Grzejniki

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym grzejniki.

Termostat grzejnikowy – klucz do oszczędnego ogrzewania

W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić urządzenie, które w mojej opinii jest kluczem do oszczędnego ogrzewania grzejnikowego. Mam tu na myśli termostat grzejnikowy, a właściwie termostatyczną głowicę zaworu grzejnikowego. Zadaniem tego urządzenia jest bowiem precyzyjne dawkowanie ilości ciepła, które dostarczane jest do pomieszczenia.

Aby ogrzewanie było efektywne i tanie, należy spełnić jednocześnie kilka warunków:

  • produkować ciepło tanio (np. z taniego paliwa),
  • zmniejszać straty ciepła z budynku (np. docieplając ściany czy montując wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła),
  • dostarczać do budynku tylko tyle ciepła, ile wymagane jest dla zapewnienia komfortu cieplnego użytkowników (nie mniej, ale też i nie więcej).

Termostat grzejnikowy i automatyka sterująca działaniem kotła odpowiada za ten ostatni punkt. W mieszkaniach mamy wpływ tylko i wyłącznie na ustawienia termostatu (i ewentualnie na zwiększenie strat ciepła, jak będziemy intensywnie wietrzyć mieszkanie). Czytaj dalej artykuł „Termostat grzejnikowy – klucz do oszczędnego ogrzewania”

Opublikował 01.06.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Jak długo grzejniki są ciepłe po wyłączeniu kotła?

Dzisiejszy wpis jest zainspirowany wiadomością od Czytelniczki, czy w zasadzie komentarzem, który pozostawiony został pod wpisem o wolnostojących piecach kominkowych z płaszczem wodnym.

Oto treść tego komentarza.

Witam. Mam pytanie. W październiku założyłam sobie centralne ogrzewanie z kominka wolnostojącego z płaszczem wodnym,i zarazem ogrzewanie mam zrobione na tzw.podkowę, ale problem mój polega na tym że jak w piecu wygasa to kaloryfery od razu są zimne, nie wiem czym to jest spowodowane tym że instalacja jest źle zrobiona czy po prostu tak to działa.Bo czytałam że jak się ma taki kominek to nawet jak w piecu wygaśnie to kaloryfery przez parę godzin powinny być jeszcze ciepłe. Bardzo proszę o odpowiedź,dziękuję.

Czytaj dalej artykuł „Jak długo grzejniki są ciepłe po wyłączeniu kotła?”

Opublikował 04.02.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Najlepsze grzejniki – czyli jakie?

Nie chciałbym być na miejscu inwestora, który buduje albo remontuje dom i chce wybrać do niego najlepsze grzejniki. Dziś na rynku jest tak dużo różnego rodzaju modeli grzejników, że nie jest łatwo wybrać te odpowiednie. Na szczęście jest kilka uwarunkowań, które ułatwiają ten wybór — bo wiadomo, że życie jest prostsze, kiedy się nie ma wyboru. 😉

Gdybym miał odpowiedzieć jednym zdaniem, to bym powiedział, że najlepsze grzejniki to grzejniki podłogowe. Bo od dawna uważam, że gdzie tylko jest to możliwe, warto korzystać z ogrzewania podłogowego. Są one w stanie efektywnie dostarczyć ciepło do niemal każdego budowanego dziś domu, dobrze współpracują z niskotemperaturowymi źródłami ciepła (np. pompami ciepła), a zapewniają komfort cieplny przy niższej temperaturze powietrza w pokoju, niż w przypadku tradycyjnych grzejników. To zaś oznacza, że pozwalają ogrzać dom nieco taniej. Czytaj dalej artykuł „Najlepsze grzejniki – czyli jakie?”

Opublikował 19.01.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Jak sterować ogrzewaniem w układzie mieszanym?

Ostatnio sporo tu piszę o sterowaniu ogrzewaniem. Począwszy od poważniejszych artykułów o sterownikach pogodowych i termostatach grzejnikowych, skończywszy na mniej poważnych artykułach o sterowaniu tabletem.

W dzisiejszym artykule również poruszymy temat sterowania ogrzewaniem w układzie niezbyt typowym, bo mieszanym — w którym te same pomieszczenia są ogrzewane przez ogrzewanie podłogowe

Ja jaką radę dałby Pan w przypadku kiedy układ jest mieszany. Opiszę może jaka ja mam sytuację. W całym domu mam ogrzewanie podłogowe dla parametrów grzania 38/31/-20, z tym że w sypialniach rozstaw pętli mam co 20 cm. Taki rozstaw wg projektu ma zapewnić i tak własnie się dzieje, utrzymanie 20°C. Jeśli chcę cieplej, to do dyspozycji mam dodatkowo wspomaganie układem grzejników niskotemperaturowych dla parametrów 55/45/-20. Tak się składa że domownicy preferują temp. 22°C. Mam sterownik pokojowy osobny dla całej podłogówki na parterze i drugi w chłodniejszym pokoju, który steruje układem grzejników. I teraz, problem polega na tym, że chcąc sterować pogodowo zgodnie z parametrami o. podłogowego przy temp. poniżej zera na zewnątrz, temp zasilania dla grzejników jest zbyt niska i one nie są w stanie wspomóc podłogówki. Czytaj dalej artykuł „Jak sterować ogrzewaniem w układzie mieszanym?”

Opublikował 03.03.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Czy to właśnie grzejniki będą przyszłością ogrzewania?

Sam nie wiem jak, ale kilka dni temu wpadłem na artykuł w portalu DesignAlive odnośnie międzynarodowego konkursu Terma Design na projekt grzejnika. Zobaczyłem zwycięskie prace i złapałem się za głowę.

Czy rzeczywiście ogrzewanie przyszłości musi mieć postać grzejnika? Bez względu na to, jak bardzo atrakcyjny wizualnie on będzie, to wciąż… grzejnik… Czytaj dalej artykuł „Czy to właśnie grzejniki będą przyszłością ogrzewania?”

2 komentarze

Opublikował 31.10.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Jakie oszczędności daje ogrzewanie podłogowe?

Każdy, kto przeczytał choć kilka wpisów opublikowanych na łamach tego bloga, z pewnością zauważył, że jestem gorącym (sic!) zwolennikiem ogrzewania podłogowego. Najchętniej stosowałbym go w każdym pomieszczeniu wymagającym ogrzewania, włączając w to salony, kuchnie i sypialnie.

W swoim entuzjazmie staram się jednak być obiektywny, dostrzegając również wady i słabe punkty ulubionych rozwiązań. Dlatego, gdy dostaję od czytelnika pytanie:

Panie Krzysztofie piszę do Pana z pewnym zapytaniem – mianowicie – oszczędność ogrzewania podłogowego.

Zastanawiając się nad tym typem ogrzewania zastanowiła mnie jedna sprawa mianowicie rzeczywsita oszczędnośc energii.

W układach tradycyjnych tj centralne ogrzewanie z tradycyjnymi grzejnikami wode grzejemy do powiedzmy 60 stopni (mój dziadek grzał i do 80) natomiast w podłogówce grzejemy do powiedzmy 30, z tym, że grzejemy tu wiecej wody niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania – czy zatem ta oszczędnośc przy podłogówce jest tak znacząca?

muszę jasno odpowiedzieć: samo obniżenie temperatury w instalacji ogrzewczej (możliwe przy zamianie grzejników na podłogówkę) nie daje praktycznie żadnych oszczędności. Czytaj dalej artykuł „Jakie oszczędności daje ogrzewanie podłogowe?”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]