Ogrzewanie mieszkania

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ogrzewanie mieszkania.

Jakie elektryczne ogrzewanie dla mieszkania w kamienicy?

Ostatnio dostaję drogą e-mailową tak dużo pytań od Drogich Czytelników, że pewnie do zimy nie wyrobię się z odpisywaniem. Będę się starał. Dziś właśnie odpowiedź na wiadomość od Czytelniczki, której tematem jest elektryczne ogrzewanie mieszkania.

Oto cała wiadomość.

Mam prośbę, czy mógłby Pan pomóc mi wybrać jakiś optymalny sposób ogrzewania mieszkania w dość starej kamienicy. Nie mam w tej materii żadnego doświadczenia a właściciel mieszkania właściwie postawił mnie przed faktem dokonanym, mam coś zmienić. (…)

W tym roku właściciel postanowił wyremontować elewację i równocześnie ocieplił budynek. I w tym momencie paradoksalnie zaczął się problem. Otóż do tej pory ogrzewaliśmy mieszkanie węglem, paliliśmy w piecu kaflowym. Sposób może uciążliwy ale w miarę tani i niegenerujący dodatkowych kosztów poza wizytami kominiarza i okresowymi naprawami. Teraz jednak właściciel oznajmił, że nie życzy sobie dalszego palenia węglem bo przy jego zrzucaniu do piwnicy brudzą się ściany a i sadza z komina działa tak samo.

Czytaj dalej artykuł „Jakie elektryczne ogrzewanie dla mieszkania w kamienicy?”

1 komentarz

Opublikował 24.07.2019 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Czy warto obniżać temperaturę na noc?

Wiadomo, że straty ciepła z budynku zależą od temperatury we wnętrzu i temperatury zewnętrznej. Im większa jest różnica temperatur, tym większe są te straty. Wydaje się więc oczywiste, że zmniejszenie tej różnicy pozwoliłoby na oszczędzenie ciepła i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Czy rzeczywiście?

Z takim właśnie pytaniem zwrócił się do mnie ostatnio jeden z czytelników:

Z zainteresowaniem czytuję Pańskiego bloga. Chciałbym zoptymalizować pracę ogrzewania w swoim mieszkaniu. Czy mógłby mi Pan pomóc w rozwiązaniu problemu, który mnie trapi? Mianowicie zastanawiam się nad tym co robić z grzejnikami na noc, kiedy domownicy śpią w sypialni, reszta pomieszczeń jest nieużywana. Zamieszkuję mieszkanie na poddaszu o pow. około 100 m², dach jest docieplony 30cm wełny – a tak przynajmniej wynika z projektu. Czytaj dalej artykuł „Czy warto obniżać temperaturę na noc?”

79 komentarzy

Opublikował 06.02.2017 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Czy nie zbankrutuję na elektrycznym ogrzewaniu mieszkania infrapanelami?

Do powyższego pytania sprowadzić można wiadomość, którą dostałem ostatnio od Czytelniczki. Ogrzewanie mieszkań prądem w Polsce jest jeszcze dość popularne i na rynku zawsze będą się pojawiać interesujące oferty sprzedaży tak ogrzewanych nieruchomości. I zawsze w takim przypadku osoba zainteresowana kupnem mieszkania, będzie się zastanawiać, czy warto.

Postaram się pomóc w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie na łamach niniejszego wpisu, ale najpierw pozwolę sobie zacytować całość wiadomość od Czytelniczki.

Witam, mam na oku mieszkanie na poddaszu nie ukrywam, że szczególnie zachęca mnie cena przy takim metrażu.

Najbardziej zastanawia mnie ogrzewanie(infrapanele) i ciepła woda(bojler), boję że będę płaciła kosmiczne ceny za prąd, ale proszę mi powiedzieć czy mieszkając na poddaszu będę mogła zaoszczędzić (przez okres ok. 6mies. okres letni) na prądzie korzystając z darmowego ogrzewania słonecznego.

Pytając o to właściciela może mi wcisnąć głupoty bo wiadomo jemu zależy na sprzedaży mieszkania. Jestem młodą osobą nie znam się na tych ogrzewaniach, zużyciach prądu itd.

Będę tam mieszkała tylko z jedną osobą gdzie nie będzie nas w domu od 7-8 rano do 18-20 (zastanawiam się na taryfami)

Martwię że w okresie zimowym rachunki za prąd będą w granicach 500-1000zł. Ale zwracając uwagę na oszczędzenie przez okres letni nie włączając tych paneli…

Mam mętlik w głowie.

Czytaj dalej artykuł „Czy nie zbankrutuję na elektrycznym ogrzewaniu mieszkania infrapanelami?”

1 komentarz

Opublikował 03.08.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Jak tanio ogrzać prądem mały pokój

Kilkanaście dni temu dostałem od Czytelnika wiadomość, którą pozwolę sobie w całości poniżej zacytować i odpowiedzieć na nią. Sprawa jest dość trudna.

Czy może raczej nie tyle trudna, co po prostu obawiam się, że moja odpowiedź nie będzie dla Czytelnika satysfakcjonująca.

Ostatnio zostaliśmy zmuszeni do pewnych zmian w naszym mieszkaniu w związku z pojawieniem się kolejnego członka rodziny. Znaczy córka urodzi się dopiero we wrześniu, ale już dziś musimy przeprowadzić konkretne zabiegi w celu przygotowania naszego mieszkania na trzecie dziecko… Szukam jakiegoś ciekawego rozwiązania na ogrzanie jednego z pomieszczeń i mocno „kartkujemy” Pana stronę, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi…..

