Pompy ciepła powietrze-woda

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym pompy ciepła powietrze-woda.

Pompy ciepła powietrze-woda: czy warto?

Pompy ciepła powietrze-woda (zwane także potocznie powietrznymi pompami ciepła) zyskują w Polsce coraz bardziej na popularności. To ekologiczne źródła ciepła, korzystające z odnawialnego źródła energii, jakim jest nagrzewane przez Słońce powietrze w ziemskiej atmosferze. Nieco tylko bardziej skomplikowane od klimatyzatorów, pozwalają wytwarzać ciepło dla budynku bez spalania, bez lokalnego emitowania spalin, a docelowo pozwolą Polakom ogrzewać domy bez śladu węglowego.

Powietrzne pompy ciepła polecane są tym inwestorom, którzy chcą mieć dom wyposażony w wodną instalację grzewczą, korzystać z pompy ciepła, a nie mają możliwości wykonania dolnego źródła z gruntowym wymiennikiem glikolowym. Powietrze jest źródłem ciepła o nieskończonej wydajności, bardzo łatwo dostępnym. Pompę ciepła powietrze-woda można zamontować nawet w mieszkaniu, na zewnętrznej ścianie bloku.

Ponieważ tego typu pompy ciepła czerpią energię do ogrzewania z powietrza, wiąże się to nie tylko z zaletami, ale i wadami.

Czytaj dalej artykuł „Pompy ciepła powietrze-woda: czy warto?”

2 komentarze

Opublikował 28.12.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , , ,

Jak wykorzystać pompę ciepła w domu z płytą fundamentową

Kilka dni temu jeden z Czytelników mojego serwisu pod artykułem o korzyściach z montażu wentylacji mechanicznej i pompy ciepła pozostawił takie oto pytanie:

Buduję dom pasywny. Udało mi się przed zimą wybudować płytę fundamentową na 30 cm. EPS wyposażoną w rurki do wodnego ogrzewania akumulacyjnego. Czy skoro nie ma możliwości montażu elektrycznych mat grzewczych a dodatkowa wylewka jest już nieopłacalna to może jest jakiś sposób podłączenia pompy powietrze-woda do systemu grzewczego?

Chciałbym mieć ogrzewanie i CWU z takiej pompy.

Ma to sens?

Już spieszę odpowiedzieć na to pytanie. Czytaj dalej artykuł „Jak wykorzystać pompę ciepła w domu z płytą fundamentową”

9 komentarzy

Opublikował 27.01.2016 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Ogrzewanie pompą ciepła w łagodne zimy

W dzisiejszym wpisie chciałbym odpowiedzieć na pytanie mieszkającego daleko za naszą południową granicą Czytelnika.

mieszkam od 24 lat w Grecji, moje pytanie jest następujące:

– czy można tutaj w naszym klimacie do ogrzewania mieszkania wykorzystać pompy ciepła
temp. lato to max. 38 – 40°C dzień i 30 – 32°C noc
temp. zima minimalna + 6 – 8°C dzień i + 4 – 5°C noc i to na 1 lub maksymalnie 2 dni
średnio około 10 – 14°C zimą

latem mamy oczywiście klimatyzację ale szukam ekonomicznego rozwiązania na ogrzewanie w okresie zimy

czy mogę Pana prosić o radę dodam że niestety mieszkam w bloku na 4 piętrze i mam dostęp do tarasu na górze a nie do ogródka

Pytanie zasadniczo dotyczyło wykorzystania pomp ciepła w cieplejszym klimacie, ale chciałbym go rozszerzyć w stronę po prostu ciepłych (łagodnych) zim. Bo to zainteresuje większą liczbę Czytelników. 🙂 Tych, którzy nie wiedzą, czym jest pompa ciepła, zachęcam do kliknięcia tutaj.

