Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego
Dalsze, ale już niewielkie oszczędności można poczynić, jeśli zamiast instalacji otwartej zastosować instalację zamkniętą, w której nie ma ubytków wody i ciepła przez parowanie z otwartego naczynia wzbiorczego.
Nie wszystkie z tych metod dają się zastosować jednocześnie, na przykład zamknięta instalacja grzewcza nie jest dopuszczalna w przypadku korzystania z kotłów na paliwa stałe (z jednym wyjątkiem).
Efektywna produkcja ciepła
Czyli dobry kocioł centralnego ogrzewania. Dobry kocioł ma dobrą sprawność, ale nie tę maksymalną podaną przez producenta (obliczoną czy zmierzoną dla bardzo sprzyjających warunków). Istotna jest bowiem sprawność, którą kocioł osiągnie w naszych warunkach.
Przykładowo, kocioł kondensacyjny podłączony do instalacji wysokotemperaturowej będzie działał gorzej, niż podłączony pod ogrzewanie podłogowe. A zatem już na starcie traci swoją największą zaletę, czyli olbrzymią sprawność. W takiej sytuacji lepiej kupić zwykły, tańszy kocioł, co i tak się opłaci.
Dodatkowo, istotne jest również zadbanie o to, by kocioł pracował efektywnie. Na przykład nie włączał się kilkaset razy w ciągu doby tylko po to, by popracować 2 minuty i później się wyłączyć. Takie sytuacje mogą mieć miejsce w przypadku, gdy instalator naciągnie inwestora na zakup kotła o większej mocy, niż naprawdę on potrzebuje. W przypadku kominków, trzeba w nich palić z w pełni otwartym dopływem powietrza, w przeciwnym wypadku do komina ulatywać będą jeszcze palne substancje, co nie dość że zatruwa środowisko, to jeszcze powoduje straty energii zawartej w paliwie. Oczywiście z kominka trzeba też efektywnie odbierać to ciepło, bo inaczej wszystko zostanie spalone, ale energia będzie uciekać z domu pod postacią gorących spalin przez komin. Niestety jest to bardzo popularne…
W przypadku kotłów na paliwo stałe rozwiązaniem będzie podłączenie kotła do bufora (zasobnika ciepła), który poradzi sobie z odebraniem dużych ilości ciepła i przechowania go na moment, gdy będzie potrzebne.
Stosowanie taniego paliwa
Nie zawsze mamy możliwość zmiany paliwa na tańsze. Ale zawsze warto się rozejrzeć, czy taka możliwość istnieje.
Jeśli planujesz wymianę kotła centralnego ogrzewania, rozważ taki, który będzie mógł spalać drewno albo węgiel. To są bowiem dziś najtańsze nośniki energii. Może w przypadku Twojego domu warto będzie podłączyć się pod miejską sieć ciepłowniczą, i kupować ciepło z ciepłowni lub elektrociepłowni? Może w Twojej okolicy pojawił się wreszcie gazociąg i możesz zrezygnować z drogiego gazu ciekłego (LPG albo propanu) na rzecz gazu ziemnego?
Uzupełniające źródło taniego ciepła
Czasem w domu nie da się za wiele zrobić, bo instalacja CO jest w miarę nowa, a nikt nie ma ochoty przeżywać demolki w domu tylko po to, by zamontować w domu ogrzewanie podłogowe. Co w takim przypadku?
Niekiedy możliwe jest zainstalowanie w domu dodatkowego źródła ciepła, które pozwala na tanie ogrzewanie domu. Co ciekawe, takie źródło może jednocześnie być:
- dość tanie w montażu,
- niedrogie w eksploatacji,
- bezobsługowe,
- a w dodatku zapewni większy komfort także latem.
O co chodzi? Oczywiście o klimatyzator, który jest niczym innym jak powietrzną pompą ciepła. Klimatyzator z funkcją grzania potrafi dostarczać ciepło w okresach przejściowych i będzie to robić za cenę podobną, jak kocioł gazowy.
Pierwsza wersja tego tekstu pojawiła się na blogu we wrześniu 2013 r. Ta widoczna teraz została w międzyczasie zaktualizowana.
Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]
24 komentarze do artykułu “Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego”
Dotychczas opublikowane komentarze wyświetlane są na pierwszej stronie artykułu.
Pozostaw komentarz