Jednym z etapów jest zamiana naszej sypialni na pokój dla najstarszej córki. Mieszkamy w blokach starego typu – „rok produkcji” tego cuda – 1956…. Niestety nia ma w tym bloku ogrzewania CO i jesteśmy zdani na grzanie we własnym zakresie. Mieszkanie (50m2) ogrzewane (w zasadzie pozostałe pomieszczenia) dwoma grzejnikami akumulacyjnymi a owa sypialnia dogrzewana była konwektorem…. trochę traktowaliśmy ją po macoszemu i szału z ciepłotą nie było a wręcz powiedziałbym zimą było raczej chłodno… ale to sypialnia więc można było to jakoś znieść. No a jak grzaliśmy pełną parą i było ciepło to znów generowało to takie koszty, że pozostałe dwa piece akumulacyjne pobierały mniej energi 🙂

Teraz ma być to pokój najstarszej córki. A pokój ma stosunkowo niewielką powierzchnie – bo 7,41 m2 i wysokość 2,60 m. Czy byłby Pan w stanie podpowiedzieć nam, jaki rodzaj ogrzewania elektrycznego moglibyśmy zastosować do takiego pomieszczenia, aby naprawdę było tam przyzwoicie (w domu staramy się aby zimą temperatura nie przekraczała 21 stopni – a 22 to już za ciepło) ciepło i na dodatek, żeby nie zjadło nas to jeśli chodzi o koszty? Na ten moment płacimy już niemałe pieniądze w skali miesiąca za ogrzewanie naszego mieszkania więc chcielibyśmy aby to nowe pomieszczenie nie generowało jakichś wielkich kosztów. Oczywiście mamy świadomość pewnych ograniczeń – bo to blok, bo to małe pomieszczenie, ale mam nadzieję, że podpowie Pan czym możemy to ogrzać.

Czytaj dalej artykuł „Jak tanio ogrzać prądem mały pokój”

2 komentarze

Opublikował 18.06.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Tańsze ogrzewanie drogim prądem

Ogrzewanie prądem jest drogie, bo to najdroższy nośnik energii dostępny na rynku. Nic dziwnego, że czasem dostaję takie wiadomości, jak wczoraj. Czytelnik napisał do mnie taki oto mail.

od kilku miesięcy wynajmuje mieszkanie 27m2 i mam w nim grzejnik 2500W (firma Thermoval) wiem że zna się Pan na tego typu sprawach oglądałem różne Pana filmiki więc pytam o rade. Grzejnik zamontowany w moim mieszkaniu nie daje dostatecznego ciepła jest to parter kamienicy nie mam na tą chwile możliwości sprawdzenia temperatury ale wiem że jak jeden dzień nie pracuje grzejnik to komputer wstaje z temperaturami 7C co jest bardzo niską wartością. W mieszkaniu odczuwam że jest tak zimno jak na dworze.

I tu moje Pytanie czy jest jakiś sposób (tylko energia elektryczna jest dostępna u mnie w budynku) na ogrzanie tego mieszkanka taniej niż tym grzejniczkiem i by było cieplej ? Powiedzmy że budżet to 1000 zł i co bym miał zamontować tu by było cieplutko i nie jadło tyle prądu. Mam stałą taryfę za kwh płace 54gr za nic więcej jeśli chodzi o prąd nie płace. Nie Chciałbym inwestować w jakieś podłogowe czy ocieplanie ścian bo wiadomo to koszta których potem nie wyciągnę z tego mieszkania bo to wynajmowane.

Odpowiedź na tak postawiony problem jest prosta.  Czytaj dalej artykuł „Tańsze ogrzewanie drogim prądem”

12 komentarzy

Opublikował 05.01.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Tanie ogrzewanie mieszkania w kamienicy

Dzisiejszy wpis jest odpowiedzią na pytanie Czytelnika:

Czytam Pana bloga i chciałbym zadac Panu pewne pytanie: rozważam zakup dużego mieszkanie w starej warszwaskiej kamienicy. Mieszkanie ma 110 metrów,
ma 4 pokoje (19, 20, 18, 21 metrów) kuchnię ok 15 m, łazienkę ok 4 metrów i dwa przedpokoje – 11 i 2 metry. Mieszkanie jest wysokie ma ok 3 metrów wysokości.
Mieszkanie znajduje się w starej przedwojennej kamienicy, kamienica nie jest doceiplana, mieszkanie jest na 3 piętrze, po obu stronach zamieszkane mieszkanie, powyżej niestety już tylko nieocieplany strych.

Mieszknie jest kompletna riuną – planuje zrobić w nim generalny remont. Brak instalacji CO, są co prawda stare piece kaflowe ale sa one zdezelowane i nie do uratowania. Brak także ciepłej wody, którą także musze wmieszkaniu w ten czy inny sposób zaintalować.

Budynek ma instalację gazową

Zastanawiam się jaki sposób ogrzewania mógłby mi Pan polecić? Nie ukrywam że zależy mi głównie na tanim koszcie eklpoatacji (wolę np ponieść wieksze koszty instalacji całego ogrzewania, zakupu sprzętów etc, jeśli spowoduje to późniejszą tańszą eksploatację). Ja skłaniałby się do zaintalowania ogrzewania gazowego, ale nie jestem pewien czy to aby na pewno najlepsz rozwiązanie dla takiego wnętrza. przy okazji mam też pytanie o rodzaje grzejników do takiego ogrzewania – jestem fanem wyglądu starych żeliwnych grzejników podejżewam jednak że jest jakiś konkretny powód dla którego już się ich nie instaluje – czy dają one zdecydowanie mniejszy efekt niż nowe grzejniki co c.o.?

Czytaj dalej artykuł „Tanie ogrzewanie mieszkania w kamienicy”

3 komentarze

Opublikował 03.12.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,