Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Wentylacja mieszkania kontra smog

O wentylacji pisałem tu na blogu już wiele razy, bo to jeden z systemów bardzo istotnych dla komfortu życia (patrz syndrom chorego budynku), ale też spora dziura, którą z domu ucieka ciepło. Dlatego oszczędzanie go za pomocą choćby wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła może być niekiedy aż tak istotne. A jeśli nie, jeśli zdecydujemy się na tradycyjną wentylację naturalną (grawitacyjną), to musimy umieć ją poprawnie zaprojektować, zbudować i eksploatować, co samo w sobie nie jest niekiedy trywialne, a jest kluczowe dla zapewnienia w domu odpowiedniej wilgotności.

O ile jeszcze sprawa w przypadku domów jednorodzinnych jest prosta, zwłaszcza na etapie budowy, gdy można wiele rzeczy pozmieniać w projekcie budynku, o tyle w przypadku mieszkań jest dużo trudniej. Ale i o tym niekiedy pisałem. I właśnie pod jednym z artykułów, o opłacalności wentylacji mechanicznej, p. Marek Staniewski opublikował poniższy komentarz, na który chciałbym odpowiedzieć w formie osobnego materiału. Czytaj dalej artykuł „Wentylacja mieszkania kontra smog”

2 komentarze

Opublikował 02.01.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Jak ogrzać i wentylować garaż i kotłownię?

Kiedy w domu montuje się wentylację mechaniczną i ogrzewanie podłogowe, czasem pojawia się pomysł, by zamontować je tylko dla pomieszczeń mieszkalnych.

Pytanie tylko, czy ma to sens. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu na przykładzie pytania przesłanego ostatnio przez Czytelniczkę.

W przyszłym roku rozpoczynam budowę niepodpiwniczonego domu jednorodzinnego parterowego z poddaszem nieużytkowym o powierzchni użytkowej około 100 mkw. Chciałabym zwrócić się do Pana z prośbą o opinię w sprawie instalacji c.o. i c.w.u. Planuję ogrzewanie domu gazem ziemnym – gazowy kocioł kondensacyjny – z zastosowaniem ogrzewania podłogowego wodnego w całym domu (oprócz garażu i kotłowni). Do tego zbiornik na c.w.u. oraz wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperator). Bardzo zależy mi na uzyskaniu jak najlepszych efektów ogrzewania jak również na tym, aby było ono ekonomiczne.

Obecnie poszukuję dobrego rozwiązania dot. ogrzewania oraz wentylacji garażu i kotłowni. Nie wydaje mi się, aby specjalne rozdzielanie instalacji grzewczej na ogrzewanie podłogowe i grzejniki po to, aby dzięki grzejnikom dogrzać garaż, w którym rzadko ktokolwiek będzie przebywał, było dobrym rozwiązaniem. Zastanawiam się nad ogrzewaniem nadmuchowym, ale nie wiem, czy nie istnieje jakaś bardziej ekonomiczna metoda? Dodatkowo, jeśli w całym domu (za wyjątkiem garażu i kotłowni) będzie wentylacja mechaniczna, to czy konieczna jest budowa komina wentylacji grawitacyjnej dla tych dwóch pomieszczeń? W związku z tym, że gazowy kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania o mocy do 21 W nie wymaga komina spalinowego (może odprowadzać spaliny przez ścianę) i z uwagi na wentylację mechaniczną w pomieszczeniach użytkowych, zastanawiałam się nad możliwością zupełnej rezygnacji z kominów, jednak nie wiem, czy rozwiązanie takie jest dopuszczalne?

Z góry bardzo Panu dziękuję za konstruktywną i fachową opinię.

Czytaj dalej artykuł „Jak ogrzać i wentylować garaż i kotłownię?”

5 komentarzy

Opublikował 02.05.2016 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Co daje wentylacja mechaniczna i pompa ciepła: komfort, czy coś jeszcze?

Jakiś czas temu dostałem od Czytelnika mailowo kilka pytań, z których jedno bezpośrednio odnosiło się do moich tutejszych artykułów. Uznałem, że muszę na nie koniecznie odpowiedzieć publicznie, tu na łamach bloga, bo wychodzi na to, że mogę zostać źle zrozumiany.

