Odnawialne źródła energii

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym odnawialne źródła energii.

Ogrzewanie słoneczne

Ogrzewanie słoneczne zapewne większości ludzi kojarzyć się będzie z kolektorem słonecznym zamontowanym na dachu, podłączonym do pompy obiegowej i zasobnika ciepła. Skojarzenie to wynika stąd, że właśnie tego typu urządzenia widzimy na wielu polskich budynkach, zarówno domach jednorodzinnych, jak i obiektach użyteczności publicznej (baseny, urzędy, szpitale).

Kolektory słoneczne upowszechniły się także dzięki dotacjom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i gminnym programom wsparcia, ale też dlatego, że po prostu się opłacają. Z tego względu ludziom pozyskiwanie energii słonecznej do wytworzenia ciepła kojarzy się właśnie z kolektorami słonecznymi.

Tymczasem ogrzewanie energią słoneczną ciepłej wody użytkowej, do czego właśnie służą kolektory, to tylko jedna mała część szerszego zagadnienia, jakim jest ogrzewanie słoneczne. Zanim jednak zagłębimy się bardziej w temat, warto podzielić systemy grzewcze wykorzystujące energię słoneczną na aktywne i pasywne. Te pierwsze wymagają do działania dodatkowych urządzeń elektryczych, takich jak pompy czy wentylatory.

Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie słoneczne”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

4 komentarze

Opublikował 25.07.2019 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Bufor (zasobnik) ciepła w instalacji grzewczej

W dzisiejszym artykule chciałem przedstawić Wam fajną koncepcję bufora ciepła, który pozwala na magazynowanie ciepła w instalacji grzewczej i jednocześnie przyczynia się do oszczędności w kosztach ogrzewania domu. Pozwala pozyskiwać to ciepło wtedy, gdy jest nam wygodnie (albo tanio), a używać wtedy, gdy jest to ciepło potrzebne.

Bufor może być instalowany niemal w każdej instalacji centralnego ogrzewania, bez względu na to, jakie źródło ciepła ją zasila, i czy ciepło dostarczane jest do pomieszczenia przez grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. Czytaj dalej artykuł „Bufor (zasobnik) ciepła w instalacji grzewczej”

Kominki z płaszczem wodnym

Niniejszy artykuł został opublikowany po raz pierwszy 11.11.2009 r. Poniżej znajduje się jego zaktualizowana wersja.

Gdy inwestor analizuje dostępne na rynku źródła ciepła, czasem bierze pod uwagę wykorzystanie kominka do ogrzewania domu. Uważa, że skoro będzie z niego korzystać dla przyjemności posiadania ognia w salonie, mógłby jednocześnie go wykorzystać jako źródło ciepła dla całego budynku. To często prowadzi do pomysłu, by w salonie zamontować kominek z płaszczem wodnym.

Niestety, w całkiem dużej liczbie przypadków taki wybór może nie być właściwy. Czytaj dalej artykuł „Kominki z płaszczem wodnym”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

Opublikował 16.10.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Biokominki – drogie, ale efektowne

Jeśli jesteś wielbicielem nowoczesnych wnętrz, chcesz mieć w domu coś fajnego, czego nie mają inni i bardzo lubisz kominki, przeczytaj ten artykuł. Opiszę w nim bowiem tak zwane biokominki, czyli nowoczesne kominki, działające zupełnie inaczej, niż wszystkie znane jeszcze do niedawna!

Tradycyjny kominek jaki jest, każdy widział i wie. To po prostu palenisko, zamknięte z kilku stron ściankami i szybą (też nie zawsze), w którym zamienia się drewno w efektowne płomienie a czasem nawet nieco ciepła. Nie bez przyczyny piszę te słowa, bo kominki znane są z tego, że nie są zbyt efektywnymi źródłami ciepła — po prostu dużo tego ciepła marnują. Kominek musi być podłączony do komina, który będzie odprowadzać dym, trzeba go też czyścić i wybierać z niego popiół. Jest więc kłopotliwy w użyciu i trzeba o nim myśleć w kategoriach stałego elementu budynku, a nie przestawialnego mebla. Czytaj dalej artykuł „Biokominki – drogie, ale efektowne”

11 komentarzy

Opublikował 29.10.2009 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Solarne pompy ciepła

Od kiedy dział o ogrzewaniu wyodrębniłem do osobnego bloga, staram się pisywać tu w miarę regularnie nowe artykuły. Niestety, idzie mi to niespecjalnie, co widać, bo nowe teksty pojawiają się rzadko. Teraz jeszcze jestem na urlopie i jest mi jeszcze trudniej coś napisać. Dlatego z entuzjazmem przyjąłem motywacyjnego kopniaka, który mi zaserwowano. Ostatnio pod wpisem Jak działają pompy ciepła czytelniczka spytała, czy możliwe jest takie skonstruowanie pompy ciepła, by była zasilana przez energię słoneczną.

Jest to możliwe, i to co najmniej na kilka sposobów. Ja znam trzy. I te trzy sposoby połączenia pompy ciepła i systemu solarnego właśnie opiszę tu w artykule. Czytaj dalej artykuł „Solarne pompy ciepła”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

9 komentarzy

Opublikował 26.08.2009 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Alternatywne paliwa

autorem artykułu jest J Lasa

Mam wybudowany dom w stanie surowym, powoli zaczynam robić pracę wykończeniowe. Przede mną ciągle nie podjęta decyzja dotycząca ogrzewania. Oczywiście najłatwiej byłoby kupić kocioł na ekogroszek i sprawa byłaby rozwiązana. Ale palenie węglem nie do końca mnie satysfakcjonuje, perspektywa przerzucania łopatą, co sezon kilku ton węgla nie jest zbyt ciekawa. Zastanawiam się ciągle nad innym źródłem paliwa, odpada gaz, bo magazynowanie gazu w ogromnej butli przed domem też mnie nie cieszy. Czytaj dalej artykuł „Alternatywne paliwa”