Pompy ciepła
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym pompy ciepła.
Pompy ciepła to najtańsze w eksploatacji elektryczne źródła ciepła dla domów. To rozwiązanie idealne tam, gdzie dom nie jest zbyt dobrze docieplony (albo jest duży), w grę nie wchodzą kotły na paliwa stałe, a nie ma dostępu do gazu ziemnego.
Jednocześnie, montaż pompy ciepła wiąże się z najczęściej z dużymi kosztami. Dlatego warto najpierw sprawdzić, czy to urządzenie będzie się opłacać. Poniżej znajdują się artykuły, które między innymi na to pytanie właśnie starają się odpowiedzieć.
Wyróżniamy m.in. następujące pompy ciepła: gruntowe, wodne i powietrzne (w tym: powietrze-powietrze i powietrze-woda).
Pompy ciepła powietrze-woda (zwane także potocznie powietrznymi pompami ciepła) zyskują w Polsce coraz bardziej na popularności. To ekologiczne źródła ciepła, korzystające z odnawialnego źródła energii, jakim jest nagrzewane przez Słońce powietrze w ziemskiej atmosferze. Nieco tylko bardziej skomplikowane od klimatyzatorów, pozwalają wytwarzać ciepło dla budynku bez spalania, bez lokalnego emitowania spalin, a docelowo pozwolą Polakom ogrzewać domy bez śladu węglowego.
Powietrzne pompy ciepła polecane są tym inwestorom, którzy chcą mieć dom wyposażony w wodną instalację grzewczą, korzystać z pompy ciepła, a nie mają możliwości wykonania dolnego źródła z gruntowym wymiennikiem glikolowym. Powietrze jest źródłem ciepła o nieskończonej wydajności, bardzo łatwo dostępnym. Pompę ciepła powietrze-woda można zamontować nawet w mieszkaniu, na zewnętrznej ścianie bloku.
Ponieważ tego typu pompy ciepła czerpią energię do ogrzewania z powietrza, wiąże się to nie tylko z zaletami, ale i wadami.
Czytaj dalej artykuł „Pompy ciepła powietrze-woda: czy warto?”
Im więcej mamy ograniczeń w zakresie wyboru systemu grzewczego, tym (paradoksalnie) wybór może być łatwiejszy. Jeśli w domu lub mieszkaniu nie mamy możliwości zamontowania żadnego źródła ciepła wykorzystującego proces spalania, pozostaje nam użycie prądu. I wtedy pojawia się pytanie: piec akumulacyjny, czy klimatyzator?
Wybór między piecem akumulacyjnym a klimatyzatorem zależy od kilku czynników, takich jak lokalny klimat, preferencje w zakresie komfortu cieplnego, koszty eksploatacji oraz rodzaj ogrzewania, jaki jest już dostępny w budynku. Między takim wyborem stają najczęściej ludzie, którzy nie mają możliwości zamontowania w domu lub lokalu (np. mieszkaniu w kamienicy) żadnego systemu grzewczego wymagającego procesu spalania. Wtedy niemożliwy jest montaż kotła gazowego, kominka i tak dalej.
Czytaj dalej artykuł „Co wybrać: piec akumulacyjny czy klimatyzator?”
W różnych miejscach (np. na forach dyskusyjnych czy w komentarzach pod artykułami) ludzie zadają różne pytania na temat nowoczesnych rozwiązań grzewczych. Jednym z ciekawszych pytań, które widziałem, było: czy do pompy ciepła potrzebny jest komin?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta: oczywiście nie. Ale szerzej, dom z pompą ciepła już może wymagać wzniesienia komina.
Czytaj dalej artykuł „Czy do pompy ciepła potrzebny jest komin?”
Pompy ciepła urządzeniami wykorzystywanymi do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego, najczęściej w celu ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Pompy ciepła działają na zasadzie identycznej jak lodówka: wykorzystują proces sprężania czynnika roboczego, aby odebrać ciepło z tak zwanego dolnego źródła (wymiennika ciepła zamontowanego w gruncie, albo omywanego przez powietrze atmosferyczne), podnieść temperaturę czynnika, a potem oddać w górnym źródle.
Istnieją różne typy pomp ciepła, ale najpopularniejsze z całą pewnością są klimatyzatory, które za pomocą cyrkulacji czynnika chłodniczego między jednostkami zewnętrzną i wewnętrzną latem chłodzą pomieszczenia, a zimą (jeśli mają również funkcję grzania) mogą dostarczać ciepło do pomieszczeń.
Czytaj dalej artykuł „Czy pionowe źródło ciepła się regeneruje?”
Pompy ciepła mogą wykorzystywać różne rodzaje dolnych źródeł do pozyskiwania ciepła lub chłodzenia. Wybór konkretnego źródła zależy od lokalizacji geograficznej, dostępności, rodzaju budynku. W każdym przypadku ma wpływ na koszt inwestycji oraz jej późniejsze funkcjonowanie.
Do głównych rodzajów dolnych źródeł, wykorzystywanych w pompach ciepła, należą te wymienione poniżej.
Czytaj dalej artykuł „Rodzaje wymienników gruntowych – dolnych źródeł pompy ciepła”
Choć ogrzewanie kojarzy nam się zazwyczaj z odpowiednio wysoką temperaturą, jak ustaliliśmy wcześniej, ogrzewanie podłogowe pozwala na zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego w niższej temperaturze powietrza w pomieszczeniu.
Co więcej, do funkcjonowania ten system grzewczy nie potrzebuje aż tak wysokiej temperatury w instalacji, jaka jest niezbędna do działania grzejników.
Z tych dwóch aspektów wynikają kolejne zalety ogrzewania podłogowego, które omówimy dzisiaj.
Czytaj dalej artykuł „Zalety ogrzewania podłogowego: niska temperatura”
Najnowsze komentarze