Rozsądne (i tanie) oszczędzanie ciepła

Gdy zakładałem ten serwis, wiedziałem, co rozumiem przez slogan tanie ogrzewanie. Na myśli miałem efektywne ogrzewanie, które pozwala pozyskiwać tanie ciepło — ale też o technologiach, które pozwalają na zmniejszanie jego zużycia. O sposobach produkcji taniego ciepła sporo już pisałem, wymienić wystarczy pompy ciepła czy kominki (o kotłach kondensacyjnych jeszcze nie pisałem — ale trzeba będzie). Dziś będzie o tanich sposobach na zmniejszanie zużycia ciepła.

Wielu ludzi słysząc hasło oszczędzanie ciepła ma na myśli tylko zakręcenie kaloryferów i chodzenie w swetrze. To też jest metoda na oszczędzanie ciepła i zmniejszanie rachunków za ogrzewanie. Ale o takich metodach na oszczędzanie pisać dziś nie będę. Dziś tylko o rozsądnych sposobach na oszczędzanie ciepła — takich, które nie pogorszą komfortu przebywania w budynku.

Odkurz grzejniki

Jeśli w Twoim domu masz zainstalowane ogrzewanie grzejnikowe, musisz zadbać o to, by możliwie efektywnie oddawało ono ciepło do pomieszczeń. Między innymi przez oczyszczenie grzejnika z kurzu, który ma się na nim zwyczaj zbierać.

Grzejniki swoją wysoką temperaturą przyczyniają się do wzmożonej cyrkulacji powietrza. A ta cyrkulacja porywa z podłogi kurz, przez co zdarza się, że grzejniki są mocno zakurzone. Dotyczy to zwłaszcza nowoczesnych kaloryferów panelowych, które składają się z dwóch lub trzech paneli, do których przymocowane są pofalowane kawałki blachy — żeberka. Tam, w środku, może zbierać się kurz. Jego obecność utrudnia tą cyrkulację, która odpowiada za efektywne odbieranie ciepła od grzejników i rozprowadzanie go po całym pokoju.

i odsłoń je

Grzejniki nie będą dobrze grzać pokoju, jeśli będą zasłonięte przez meble. Jeszcze gorsza sytuacja jest wtedy, gdy grzejnik jest zasłonięty zasłoną lub firanką. Wtedy ciepłe powietrze unoszące się znad grzejnika płynie w okolice okna i tam szybko traci ciepło. Lepiej, gdy firanka lub zasłonka kończy się wyżej, niż górna krawędź grzejnika. W takiej sytuacji może bez przeszkód rozprzestrzeniać się po całym pomieszczeniu.

Pilnuj optymalnych ustawień termostatów

Termostaty grzejnikowe mają za zadanie tak regulować przepływ wody przez grzejnik, by utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniu. Niestety, zwykłe termostaty mają tylko oznaczenie pokazujące w sposób przybliżony ilość dostarczanego ciepła (gwiazdka oznacza kaloryfer zupełnie zimny, pierwsze położenie odpowiada bodaj temperaturze +5°C, kolejne coraz wyższej), a nie temperatury w pokoju.

Korzystając z wolnego weekendu przetestuj różne ustawienia termostatów i zobacz, za jaką temperaturę one odpowiadają. Zacznij od najwyższego ustawienia, co kilka godzin zmniejszając je na niższe.

Znajomym zawsze polecam przykręcanie grzejników wtedy, gdy idą spać albo wychodzą do pracy. I gdy wyjeżdżają na urlopy. Może nie do zera, ale na przykład +18°C w czasie snu jest lepsze od +22°C (w niższej temperaturze ponoć lepiej się śpi).

Jeśli przykręcasz termostaty, uważaj też na to, w jaki sposób zwiększasz temperaturę w pokoju. Najbardziej oczywista metoda to po prostu ustawienie termostatu na maksimum. Oczywista, skuteczna, ale mimo to jej nie polecam. Termostat ustawiony np. na IV zamiast na VI (max) przy zbyt niskiej temperaturze w pokoju też otworzy zawór na maksimum — czyli pokój nagrzeje się tak samo szybko przy ustawieniu na IV jak i na VI — tyle tylko, że do niższej temperatury. To istotne, jeśli zdarza Ci się o tym zapomnieć. Mnie się tak zdarzało wiele razy… I budziłem się później w połowie nocy i zbyt mocno nagrzanym pokoju. 🙁

A w ogóle zainstaluj termostaty inteligentne

To super sprawa… Na tyle super, że spokojnie zasługuje na osobny wpis…

Zobacz także

Opublikował 09.10.2009 mgr inż. Krzysztof Lis

4 komentarze do artykułu “Rozsądne (i tanie) oszczędzanie ciepła”

  1. Ale jaja. Rozsadne metody oszczedzania ciepla w budynku… Takie, ktore nie pogorsza komfortu przebywania w budynku…
    A nie uczyli, ze nie ma darmowych obiadow?
    Po co pisac te brednie, chyba tylko po to zeby nie mozna bylo w necie znalezc przydatnych wiadomosci bo sie z hlamu robi szum informacyjny…

  2. @jeronimo: to, że Ty nie znasz żadnej takiej metody, nie oznacza jeszcze, że one nie istnieją (albo, że są to brednie).

    Przykład: odsłonięcie zasłony, która utrudnia rozprzestrzenianie się ciepłego powietrza po pokoju, za to ułatwia uciekanie tego ciepła przez okno.

  3. mam pytanie
    jestem czlonkiem wspolnoty mieszkaniowej obejmujacej 14 lokali mieszkaniowych w jednej kamienicy gdzie jest stara instalacja grzewcza z lat 70-tych rozliczna jednym wspolnym dla wszystkich lokatorow licznikiem i nie mozna tego zmienic przez najblizsze 3 lata.
    .
    …zakladajac ze wszyscy lokatorzy zobliguja sie do oszczedzania …o ile zmniejszy sie ogólne zuzycie energii cieplnej a co za tym idzie oplaty za nia, jezeli kazdy lokator na wlasny koszt zainstaluje sobie zawory z termostatami na kazdym kaloryferze? (dotychczas nie bylo zadnych pokretel i kaloryfery grzeja na maxa i jedyna metoda na obnizenie temperatury jest otwieranie okna i wyziebianie pomieszczen).

  4. @Maciej: trudno ocenić, ale moim zdaniem można spokojnie liczyć, że o 30-50%.

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting