Pytania czytelników
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym pytania czytelników.
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym pytania czytelników.
Ostatnio dostaję drogą e-mailową tak dużo pytań od Drogich Czytelników, że pewnie do zimy nie wyrobię się z odpisywaniem. Będę się starał. Dziś właśnie odpowiedź na wiadomość od Czytelniczki, której tematem jest elektryczne ogrzewanie mieszkania.
Oto cała wiadomość.
Czytaj dalej artykuł „Jakie elektryczne ogrzewanie dla mieszkania w kamienicy?”Mam prośbę, czy mógłby Pan pomóc mi wybrać jakiś optymalny sposób ogrzewania mieszkania w dość starej kamienicy. Nie mam w tej materii żadnego doświadczenia a właściciel mieszkania właściwie postawił mnie przed faktem dokonanym, mam coś zmienić. (…)
W tym roku właściciel postanowił wyremontować elewację i równocześnie ocieplił budynek. I w tym momencie paradoksalnie zaczął się problem. Otóż do tej pory ogrzewaliśmy mieszkanie węglem, paliliśmy w piecu kaflowym. Sposób może uciążliwy ale w miarę tani i niegenerujący dodatkowych kosztów poza wizytami kominiarza i okresowymi naprawami. Teraz jednak właściciel oznajmił, że nie życzy sobie dalszego palenia węglem bo przy jego zrzucaniu do piwnicy brudzą się ściany a i sadza z komina działa tak samo.
W dzisiejszym wpisie chciałem odpowiedzieć na pytanie jednego z czytelników, który chciałby mieć ogrzewanie podłogowe w bloku. Jeśli i Ty masz jakieś pytanie, na które chcesz otrzymać odpowiedź, napisz do mnie.
Chciałem zapytać, czy dobrym rozwiązaniem jest zakładanie ogrzewania podłogowego. Mieszkanie w bloku 3-pokojowe + łazienka + wc + hall. Łączna powierzchnia 59 m². I tak jest to mieszkanie na drugim piętrze w dwupiętrowym bloku. Nad sobą nie mamy nikogo. Chciałbym wiedzieć, czy jest dobrym rozwiązaniem zakładanie ogrzewania podłogowego w całym mieszkaniu.
Jeśli o mnie chodzi, od zawsze mieszkam w bloku z grzejnikami, więc nie mam doświadczeń praktycznych. Mimo to, postaram się odpowiedzieć na to pytanie jak najszerzej, bo decyzję zawsze będzie Pan musiał podejmować samodzielnie. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie podłogowe w bloku”
O wentylacji pisałem tu na blogu już wiele razy, bo to jeden z systemów bardzo istotnych dla komfortu życia (patrz syndrom chorego budynku), ale też spora dziura, którą z domu ucieka ciepło. Dlatego oszczędzanie go za pomocą choćby wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła może być niekiedy aż tak istotne. A jeśli nie, jeśli zdecydujemy się na tradycyjną wentylację naturalną (grawitacyjną), to musimy umieć ją poprawnie zaprojektować, zbudować i eksploatować, co samo w sobie nie jest niekiedy trywialne, a jest kluczowe dla zapewnienia w domu odpowiedniej wilgotności.
O ile jeszcze sprawa w przypadku domów jednorodzinnych jest prosta, zwłaszcza na etapie budowy, gdy można wiele rzeczy pozmieniać w projekcie budynku, o tyle w przypadku mieszkań jest dużo trudniej. Ale i o tym niekiedy pisałem. I właśnie pod jednym z artykułów, o opłacalności wentylacji mechanicznej, p. Marek Staniewski opublikował poniższy komentarz, na który chciałbym odpowiedzieć w formie osobnego materiału. Czytaj dalej artykuł „Wentylacja mieszkania kontra smog”
Wiadomo, że straty ciepła z budynku zależą od temperatury we wnętrzu i temperatury zewnętrznej. Im większa jest różnica temperatur, tym większe są te straty. Wydaje się więc oczywiste, że zmniejszenie tej różnicy pozwoliłoby na oszczędzenie ciepła i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Czy rzeczywiście?
Z takim właśnie pytaniem zwrócił się do mnie ostatnio jeden z czytelników:
Z zainteresowaniem czytuję Pańskiego bloga. Chciałbym zoptymalizować pracę ogrzewania w swoim mieszkaniu. Czy mógłby mi Pan pomóc w rozwiązaniu problemu, który mnie trapi? Mianowicie zastanawiam się nad tym co robić z grzejnikami na noc, kiedy domownicy śpią w sypialni, reszta pomieszczeń jest nieużywana. Zamieszkuję mieszkanie na poddaszu o pow. około 100 m², dach jest docieplony 30cm wełny – a tak przynajmniej wynika z projektu. Czytaj dalej artykuł „Czy warto obniżać temperaturę na noc?”
Kilka dni temu jeden z Czytelników mojego serwisu pod artykułem o korzyściach z montażu wentylacji mechanicznej i pompy ciepła pozostawił takie oto pytanie:
Buduję dom pasywny. Udało mi się przed zimą wybudować płytę fundamentową na 30 cm. EPS wyposażoną w rurki do wodnego ogrzewania akumulacyjnego. Czy skoro nie ma możliwości montażu elektrycznych mat grzewczych a dodatkowa wylewka jest już nieopłacalna to może jest jakiś sposób podłączenia pompy powietrze-woda do systemu grzewczego?
Chciałbym mieć ogrzewanie i CWU z takiej pompy.
Ma to sens?
Już spieszę odpowiedzieć na to pytanie. Czytaj dalej artykuł „Jak wykorzystać pompę ciepła w domu z płytą fundamentową”
W dzisiejszym wpisie chciałbym odpowiedzieć na pytanie mieszkającego daleko za naszą południową granicą Czytelnika.
mieszkam od 24 lat w Grecji, moje pytanie jest następujące:
– czy można tutaj w naszym klimacie do ogrzewania mieszkania wykorzystać pompy ciepła
temp. lato to max. 38 – 40°C dzień i 30 – 32°C noc
temp. zima minimalna + 6 – 8°C dzień i + 4 – 5°C noc i to na 1 lub maksymalnie 2 dni
średnio około 10 – 14°C zimąlatem mamy oczywiście klimatyzację ale szukam ekonomicznego rozwiązania na ogrzewanie w okresie zimy
czy mogę Pana prosić o radę dodam że niestety mieszkam w bloku na 4 piętrze i mam dostęp do tarasu na górze a nie do ogródka
Pytanie zasadniczo dotyczyło wykorzystania pomp ciepła w cieplejszym klimacie, ale chciałbym go rozszerzyć w stronę po prostu ciepłych (łagodnych) zim. Bo to zainteresuje większą liczbę Czytelników. 🙂 Tych, którzy nie wiedzą, czym jest pompa ciepła, zachęcam do kliknięcia tutaj.
A prawda jest taka, że im cieplejsze zimy, tym bardziej opłaca się używanie pomp ciepła. I tym bardziej opłaca się korzystanie z tych, które są najtańsze w zakupie i montażu — powietrznych pomp ciepła. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie pompą ciepła w łagodne zimy”
Najnowsze komentarze