Schematy

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym schematy.

Bufor (zasobnik) ciepła w instalacji grzewczej

W dzisiejszym artykule chciałem przedstawić Wam fajną koncepcję bufora ciepła, który pozwala na magazynowanie ciepła w instalacji grzewczej i jednocześnie przyczynia się do oszczędności w kosztach ogrzewania domu. Pozwala pozyskiwać to ciepło wtedy, gdy jest nam wygodnie (albo tanio), a używać wtedy, gdy jest to ciepło potrzebne.

Bufor może być instalowany niemal w każdej instalacji centralnego ogrzewania, bez względu na to, jakie źródło ciepła ją zasila, i czy ciepło dostarczane jest do pomieszczenia przez grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. Czytaj dalej artykuł „Bufor (zasobnik) ciepła w instalacji grzewczej”

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna (zrównoważona)

Niemal miesiąc temu napisałem tu na blogu krótki artykuł o zasadzie działania wentylacji grawitacyjnej. Dziś postaram się przybliżyć Wam temat wentylacji mechanicznej. Temat jest na tyle ciekawy i rozbudowany, że muszę poświęcić mu kilka osobnych tekstów.

Na początek, dziś, opiszę zasady działania wentylacji mechanicznej zrównoważonej, nawiewno-wywiewnej, bez żadnych bajerów. To najbardziej podstawowy wariant wentylacji, w której dwa wentylatory wymuszają przepływ powietrza przez budynek. Jeden służy do wtłaczania do wnętrza świeżego powietrza. Drugi zaś do wyciągania powietrza zużytego. Taką wentylację określa się mianem zrównoważonej, bo projektuje się ją tak, aby oba strumienie powietrza były sobie równe. Dzięki temu nie ma w domu ani nadciśnienia, ani podciśnienia, które mogłyby powodować niekontrolowane przeciągi, jak dzieje się to w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Czytaj dalej artykuł „Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna (zrównoważona)”

Opublikował 12.01.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Centralne ogrzewanie

Centralne ogrzewanie jest dziś jedną z podstawowych metod na ogrzewanie budynków. Jego centralność polega na tym, że ciepło wytwarzane jest w jednym miejscu a następnie rozprowadzane po budynku za pomocą specjalnej instalacji do odbiorników ciepła w pomieszczeniach.

Odwrotnością centralnego ogrzewania byłoby zamontowanie w każdym pomieszczeniu osobnego źródła ciepła, na przykład Czytaj dalej artykuł „Centralne ogrzewanie”

7 komentarzy

Opublikował 25.11.2005 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,