Kominki z płaszczem wodnym

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym kominki z płaszczem wodnym.

Tego typu urządzenia grzewcze wykorzystywane są wtedy, gdy chcemy mieć w salonie atrakcyjne wizualnie palenisko, ale korzystać z niego do ogrzewania całego domu. Bo tak naprawdę, to kominki z płaszczem wodnym to po prostu dość specyficzne (i ładne) kotły na drewno.

Więcej wpisów na temat kominków znajdziesz tutaj.

Bufor (zasobnik) ciepła w instalacji grzewczej

W dzisiejszym artykule chciałem przedstawić Wam fajną koncepcję bufora ciepła, który pozwala na magazynowanie ciepła w instalacji grzewczej i jednocześnie przyczynia się do oszczędności w kosztach ogrzewania domu. Pozwala pozyskiwać to ciepło wtedy, gdy jest nam wygodnie (albo tanio), a używać wtedy, gdy jest to ciepło potrzebne.

Bufor może być instalowany niemal w każdej instalacji centralnego ogrzewania, bez względu na to, jakie źródło ciepła ją zasila, i czy ciepło dostarczane jest do pomieszczenia przez grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. Czytaj dalej artykuł „Bufor (zasobnik) ciepła w instalacji grzewczej”

Czy kominek to zawsze najlepsze rozwiązanie?

Do tytułowego pytania można byłoby sprowadzić wiadomość od Czytelniczki, którą dostałem jakiś czas temu. Oto ona:

Dostałam dom z lat 50. Jest to dom murowany i poddaszem obecnie nie wykorzystanym, ale będę chciała go wykorzystać. Obecnie 78m2 plus poddasze. Jesteśmy na etapie generalnego remontu i sen z powiek spędza mi temat ogrzewania. Domek obecnie wykorzystywany jako letniskowy w przyszłości mam nadzieję zamieszka tam na stałe. Obecnie nie ocieplony, ale w planach jest ocieplenie styropianem 10 cm.

Do chwili obecnej myślałam o ogrzewaniu kominkowym z płaszczem wodnym nawet już zaczęłam rozprowadzać do tego celu rury, plus ogrzewanie elektryczne (kocioł elektryczny) do podtrzymania temperatury +5°C podczas mojej nieobecności. Zapomniałam jeszcze dodać że do kominka z płaszczem wodnym mamy nieodpowiedniej szerokości komin. Jest to stary komin z cegły przedzielony na pół, do jednego piony była podłączona kuchnia kaflowa a do drugiego koza. Każdy z przewód kominowy ma wymiary minimum 14×14 cm. Problem ten miałam rozwiązać jeszcze w tym roku.

Teraz po przeczytaniu Pana artykułów myślę nad ogrzewaniem kominkowym z rozprowadzeniem ciepłego powietrza plus ogrzewanie podłogowe ( nie wiem który typ wybrać akumulacyjny czy ten zwykły) Tylko tak, poddasze będzie użytkowe nie mogę tamtędy puścić rur. Nie wiem czy dobrze wyczytałam ze można te rury z doprowadzeniem ciepłego powietrza puścić dołem pod podłogą.

Później jeszcze przeczytałam kolejny Pana artykuł, gdzie była mowa o kominku z płaszczem wodnym i wodnym ogrzewaniem podłogowym. Teraz już sama nie wiem co będzie lepsze, chodzi mi głownie o koszty eksploatacji 🙁 Usilnie się trzymam kominka jako że drewno jest najtańsze. Jednak iż na działce oprócz wody i prądu nic nie ma, stąd podtrzymanie ciepła za pomocą energii elektrycznej.

Chciałam dodać że w wewnątrz domu w każdym pomieszczeniu robimy ścianki z karton gipsu a między ścianę a ściankę GK wkładamy wełnę 5 cm.

Nie mam też pomieszczenia na kotłownie, ale może uda mi się wygospodarować jakąś przestrzeń na taki bufor o którym Pan pisze w artykułach.

Obecnie jest na działce jednofazowa instalacja elektryczna jednak ze względu na kocioł elektryczny miałam zakładać 3 fazową, czy nadal jest ona potrzebna do innego rozwiązania niż na początku ?

Czytaj dalej artykuł „Czy kominek to zawsze najlepsze rozwiązanie?”

Opublikował 14.11.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , , ,

Kominek i ogrzewanie elektryczne w domu energooszczędnym

Dzisiejszy wpis zainspirowany został przez jednego z Czytelników, pana Marcina, który przysłał do mnie e-mail z pytaniami odnośnie swoich pomysłów na ogrzanie budowanego domu energooszczędnego.

