Koszty ogrzewania

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym koszty ogrzewania.

Sprawiedliwy sposób podziału kosztów ogrzewania

W dzisiejszym materiale chciałbym pochylić się bliżej nad zagadnieniem podziału kosztów ogrzewania i rachunków za ciepło dostarczane do mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Komentarz ten początkowo miałem napisać na Domowym Survivalu, na którym dyskutowałem z Czytelnikiem o tym, co jest sprawiedliwym i uczciwym podziałem kosztów ciepła. Uznałem jednak, że tam nie ma na to miejsca (bo artykuł był przecież o chłodzeniu się w czasie upałów), więc postanowiłem opublikować go w formie osobnego artykułu, tutaj. Czytaj dalej artykuł „Sprawiedliwy sposób podziału kosztów ogrzewania”

1 komentarz

Opublikował 01.08.2017 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Jak sprawdzić ile kosztuje ogrzewanie gazowe mieszkania?

Uwielbiam pytania, które do sformułowania odpowiedzi wymagają wróżenia z fusów. Albo wzięcia paru liczb z sufitu. Jako, że bardzo często takie pytania dostaję, od czasu do czasu pojawiają się takie artykuły, jak ten. A pytanie dostałem od Mariki:

Ja mam pytanko. planuje z chlopakiem wynajac mieszkanie okolo 60 m2, z ogrzewaniem gazowym, mieszkanie jest jest odnowione, ocieplone, nowy dach, okna plastiki .. piec jakiś nowszy z jakim kosztem trzeba się liczyc??

Na tak postawione pytanie odpowiedź może być tylko jedna: to zależy. Albo ewentualnie, że trudno powiedzieć. Dlaczego? Czytaj dalej artykuł „Jak sprawdzić ile kosztuje ogrzewanie gazowe mieszkania?”

2 komentarze

Opublikował 24.11.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Ceny ciepła, paliw i energii 2014

Kiedy na początku 2010 r. publikowałem tu wpis o cenach paliw i energii nie przypuszczałem, że będzie tak atrakcyjny dla Czytelników. Okazuje się bowiem, że bardzo wielu z Was trafiło tu właśnie ze względu na ten artykuł.

Planowałem go uaktualnić jakiś czas temu, ale ze względu na spory nakład pracy, który do tego był konieczny, odkładałem to w czasie. Wreszcie znalazłem trochę więcej wolnych mocy przerobowych, by to zestawienie cen paliw, energii i ciepła dla domu uaktualnić.

Trochę też uprościłem metodykę obliczeń w stosunku do poprzedniej, żeby oszczędzić sobie trochę pracy. 😉

Przedstawione poniżej zestawienie liczb i wykresów zawiera informacje o tym, ile kosztuje energia lub paliwo do ogrzania domu, oraz ile nas kosztuje ciepło wytwarzane w różnych źródłach z różnych paliw. Wbrew pozorom są to zupełnie różne rzeczy, bo ogromne znaczenie ma nie tylko cena paliwa, ale także sprawność jego wykorzystania. Będzie to widać poniżej. Czytaj dalej artykuł „Ceny ciepła, paliw i energii 2014”

8 komentarzy

Opublikował 13.02.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , , , , ,

Koszty ogrzewania gazem ziemnym

Gaz ziemny jest chyba w Polsce najbardziej oczywistym wyborem, jeśli chodzi o paliwo do ogrzewania. Z tego względu prawdopodobnie budując dom jednym z pierwszych pytań, które zadają sobie inwestorzy, jest: ile kosztuje (będzie kosztować) ogrzanie domu gazem ziemnym.

Dopiero na tej podstawie inwestor w razie czego podejmuje decyzje o zmianie źródła ciepła lub grubości izolacji.

Więc ile w takim razie wynoszą koszty ogrzewania gazowego?  Czytaj dalej artykuł „Koszty ogrzewania gazem ziemnym”

2 komentarze

Opublikował 13.12.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Czy warto mieć pompę ciepła, kominek i bufor?

Kilka dni temu dostałem od Czytelnika e-mail z pytaniami dotyczącymi sensowności zainstalowania w domu bufora (zasobnika) ciepła. Uznałem, że pytania i samo zagadnienie są do tego stopnia ciekawe, że warto zacytować obszerne fragmenty maila i odpisać na łamach bloga.

Z zaciekawieniem przeczytałem na Pana blogu artykuł (…). Temat jest mi bliski, ponieważ już od kilku tygodni rozważam zakup zasobnika ciepła do planowanej instalacji kominka z płaszczem wodnym i kotłem gazowym.  (…) Czytaj dalej artykuł „Czy warto mieć pompę ciepła, kominek i bufor?”

Opublikował 03.11.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , , ,

Jak zatrzymać wzrost koszt ogrzewania mieszkań?

Parę dni temu znalazłem artykuł o tym, jak to mieszkańcy kamienicy w Mroczy (woj. kujawsko-pomorskie) nie zgadzają się na to, by koszty ogrzewania ich mieszkań wzrosły o ponad ¼. Wcześniej wynosiły niecałe 8 PLN/m² mieszkania, teraz mają wynieść 10 PLN/m² miesięcznie (przez cały rok).

To dość ciekawe obliczenie, bo gdyby nawet ogrzewać te domy prądem (0,6 PLN/kWh), można by za te same pieniądze kupić aż 200 kWh/m² rocznie. Ciepło dostarczane do tej kamienicy bierze się raczej z innego źródła, czyli węgla lub gazu, czyli w tym przypadku można mówić o naprawdę bardzo dużej marży Zakładu Gospodarki Komunalnej w Mroczy. 🙂

Co zrobić, by w takim przypadku zatrzymać wzrost kosztów ogrzewania? Zawsze możliwości jest kilka. Czytaj dalej artykuł „Jak zatrzymać wzrost koszt ogrzewania mieszkań?”

Opublikował 07.10.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,