytę fundamentową na 30 cm. EPS wyposażoną w rurki do wodnego ogrzewania akumulacyjnego. Czy skoro nie ma możliwości montażu elektrycznych mat grzewczych a dodatkowa wylewka jest już nieopłacalna to może jest jakiś sposób podłączenia pompy powietrze-woda do systemu grzewczego?
Chciałbym mieć ogrzewanie i CWU z takiej pompy.
Ma to sens?
Już spieszę odpowiedzieć na to pytanie. Czytaj dalej artykuł „Jak wykorzystać pompę ciepła w domu z płytą fundamentową”
W dzisiejszym wpisie chciałbym odpowiedzieć na pytanie mieszkającego daleko za naszą południową granicą Czytelnika.
mieszkam od 24 lat w Grecji, moje pytanie jest następujące:
– czy można tutaj w naszym klimacie do ogrzewania mieszkania wykorzystać pompy ciepła
temp. lato to max. 38 – 40°C dzień i 30 – 32°C noc
temp. zima minimalna + 6 – 8°C dzień i + 4 – 5°C noc i to na 1 lub maksymalnie 2 dni
średnio około 10 – 14°C zimąlatem mamy oczywiście klimatyzację ale szukam ekonomicznego rozwiązania na ogrzewanie w okresie zimy
czy mogę Pana prosić o radę dodam że niestety mieszkam w bloku na 4 piętrze i mam dostęp do tarasu na górze a nie do ogródka
Pytanie zasadniczo dotyczyło wykorzystania pomp ciepła w cieplejszym klimacie, ale chciałbym go rozszerzyć w stronę po prostu ciepłych (łagodnych) zim. Bo to zainteresuje większą liczbę Czytelników. 🙂 Tych, którzy nie wiedzą, czym jest pompa ciepła, zachęcam do kliknięcia tutaj.
A prawda jest taka, że im cieplejsze zimy, tym bardziej opłaca się używanie pomp ciepła. I tym bardziej opłaca się korzystanie z tych, które są najtańsze w zakupie i montażu — powietrznych pomp ciepła. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie pompą ciepła w łagodne zimy”
Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś czytać o ogrzewaniu pompą ciepła, z pewnością w tekście pojawiła się informacja o dolnym i górnym źródle dla pompy. Są to pojęcia nieodłącznie związane z pracą tego źródła ciepła.
W dzisiejszym artykule chciałbym w prostych słowach wyjaśnić, czym jest dolne i górne źródło ciepła dla pompy ciepła i jakie rodzaje takich źródeł stosuje się w praktyce.
Pompa ciepła nie jest tak naprawdę źródłem ciepła. Podobnie, jak lodówka nie jest źródłem chłodu. Pompa pobiera ciepło z jednego miejsca i oddaje je w innym. Te dwa miejsca to właśnie źródła ciepła — dolne i górne. Czytaj dalej artykuł „Źródła w pompie ciepła”
W dzisiejszym wpisie odpowiem na pytanie czytelniczki. Oto wiadomość, jaką otrzymałem jakiś czas temu.
Szukając na internecie najlepszego rozwiązania do ogrzania malutkiej kawalerki trafiłam na Pana stronę. Widząc iż udziela Pan fantastycznych rad jak tanio ogrzać dom pomyślałam, że skorzystam z Pana pomocy i napiszę do Pana wiadomość.
Otóż mieszkam w malutkiej kawalerce (niecałe 20m²) w bloku na wsi. Nie ma tutaj żadnego ogrzewania, nie ma gazu żeby go wykorzystań do ogrzewania gazowego. Trzeba grzać zwykłym piecem żeliwnym na drewno i węgiel. Grzejąc piecem żeliwnym problem jest tego typu, że w pokoju i kuchni gdzie stoi piec jest ciepło, natomiast jak się idzie do łazienki, mimo otwartych do niej drzwi, jest tam strasznie zimno. Pomyślałam o centralnym ogrzewaniu i kaloryferze w łazience, ale teraz ciężko będzie znaleźć malutki piec do ogrzania takiego malutkiego mieszkania. Przeważnie piece z tego co widziałam to mają min 4kW, a z tego co wiem to jest za dużo do takiego mieszkania. Chciałabym się poradzić, może ma Pan jakieś lepsze rozwiązanie? Dodam również, że ciepłej wody również nie ma, muszę w mieszkaniu ogrzewać elektrycznym ogrzewaczem wody, który zużywa bardzo dużo energii. Może jest jakieś fajne i praktyczne połączenie ogrzewania wody i tego mieszkania?
Chyba mam pomysł, który w tej sytuacji sprawdziłby się idealnie. Pozwoliłby za pomocą jednego taniego w eksploatacji źródła ciepła dostarczyć energii zarówno do ogrzewania mieszkania, jak i podgrzania ciepłej wody użytkowej. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie dla małej kawalerki”
W jednym z ostatnich (czerwcowym) numerze miesięcznika Ładny Dom znalazł się artykuł o tym, jak rodzina wybierała sobie pompę ciepła powietrze-woda do ogrzewania domu. Jeśli ktoś nie wie, co to za urządzenie, tutaj opisałem zasadę jego działania a tutaj bardzo ciekawą książkę o pompach ciepła.
Moim zdaniem, przykład omówiony w tym artykule równie dobrze (albo nawet lepiej) ilustrowałby wybór ogrzewania domu energią elektryczną, np. za pomocą pieców akumulacyjnych albo elektrycznego ogrzewania podłogowego. Czytaj dalej artykuł „Błędny wybór pompy ciepła”
Lubię odpisywać na pytania czytelników, zwłaszcza na te, które zmuszają mnie do myślenia i gruntownego zastanowienia.
Takie właśnie jest poniższe pytanie, na które chciałem dziś odpowiedzieć. Odpowiedź dla mnie jest oczywista, ale chęć przedstawienia zagadnienia w możliwie prosty sposób zmusiła mnie do zastanowienia…
Od jakiegoś czasu zaglądam na Pańską stronę i czytam z zaciekawieniem. Nie jestem znawcą, ani instalatorem, po prostu interesuje mnie temat związany ogrzewaniem naszych domów/mieszkań. Ale do rzeczy, może najpierw przytoczę fragment z Pańskiego artykułu:
„Mowa jednak o pompach ciepła, które użytkownicy często montują w pomieszczeniach wewnętrznych, np. w garażu czy kotłowni. I o ile latem działanie takiej pompy ciepła jest korzystne dla budynku (bo obniża w nim temperaturę), o tyle w okresach przejściowych i zimą, taka pompa ciepła podgrzewa ciepłą wodę korzystając z ciepła z wnętrza budynku. A więc tak naprawdę nie pobiera ona darmowego ciepła z powietrza, tylko ciepło wyprodukowane wcześniej w centralnym ogrzewaniu.”
Moje pytanie brzmi: Czy jeżeli wstawili byśmy właśnie pompę ciepła w jednym z pomieszczeń w domu to czy nie można by było zrobić z tego takiego koła zamachowego które samoistnie by się napędzało poprzez uprzednio wyprodukowaną energię? Oczywiście występuje zużycie prądu, ale powietrze które dociera do urządzenia jest już wstępnie mocno ogrzane, a nie minusowe występujące na zewnątrz budynku. Co Pan o tym sądzi?
Najnowsze komentarze