Pan Jakub napisał bowiem:

Planuję budowę domu i jestem na etapie zbierania informacji o wentylacji mech czy pompie powietrznej do podgrzania CWU, wyborze ogrzewania

Czytając pana artykuły doszedłem do wniosku (może mylnego), że najlepiej postawić dom, bez wentylacji mechaniczne, pompy powietrznej do podgrzania CWU, Są to urządzenia poprawiające tylko komfort użytkowania. Nie mają nic wspólnego z oszczędzaniem? jeśli się mylę proszę mnie poprawić.

Tymczasem wydaje mi się, że mógłbym określić siebie mianem umiarkowanego zwolennika pomp ciepła. Czytaj dalej artykuł „Co daje wentylacja mechaniczna i pompa ciepła: komfort, czy coś jeszcze?”

6 komentarzy

Opublikował 22.03.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Rekuperacja – od czego zacząć?

Budowa wymarzonego domu wymaga od inwestora wielu przemyślanych decyzji. Poza ogólnym wyglądem, materiałami z których będzie zbudowany, wyposażeniem, trzeba też wybrać urządzenia techniczne, grzewcze i sanitarne, które będą nam służyć przez wiele lat. Wbrew pozorom nie są to proste decyzje, dlatego też warto poświęcić na nie swój czas, by w przyszłości móc z radością i bez problemów korzystać ze swojego domu.

Ważną decyzją, od której zależeć będzie komfort oraz przyszłe koszty użytkowania domu jest jego energooszczędność. To czy zdecydujemy się na budowę domu energooszczędnego (niekoniecznie pasywnego) wpłynie na późniejsze kwestie, z którymi będziemy musieli sobie poradzić. Za budową domu energooszczędnego z całą pewnością przemawia fakt, iż taki dom pomimo większego zaangażowania w jego budowę, odpłaci się nam w przyszłości niższymi rachunkami za ogrzewanie i energię elektryczną, większym komfortem podczas przebywania w nim oraz zdrowiem zarówno mieszkańców, jak i samego budynku. Jeśli zdecydowaliśmy, że chcemy by nasz dom był energooszczędny, konieczne będzie zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji. Czytaj dalej artykuł „Rekuperacja – od czego zacząć?”

1 komentarz

Opublikował 11.08.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Jak zgrać pompę ciepła powietrze-woda z rekuperatorem?

Dziś kolejny wpis będący odpowiedzią na pytanie Czytelnika.

Planuje budowę domu energooszczędnego na granicy z pasywnym (jak dobrze pójdzie). Planuje rekuperator z rurowym GWC, elektryczne akumulacyjne ogrzewanie podłogowe i pompę ciepła powietrze-woda do CWU.

Zastanawiałem się czy dobrym pomysłem byłoby podłączenie wyrzutni rekuperatora do PC aby zimą poprawić jego sprawność. Powietrze z wyrzutni zawsze będzie cieplejsze niż to z zewnątrz. Czy to dobry pomysł? czy wyrzutnia reku będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie PC?

Podoba mi się tok myślenia Czytelnika, który chce wykorzystać resztkę energii usuwaną z domu pod postacią powietrza wentylacyjnego. Jest ono wprawdzie schładzane w wymienniku ciepła (rekuperatorze) w centrali wentylacyjnej, ale wciąż niesie ze sobą jeszcze trochę energii. Czytaj dalej artykuł „Jak zgrać pompę ciepła powietrze-woda z rekuperatorem?”

3 komentarze

Opublikował 11.03.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Podłączenie okapu do wentylacji mechanicznej

Kilka dni temu Czytelnik (który zresztą podpisał się jako fan) zadał następujące pytanie:

Czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją może zaciągać powietrze z okapu kuchennego?

Spieszę odpowiedzieć na łamach osobnego wpisu, na wypadek, gdyby ktoś jeszcze szukał informacji na ten temat. Czytaj dalej artykuł „Podłączenie okapu do wentylacji mechanicznej”

Opublikował 17.11.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,