Ogrzewanie elektryczne

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ogrzewanie elektryczne.

Ogrzewanie elektryczne jest popularne tam, gdzie nie ma innych możliwości, ale niestety jest drogie w eksploatacji. Nie zmienia to faktu, że niekiedy jest to rozwiązanie optymalne, np. gdy budynek jest nieduży i dobrze ocieplony. Inna rzecz, że czasem po prostu nie ma wyboru.

Poniższe artykuły starają się między innymi znaleźć odpowiedź na pytanie, czy da się sprawić, żeby ogrzewanie elektryczne domu było względnie tanie.

A czasem się da! Przykładem są choćby piece akumulacyjne i pompy ciepła.

Co wybrać: piec akumulacyjny czy klimatyzator?

Im więcej mamy ograniczeń w zakresie wyboru systemu grzewczego, tym (paradoksalnie) wybór może być łatwiejszy. Jeśli w domu lub mieszkaniu nie mamy możliwości zamontowania żadnego źródła ciepła wykorzystującego proces spalania, pozostaje nam użycie prądu. I wtedy pojawia się pytanie: piec akumulacyjny, czy klimatyzator?

Wybór między piecem akumulacyjnym a klimatyzatorem zależy od kilku czynników, takich jak lokalny klimat, preferencje w zakresie komfortu cieplnego, koszty eksploatacji oraz rodzaj ogrzewania, jaki jest już dostępny w budynku. Między takim wyborem stają najczęściej ludzie, którzy nie mają możliwości zamontowania w domu lub lokalu (np. mieszkaniu w kamienicy) żadnego systemu grzewczego wymagającego procesu spalania. Wtedy niemożliwy jest montaż kotła gazowego, kominka i tak dalej.

Czytaj dalej artykuł „Co wybrać: piec akumulacyjny czy klimatyzator?”

1 komentarz

Opublikował 19.12.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Czy farelka osusza powietrze?

Jak co roku po rozpoczęciu sezonu grzewczego wielu ludzi potrzebuje jakiegoś dodatkowego źródła ciepła. Albo musi lokalnie radzić sobie z problemem nadmiernej wilgoci. I takie osoby często zastanawiają się, czy farelka osusza powietrze? Termowentylator, potocznie nazywany farelką (od jednego z przedsiębiorstw, które ją produkowały za czasów PRL, chodzi oczywiście o powstałą w 1948 r., Kętrzyńską Fabrykę Sprzętu Elektrotechnicznego Farel), to nic innego, jak kawałek grzałki i wentylator. Jaki ma wpływ na wilgotność powietrza?

Farelki są prostymi urządzeniami grzewczymi, a ich wpływ na poziom wilgotności powietrza może być różny w zależności od kilku czynników.

Czytaj dalej artykuł „Czy farelka osusza powietrze?”

Opublikował 12.12.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Czy warto wyłączać bojler na noc?

Im bardziej ocieplony dom, tym większą część kosztów jego eksploatacji stanowi przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Ten koszt trudno obniżać, bez zużywania mniejszej ilości wody. Dlatego wielu użytkowników zastanawia się, czy warto wyłączać bojler na noc?

Odpowiedź brzmi, niestety, oczywiście: to zależy. Od czego zależy, kiedy warto, a kiedy nie, odpowiemy sobie w dzisiejszym materiale. Przyjrzymy się różnym aspektom tego zagadnienia, zastanawiając się nad efektywnością energetyczną, oszczędnościami finansowymi oraz alternatywnymi rozwiązaniami, takimi jak dwustrefowe taryfy energetyczne czy obniżanie temperatury wody w bojlerze na stałe. To też warto rozważyć!

Czytaj dalej artykuł „Czy warto wyłączać bojler na noc?”

Opublikował 15.10.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Jakie elektryczne ogrzewanie dla mieszkania w kamienicy?

Ostatnio dostaję drogą e-mailową tak dużo pytań od Drogich Czytelników, że pewnie do zimy nie wyrobię się z odpisywaniem. Będę się starał. Dziś właśnie odpowiedź na wiadomość od Czytelniczki, której tematem jest elektryczne ogrzewanie mieszkania.

Oto cała wiadomość.

Mam prośbę, czy mógłby Pan pomóc mi wybrać jakiś optymalny sposób ogrzewania mieszkania w dość starej kamienicy. Nie mam w tej materii żadnego doświadczenia a właściciel mieszkania właściwie postawił mnie przed faktem dokonanym, mam coś zmienić. (…)

W tym roku właściciel postanowił wyremontować elewację i równocześnie ocieplił budynek. I w tym momencie paradoksalnie zaczął się problem. Otóż do tej pory ogrzewaliśmy mieszkanie węglem, paliliśmy w piecu kaflowym. Sposób może uciążliwy ale w miarę tani i niegenerujący dodatkowych kosztów poza wizytami kominiarza i okresowymi naprawami. Teraz jednak właściciel oznajmił, że nie życzy sobie dalszego palenia węglem bo przy jego zrzucaniu do piwnicy brudzą się ściany a i sadza z komina działa tak samo.

Czytaj dalej artykuł „Jakie elektryczne ogrzewanie dla mieszkania w kamienicy?”

1 komentarz

Opublikował 24.07.2019 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Cała prawda o pompach ciepła

Artykuł ten ma za zadanie wyjaśnić, czym tak naprawdę jest pompa ciepła, gdzie warto ją zastosować, oraz czy (w jakich sytuacjach) opłaca się jej montaż i używanie… Te urządzenia grzewcze zyskują ostatnio na popularności przede wszystkim dzięki obniżeniu ich cen, ale także przez wzrost cen ciepła i paliw do ogrzewania.

Co to takiego „pompa ciepła”?

Pompa ciepła (w skrócie PCi) jest urządzeniem, które przepompowuje ciepło z obszaru o niskich temperaturach (tzw. dolne źródło pompy ciepła) do domowej instalacji grzewczej, w której temperatura czynnika jest wyższa. Nazwa jest analogiczna do zwykłej pompy wodnej, która pobiera wodę z miejsca na niskiej wysokości i przetłacza ją wyżej, lub podnosi jej ciśnienie. Pompa ciepła niejako podnosi temperaturę ciepła, ułatwiając jego wykorzystanie do ogrzewania. Dzięki temu możemy czerpać ciepło z gruntu, powietrza czy wody, a następnie używać je do ogrzewania naszego domu.

Czytaj dalej artykuł „Cała prawda o pompach ciepła”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

65 komentarzy

Opublikował 15.07.2019 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Grzejniki elektryczne – najtańsze ogrzewanie na prąd

Ilekroć słyszę o tym, jak to ogrzewanie na prąd jest drogie, zawsze się uśmiecham. Przecież to tylko połowa prawdy, uwzględniająca wyłącznie koszt eksploatacji. Istotnie, prąd jako nośnik energii jest dużo droższy od drewna, czy węgla. Ale z drugiej strony grzejniki elektryczne są tak tanie, że za ich pomocą można zorganizować bardzo niedrogi system grzewczy dla całego domu.

Ja gorąco zachęcam, by nie przerażać się po pierwszym usłyszeniu hasła „nie ogrzewaj domu prądem, bo zbankrutujesz”, tylko rzeczowo do niego podejść i dokładnie wszystko policzyć. Czytaj dalej artykuł „Grzejniki elektryczne – najtańsze ogrzewanie na prąd”

1 komentarz

Opublikował 20.08.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami