Grzejniki

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym grzejniki.

Zakręcać grzejniki na noc? Czy warto?

Gdy ciepło robi się coraz droższe, szukamy metod na oszczędności. Nie chcąc rezygnować z komfortu cieplnego, wpadamy na pomysł, by na noc obniżać temperaturę w pokojach. Spróbujmy odpowiedzieć zatem na następujące pytanie: czy warto zakręcać grzejniki na noc?

Decyzja o zakręcaniu grzejników na noc budzi wiele kontrowersji i znalezienie optymalnego rozwiązania często zależy od wielu czynników. Uwzględnić warto warunki pogodowe, izolację budynku, czy indywidualne preferencje dotyczące komfortu.

W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom tego tematu, zastanawiając się nad potencjalnymi oszczędnościami energetycznymi, wygodą snu, a także wpływem na jakość powietrza w pomieszczeniach.

Czytaj dalej artykuł „Zakręcać grzejniki na noc? Czy warto?”

Opublikował 05.11.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Drodzy Czytelnicy, nadeszła ta pora roku, gdy uruchamiamy ogrzewanie i sprawdzamy, czemu grzejniki są zimne. Często okazuje się, że nie wiemy wtedy, jak odpowietrzyć grzejnik.

Jest to Jedna z kluczowych rzeczy, które warto zrobić o tej porze roku.

Jakiś czas temu przygotowałem na ten temat materiał wideo, który w jasny i prosty sposób pokazuje odpowietrzanie grzejnika.

Aby to zrobić potrzebujemy jedynie śrubokręt, szmatkę i chwilę wolnego czasu. Przyda się odsunąć meble, zastawiające dostęp do grzejnika (dobrze jest w ogóle zadbać o to, by nie zasłaniać niczym grzejnika, bo to pogarsza jego efektywność i powoduje znaczne straty ciepła.

Czytaj dalej artykuł „Jak odpowietrzyć grzejnik?”

Opublikował 01.10.2019 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Termostat grzejnikowy – klucz do oszczędnego ogrzewania

W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić urządzenie, które w mojej opinii jest kluczem do oszczędnego ogrzewania grzejnikowego. Mam tu na myśli termostat grzejnikowy, a właściwie termostatyczną głowicę zaworu grzejnikowego. Zadaniem tego urządzenia jest bowiem precyzyjne dawkowanie ilości ciepła, które dostarczane jest do pomieszczenia.

Aby ogrzewanie było efektywne i tanie, należy spełnić jednocześnie kilka warunków:

  • produkować ciepło tanio (np. z taniego paliwa),
  • zmniejszać straty ciepła z budynku (np. docieplając ściany czy montując wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła),
  • dostarczać do budynku tylko tyle ciepła, ile wymagane jest dla zapewnienia komfortu cieplnego użytkowników (nie mniej, ale też i nie więcej).

Za ostatni punkt odpowiadają bohater niniejszego artykułu (termostat grzejnikowy) i automatyka sterująca działaniem kotła oraz dystrybucją ciepła. W mieszkaniach mamy bezpośredni wpływ tylko i wyłącznie na ustawienia termostatu (i ewentualnie na zwiększenie strat ciepła, jak będziemy intensywnie wietrzyć mieszkanie).  Czytaj dalej artykuł „Termostat grzejnikowy – klucz do oszczędnego ogrzewania”

Opublikował 01.09.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Czy warto obniżać temperaturę na noc?

Wiadomo, że straty ciepła z budynku zależą od temperatury we wnętrzu i temperatury zewnętrznej. Im większa jest różnica temperatur, tym większe są te straty. Wydaje się więc oczywiste, że zmniejszenie tej różnicy pozwoliłoby na oszczędzenie ciepła i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Czy rzeczywiście?

Z takim właśnie pytaniem zwrócił się do mnie ostatnio jeden z czytelników:

Z zainteresowaniem czytuję Pańskiego bloga. Chciałbym zoptymalizować pracę ogrzewania w swoim mieszkaniu. Czy mógłby mi Pan pomóc w rozwiązaniu problemu, który mnie trapi? Mianowicie zastanawiam się nad tym co robić z grzejnikami na noc, kiedy domownicy śpią w sypialni, reszta pomieszczeń jest nieużywana. Zamieszkuję mieszkanie na poddaszu o pow. około 100 m², dach jest docieplony 30cm wełny – a tak przynajmniej wynika z projektu. Czytaj dalej artykuł „Czy warto obniżać temperaturę na noc?”

79 komentarzy

Opublikował 06.02.2017 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Jak długo grzejniki są ciepłe po wyłączeniu kotła?

Dzisiejszy wpis jest zainspirowany wiadomością od Czytelniczki, czy w zasadzie komentarzem, który pozostawiony został pod wpisem o wolnostojących piecach kominkowych z płaszczem wodnym.

Oto treść tego komentarza.

Witam. Mam pytanie. W październiku założyłam sobie centralne ogrzewanie z kominka wolnostojącego z płaszczem wodnym,i zarazem ogrzewanie mam zrobione na tzw.podkowę, ale problem mój polega na tym że jak w piecu wygasa to kaloryfery od razu są zimne, nie wiem czym to jest spowodowane tym że instalacja jest źle zrobiona czy po prostu tak to działa.Bo czytałam że jak się ma taki kominek to nawet jak w piecu wygaśnie to kaloryfery przez parę godzin powinny być jeszcze ciepłe. Bardzo proszę o odpowiedź,dziękuję.

Czytaj dalej artykuł „Jak długo grzejniki są ciepłe po wyłączeniu kotła?”

Opublikował 04.02.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Najlepsze grzejniki – czyli jakie?

Nie chciałbym być na miejscu inwestora, który buduje albo remontuje dom i chce wybrać do niego najlepsze grzejniki. Dziś na rynku jest tak dużo różnego rodzaju modeli grzejników, że nie jest łatwo wybrać te odpowiednie. Na szczęście jest kilka uwarunkowań, które ułatwiają ten wybór — bo wiadomo, że życie jest prostsze, kiedy się nie ma wyboru. 😉

Gdybym miał odpowiedzieć jednym zdaniem, to bym powiedział, że najlepsze grzejniki to grzejniki podłogowe. Bo od dawna uważam, że gdzie tylko jest to możliwe, warto korzystać z ogrzewania podłogowego. Są one w stanie efektywnie dostarczyć ciepło do niemal każdego budowanego dziś domu, dobrze współpracują z niskotemperaturowymi źródłami ciepła (np. pompami ciepła), a zapewniają komfort cieplny przy niższej temperaturze powietrza w pokoju, niż w przypadku tradycyjnych grzejników. To zaś oznacza, że pozwalają ogrzać dom nieco taniej. Czytaj dalej artykuł „Najlepsze grzejniki – czyli jakie?”

Opublikował 19.01.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami