Instalacje grzewcze

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym instalacje grzewcze.

Czy pionowe źródło ciepła się regeneruje?

Pompy ciepła urządzeniami wykorzystywanymi do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego, najczęściej w celu ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Pompy ciepła działają na zasadzie identycznej jak lodówka: wykorzystują proces sprężania czynnika roboczego, aby odebrać ciepło z tak zwanego dolnego źródła (wymiennika ciepła zamontowanego w gruncie, albo omywanego przez powietrze atmosferyczne), podnieść temperaturę czynnika, a potem oddać w górnym źródle.

Istnieją różne typy pomp ciepła, ale najpopularniejsze z całą pewnością są klimatyzatory, które za pomocą cyrkulacji czynnika chłodniczego między jednostkami zewnętrzną i wewnętrzną latem chłodzą pomieszczenia, a zimą (jeśli mają również funkcję grzania) mogą dostarczać ciepło do pomieszczeń.

Czytaj dalej artykuł „Czy pionowe źródło ciepła się regeneruje?”

Opublikował 13.08.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Ogrzewanie elektryczne

Choć o poszczególnych sposobach na elektryczne ogrzewanie domu pisałem już tu na blogu w kilku różnych wpisach (wszystkie dotyczące tego zagadnienia oznaczone są tagiem ogrzewanie elektryczne), nie ma tu jeszcze żadnego przekrojowego opracowania na ten temat. Właśnie w tym celu zdecydowałem się opublikować niniejszy wpis — aby zebrać w jednym miejscu najważniejsze informacje na temat różnych rodzajów ogrzewania elektrycznego, i wskazać Wam miejsca, w których napisałem na ich temat więcej.

Ogrzewanie elektryczne większości z nas kojarzy się z bardzo drogim nośnikiem energii, bo prąd jest znacznie droższy od innych nośników, w rodzaju gazu ziemnego czy węgla. Co ciekawe, wcale nie jest to takie oczywiste, bo w niektórych przypadkach ogrzewanie prądem może być tańsze niż np. ogrzewanie gazem ciekłym czy olejem opałowym! I nie mam tu na myśli wcale elektrycznego ogrzewania pompą ciepła!  Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie elektryczne”

6 komentarzy

Opublikował 27.12.2017 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego

W dzisiejszym wpisie szybki przegląd sposobów na to, by zapewnić sobie tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego.

Zaczniemy jednak od zdefiniowania tej taniości. Tanie ogrzewanie to takie, które pozwala ogrzać dom bez większych wydatków, czyli rachunków za nośniki energii. Na tę taniość może składać się:

  • korzystanie z bardzo taniego paliwa / nośnika energii,
  • efektywne wykorzystanie energii zawartej w paliwie, aby możliwie mało energii uciekało z domu przez komin,
  • równie efektywne rozprowadzenie ciepła i wykorzystanie go w domu, aby się nie marnowało wskutek np. przegrzania kaloryferów,
  • ograniczenie strat ciepła z budynku, aby do jego ogrzania potrzeba było mało ciepła,
  • wykorzystanie darmowych źródeł ciepła, np. ogrzewanie słoneczne.

Jak widzimy, do problemu pod tytułem „jak tanio ogrzać dom jednorodzinny” można podejść na kilka sposobów, a tak naprawdę, to zazwyczaj opłaca się podejść do niego od kilku stron jednocześnie.

Zagadnieniem ograniczenia strat ciepła zajmować się tu nie będziemy, raz już o tym pisałem. Bo ocieplenie domu styropianem czy instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją (odzyskiem ciepła) to nie zagadnienie z zakresu techniki ogrzewczej. Cała reszta natomiast jak najbardziej mieści się w obrębie zainteresowań tego artykułu. Pozwolę sobie omówić je pokrótce zaczynając od końca. Czytaj dalej artykuł „Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

24 komentarze

Opublikował 06.06.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Bufor (zasobnik) ciepła w instalacji grzewczej

W dzisiejszym artykule chciałem przedstawić Wam fajną koncepcję bufora ciepła, który pozwala na magazynowanie ciepła w instalacji grzewczej i jednocześnie przyczynia się do oszczędności w kosztach ogrzewania domu. Pozwala pozyskiwać to ciepło wtedy, gdy jest nam wygodnie (albo tanio), a używać wtedy, gdy jest to ciepło potrzebne.

Bufor może być instalowany niemal w każdej instalacji centralnego ogrzewania, bez względu na to, jakie źródło ciepła ją zasila, i czy ciepło dostarczane jest do pomieszczenia przez grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. Czytaj dalej artykuł „Bufor (zasobnik) ciepła w instalacji grzewczej”

Czy warto łączyć w jednym domu kilka źródeł ciepła?

Poniższe pytanie przesłał Łukasz:

Jestem w trakcie wykonywania projektu budowlanego. stoję przed podjęciem decyzji dotyczącej wybrania systemów w budynku. Postanowiłem wybrać podstawowe CO, solary, pompę ciepła powietrze-woda zasilającą ogrzewanie i wodę w kranie, kominek z rozprowadzeniem ciepła po mieszkaniu, oraz rekuperację. Czy to dobry zestaw ?

Czy z racji kilku źródeł ciepła zarówno dla powietrza i grzania wody to dobry wybór ? Czy przy tym zestawie nie lepiej użyć wentylacji grawitacyjnej ?  Czy może z czegoś rezygnować ?

Łączenie różnych źródeł ciepła w jednej instalacji, czy też w jednym domu, ma w większości przypadków sporo sensu. Przykładowo, jeśli mamy w domu kocioł na węgiel za podstawowe źródło ciepła, dokładamy do instalacji prosty kocioł elektryczny, który jest droższy w eksploatacji, ale za to bezobsługowy. Dzięki temu inwestor ma możliwość wyjechać na urlop zimą bez zatrudniania w domu palacza na czas jego nieobecności — choć oczywiście w czasie wyjazdu za ogrzewanie domu płaci więcej, bo zużywa prąd, a nie węgiel. Czytaj dalej artykuł „Czy warto łączyć w jednym domu kilka źródeł ciepła?”

Opublikował 07.04.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , , ,

Ogrzewanie podłogowe a kocioł na paliwo stałe

Dzisiejszy wpis jest odpowiedzią na pytania Czytelnika pozostawione w komentarzach pod artykułem o ogrzewaniu podłogowym. Jest ich tam już sporo, a te pytania wydały mi się wyjątkowo ciekawe, więc uznałem, że warto odpowiedzieć na łamach osobnego wpisu, żeby odpowiedź i pytania gdzieś nie zaginęły.

Odpowiem po kawałku na fragmenty pytań Tomka (tak podpisał się Czytelnik), bo tak będzie nam wszystkim wygodniej. 😉

Witam po przeczytaniu wszystkich komentarzy prosiłbym o rozwianie moich wątpliwości odnoście ogrzewania podłogowego a mianowicie

założenie jest że cały dom ma ogrzewanie podłogowe

a) planuję zastosować tradycyjny piec węglowy bez podajnika
z tego co wyczytałem optymaln temp. pracy 55/60 stopni czy będę w stanie w takim piecu za pomocą jakiejś elktorniki (duchawa -sterownik) zapanować nad stałośćią temperatury ? Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie podłogowe a kocioł na paliwo stałe”

7 komentarzy

Opublikował 18.01.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,