Kiedy go przeczytałem, uznałem, że odpowiedź na pytania będzie na tyle obszerna, że wystarczy na osobny wpis na bloga. I dlatego zdecydowałem się w tej formie ją opublikować. Oto list, który dostałem:

Buduję dom energooszczędny z teoretycznym zapotrzebowanie na energię 57 kWh/m²rok (ogrzewanie/wentylacja 32,36 kWh/m²rok, ciepła woda 20,04 kWh/m²rok, pomocnicze 4,24 kWh/m²rok)
Współczynnik [przenikania ciepła — przyp. KL] średnioważony po powierzchni dla przegród nieprzezroczystych 0,106 W/m²K, przezroczystych 0,702 W/m²K.

W pierwotnym założeniu dom miał mieć ogrzewanie kominkowe z wydajnym kominkiem SUPRA temporis 2D z rozprowadzeniem wspomaganym i wentylację mechaniczną z rekuperatorem oraz podłogówkę elektryczną na parterze i w łazience i garderobie na piętrze + piece akumulacyjne dynamiczne na górze w pokojach. Dodam że dom jest nad rzeką (10m od na 3m wzniesieniu na Podlasiu) i że chcę w późniejszym etapie pójść w energię odnawialną – sprzyjające warunki wietrzne, nasłonecznienia + szybko płynąca rzeka. Czytaj dalej artykuł „Kominek i ogrzewanie elektryczne w domu energooszczędnym”

Opublikował 09.02.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Czy warto mieć pompę ciepła, kominek i bufor?

Kilka dni temu dostałem od Czytelnika e-mail z pytaniami dotyczącymi sensowności zainstalowania w domu bufora (zasobnika) ciepła. Uznałem, że pytania i samo zagadnienie są do tego stopnia ciekawe, że warto zacytować obszerne fragmenty maila i odpisać na łamach bloga.

Z zaciekawieniem przeczytałem na Pana blogu artykuł (…). Temat jest mi bliski, ponieważ już od kilku tygodni rozważam zakup zasobnika ciepła do planowanej instalacji kominka z płaszczem wodnym i kotłem gazowym.  (…) Czytaj dalej artykuł „Czy warto mieć pompę ciepła, kominek i bufor?”

Opublikował 03.11.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , , ,

Kominki z płaszczem wodnym

Niniejszy artykuł został opublikowany po raz pierwszy 11.11.2009 r. Poniżej znajduje się jego zaktualizowana wersja.

Gdy inwestor analizuje dostępne na rynku źródła ciepła, czasem bierze pod uwagę wykorzystanie kominka do ogrzewania domu. Uważa, że skoro będzie z niego korzystać dla przyjemności posiadania ognia w salonie, mógłby jednocześnie go wykorzystać jako źródło ciepła dla całego budynku. To często prowadzi do pomysłu, by w salonie zamontować kominek z płaszczem wodnym.

Niestety, w całkiem dużej liczbie przypadków taki wybór może nie być właściwy. Czytaj dalej artykuł „Kominki z płaszczem wodnym”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

Opublikował 16.10.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Dlaczego kolektor słoneczny nie może być podstawowym źródłem ciepła do ogrzewania?

Dwa lata temu opublikowałem tu na blogu wpis odpowiadający na pytanie Czytelnika, który chciałby połączyć w jednym układzie kolektor słoneczny i ogrzewania podłogowe. Starałem się Czytelnika zniechęcić, wykazując wady takiego rozwiązania, ale chyba mi się to nie udało. Bo parę dni temu pod tym wpisem pojawił się komentarz Czytelniczki (który postanowiłem znów opublikować nie pod tamtym wpisem, tylko jako zaczątek osobnego wpisu):

interesuje mnie wspomniany wyżej sposób ogrzewania. Mam do ogrzania małe mieszkanie nie przekracza ono 50m. Zastanawiam się nad zainstalowaniem kolektora na dachu i zastosowania ogrzewania podłogowego. Ponadto planuję posiadanie kominka z płaszczem wodnym. Chciałabym przy pomocy kolektora ogrzewać wodę i przynajmniej częściowo ogrzać mieszkanie. Nie wiem czy mój pomysł ma rację bytu. Chciałabym zapytać, czy kominek mógłby służyć jako wspomniane wyżej wspomaganie dla kolektora i jeśli tak jak tego dokonać. Niestety mieszkanie nie ma przyłącza gazowego a nie chciałabym korzystać z pieca elektrycznego

Kolektor słoneczny z całą pewnością nie nadaje się jako podstawowe źródło ciepła dla ogrzewania domu czy mieszkania. Ilość energii słonecznej docierającej do powierzchni ziemi w zimowych miesiącach w Polsce jest niewystarczająca. Nawet mocno przewymiarowana bateria kolektorów słonecznych do dogrzewania tylko skraca sezon grzewczy, ale w najzimniejszych miesiącach potrzebne jest inne źródło ciepła. Czytaj dalej artykuł „Dlaczego kolektor słoneczny nie może być podstawowym źródłem ciepła do ogrzewania?”

Opublikował 10.10.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,