A prawda jest taka, że im cieplejsze zimy, tym bardziej opłaca się używanie pomp ciepła. I tym bardziej opłaca się korzystanie z tych, które są najtańsze w zakupie i montażu — powietrznych pomp ciepła. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie pompą ciepła w łagodne zimy”

Opublikował 12.10.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Co daje wentylacja mechaniczna i pompa ciepła: komfort, czy coś jeszcze?

Jakiś czas temu dostałem od Czytelnika mailowo kilka pytań, z których jedno bezpośrednio odnosiło się do moich tutejszych artykułów. Uznałem, że muszę na nie koniecznie odpowiedzieć publicznie, tu na łamach bloga, bo wychodzi na to, że mogę zostać źle zrozumiany.

Pan Jakub napisał bowiem:

Planuję budowę domu i jestem na etapie zbierania informacji o wentylacji mech czy pompie powietrznej do podgrzania CWU, wyborze ogrzewania

Czytając pana artykuły doszedłem do wniosku (może mylnego), że najlepiej postawić dom, bez wentylacji mechaniczne, pompy powietrznej do podgrzania CWU, Są to urządzenia poprawiające tylko komfort użytkowania. Nie mają nic wspólnego z oszczędzaniem? jeśli się mylę proszę mnie poprawić.

Tymczasem wydaje mi się, że mógłbym określić siebie mianem umiarkowanego zwolennika pomp ciepła. Czytaj dalej artykuł „Co daje wentylacja mechaniczna i pompa ciepła: komfort, czy coś jeszcze?”

6 komentarzy

Opublikował 22.03.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Połączenie powietrznego kolektora słonecznego i pompy ciepła powietrze-woda

Nie tak dawno opublikowałem tu bogato ilustrowany artykuł o tym, w jaki sposób skutecznie można wykorzystać powietrzny kolektor słoneczny do ogrzewania pomieszczeń.

Kolektory powietrzne, w odróżnieniu od wodnych, służą właśnie do wytwarzania dużych ilości powietrza niespecjalnie ciepłego, ale wciąż cieplejszego, niż temperatura powietrza w pokoju. Dzięki temu są w stanie efektywnie pracować nawet przy niskich temperaturach na zewnątrz, dogrzewając pomieszczenia w budynku. Niska temperatura powietrza w kolektorze to niskie straty ciepła z obudowy i wyższa sprawność, niż dla kolektorów wodnych. Czytaj dalej artykuł „Połączenie powietrznego kolektora słonecznego i pompy ciepła powietrze-woda”

5 komentarzy

Opublikował 22.07.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Czy warto łączyć w jednym domu kilka źródeł ciepła?

Poniższe pytanie przesłał Łukasz:

Jestem w trakcie wykonywania projektu budowlanego. stoję przed podjęciem decyzji dotyczącej wybrania systemów w budynku. Postanowiłem wybrać podstawowe CO, solary, pompę ciepła powietrze-woda zasilającą ogrzewanie i wodę w kranie, kominek z rozprowadzeniem ciepła po mieszkaniu, oraz rekuperację. Czy to dobry zestaw ?

Czy z racji kilku źródeł ciepła zarówno dla powietrza i grzania wody to dobry wybór ? Czy przy tym zestawie nie lepiej użyć wentylacji grawitacyjnej ?  Czy może z czegoś rezygnować ?

Łączenie różnych źródeł ciepła w jednej instalacji, czy też w jednym domu, ma w większości przypadków sporo sensu. Przykładowo, jeśli mamy w domu kocioł na węgiel za podstawowe źródło ciepła, dokładamy do instalacji prosty kocioł elektryczny, który jest droższy w eksploatacji, ale za to bezobsługowy. Dzięki temu inwestor ma możliwość wyjechać na urlop zimą bez zatrudniania w domu palacza na czas jego nieobecności — choć oczywiście w czasie wyjazdu za ogrzewanie domu płaci więcej, bo zużywa prąd, a nie węgiel. Czytaj dalej artykuł „Czy warto łączyć w jednym domu kilka źródeł ciepła?”

Opublikował 07.04.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , , ,