Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to dość modny ostatnio sposób ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Trzeba się jednak zastanowić, czy faktycznie warto podążać za tą modą… Abyśmy mogli na to pytanie odpowiedzieć, musimy najpierw wyjaśnić, jak działa takie ogrzewanie, gdzie się sprawdza, i jakie są jego wady. Bo o zaletach można bardzo dużo poczytać na stronach firm, które takie ogrzewania montuje.

Muszę w tym miejscu zaznaczyć, że nie handluję żadnym sprzętem służącym do ogrzewania domów i nie mam żadnego interesu w zwiększaniu sprzedaży takich czy innych urządzeń. Staram się tylko być głosem rozsądku w dyskusjach i skupiać się na korzyściach realnych, a nie tych, które widnieją tylko na papierze i w zapewnieniach sprzedawców.

Dotychczas (tj. na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat), centralne ogrzewanie domów i większych obiektów polegało na dostarczaniu ciepła z kotła do grzejników, które ogrzewały poszczególne pomieszczenia. Większą część ciepła oddawały do powietrza w drodze konwekcji (unoszenia ciepłego powietrza, które ogrzewa się o powierzchnię grzejników), a tylko niewielką część w drodze promieniowania, bezpośrednio mieszkańcom. Aby więc zachować komfort cieplny w pokoju, musiała w nim panować odpowiednio duża temperatura.

Ogrzewanie podłogowe działa zupełnie inaczej. Tu nie ma grzejnika na ścianie pod oknem, tylko rurki z ciepłą wodą umieszczone pod podłogą. One podnoszą temperaturę podłogi, która oddaje ciepło do pomieszczenia. Zdecydowana większość ciepła przekazywana jest za pomocą promieniowania, ogrzewając meble, ściany i sufit, no i samych mieszkańców. Udział konwekcji jest znacznie mniejszy, niż w przypadku grzejników.

Wodne ogrzewanie podłogowe - rurki przed zalaniem betonem
Rurki wodnego ogrzewania podłogowego przed zalaniem wylewką i położeniem parkietu. Zdjęcie na licencji GNU FDL, pochodzi z serwisu Wikimedia Commons.

Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?

Sprzedawcy i instalatorzy systemów ogrzewania podłogowego często rzucają ciekawymi hasłami reklamowymi, jakoby ogrzewanie podłogowe miało być idealnym rozwiązaniem w każdym przypadku. Przede wszystkim piszą, że ogrzewanie podłogowe jest znacznie tańsze, niż grzejnikowe. Spotkałem się z obietnicami, że nawet o 30%!

Takie oszczędności tłumaczy się tym, że ciepło oddawane jest przy niższej temperaturze a dzięki podgrzewaniu podłogi można zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu z 22°C do 20°C przy zachowaniu komfortu cieplnego. Co do obniżenia temperatury nie mam wątpliwości, wiadomo że najzimniej jest człowiekowi zawsze w stopy i stąd promieniujące z podłogi ciepło daje wrażenie wyższej temperatury w pomieszczeniu. Tylko że nie wyobrażam sobie w jaki sposób zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu o dwa tylko stopnie Celsjusza pozwoli na zmniejszenie strat ciepła do otoczenia o 30%. Bo to właśnie te straty mają największy wpływ na ilość mocy potrzebnej do ogrzania pomieszczenia.

Straty ciepła oczywiście zależą niemal liniowo od różnicy temperatur między wnętrzem domu a powietrzem na zewnątrz. Jeśli ta różnica spadnie dwukrotnie, to straty spadną dwukrotnie. Tu aż takiej zmiany różnicy temperatur nie będzie.

Więcej na temat różnych mechanizmów przekazywania ciepła (dostarczania go do pomieszczeń) napisałem w tym artykule i gorąco zachęcam do zapoznania się z nim, to powinno ułatwić zrozumienie, czemu ogrzewanie podłogowe ma dawać ten sam komfort cieplny przy niższej temperaturze. 🙂

Jest jeszcze drugi czynnik wpływający na mniejsze rachunki przy ogrzewaniu podłogowym. Mianowicie, ono działa przy mniejszej temperaturze wody w instalacji. Dzieje się tak, bo temperatura podłogi nie przekracza zazwyczaj 26°C (co poniekąd przeczy opiniom, że czuje się ciepło od podłogi), a więc temperatura czynnika grzewczego nie może być dużo wyższa, niż 30-35°C. Dla nowoczesnych źródeł ciepła, takich jak pompy ciepła, czy kotły kondensacyjne, takie warunki do pracy są idealne. Dla nich im niższa temperatura czynnika grzewczego, tym większa sprawność (lub współczynnik wydajności).

Artykuł ma więcej niż jedną stronę! Opublikowany został po raz pierwszy w kwietniu 2007 r. 

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

Zobacz także

Opublikował 14.04.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

184 komentarze do artykułu “Ogrzewanie podłogowe”

  1. przeczytałam wszystko i dalej nie wiem czy warto zakładać ogrzewanie podłogowe.jestem w trakcie budowy i teraz właśnie jest ostatni moment żeby takie założyć.

  2. @sylwia: napisz coś więcej na temat swojego domu. Przede wszystkim, czym zamierzasz go ogrzewać? Czy jesteś skłonna zrezygnować z drewnianych podłóg i dywanów?

  3. witam ponownie.nie znam sie na tym za bardzo ale z tego co wiem to mąż chce zakupić piec w którym można palić wszystkim.nigdy też nie chciałam mieć drewnianych podłóg.będziemy zakładać płytki i panele i na to może kiedyś jakis mały dywanik.

  4. @sylwia: czyli raczej nie będzie to kocioł kondensacyjny, który do skutecznej pracy niemal wymaga ogrzewania podłogowego lub olbrzymich grzejników.

    Jeśli będziesz mieć na przykład w hallu i salonie płytki, to ogrzewanie podłogowe będzie tam pasować jak znalazł. Panele podłogowe (drewniane) nadają się do ogrzewania podłogowego mniej — mają gorsze współczynniki wymiany ciepła, więc nieco więcej trzeba będzie położyć rurek ogrzewania, by w pokoju było ciepło.

    Zastanów się nad takim aspektem — ogrzewanie podłogowe pozbawia dom grzejników, które zajmują miejsce i często utrudniają korzystanie z pokoju, bo nie można dowolnie ustawić w nim mebli. Z drugiej strony ogrzewanie podłogowe raczej wymusza stosowanie mebli, które nie zasłaniają całej podłogi, tylko stoją na nogach.

  5. mam jeszcze jedno pytanie.mam zamiar założyć ogrzewanie podłogowe w całym domu,czy takie ogrzewanie ogrzeje cały dom,czy muszę założyć jeszcze jakieś grzejniki?dodam jeszcze że dom zbudowany jest z podwójnej ściany i w środku styropian dwie czwórki,a na dole styropian dziesiątka i posadzka ok. 6 cm.na poddaszu oczywiście będą normalne grzejniki.jaka mniej więcej jest cena takiego ogrzewania ,jeśli podłogi jest ok.60 metrów kwadratowych,czy normalne grzejniki nie byłyby tańsze?

  6. no i zero odpowiedzi…nidy chcą człowiekowi pomóc a tak go ignorują

  7. @sylwia: odpowiedź na takie pytanie nie jest łatwa, zwłaszcza dla kogoś takiego jak ja, kto od zawsze mieszka w bloku i ogrzewania podłogowego nie ma. Mógłbym policzyć zapotrzebowanie Twojego domu na ciepło, potem zobaczyć, czy można to ciepło dostarczyć z ogrzewania podłogowego (biorąc pod uwagę jednostkową moc na m.kw. powierzchni), ale do tego mam tu za mało informacji.

    Proponuję zrobić tak: znajdź w projekcie swojego domu jego zapotrzebowanie na ciepło (na moc cieplną, powinno być podane w kW) i zadzwoń do paru firm instalujących ogrzewanie podłogowe i zapytaj, czy dla Twojej powierzchni domu możliwe jest dostarczenie takiej ilości ciepła.

  8. A ja zastanawiam się nad taką kwestią: czy ogrzewanie podłogowe powoduje, że zawsze muszę ogrzewać wszystkie pomieszczenia w domu. Załóżmy teoretycznie:mam je zainstalowane w całym domu, ale korzystam tylko z 2-3 pomieszczeń. Czy jest szansa, abym nie traciła iepła na ogrzewanie pozostałych pomieszczeń? Grzejniki po prostu zakręcam, a ogrzewanie podłogowe?

  9. @Aneta: analogicznie, możesz też wyłączyć ogrzewanie podłogowe, tylko trzeba o tym przypomnieć instalatorowi.

  10. Od 10 lat posiadam zainstalowane ogrzewanie podłogowe łazience (15m.kw.). Rewelacja!!!. Bardzo żałuję, że na etapie wykonywania podłogi w salonie – a leży tam terakota, nie przygotowałem warunków do połozenia takiej instalacji i jej nie położyłem. Uwazam, że słuchałem opinii osób, które baaardzo niewielkie pojecie miały o eksploatacji ogrzewania podłogowego. Niestety wydawało mi sie, że słucham fachowców i… nie założyłem „podłogówki”. Baaardzo teraz załuję i jak zdecyduję się na budowe domu to WSZĘDZIE -:) będzie ogrzewanie podłogowe. Jedynie poszczególne pomieszczenia będą miały mozliwość „wyłączania się” z obiegu czyli odpowiednie zawory. Zaznaczam, nie jestem ani producentem ani sprzedawcą jakichkolwiek materiałow do takich instalacji. Łazienkę zrobiłem „na próbę” i chwalę to sobie. Kolega w swoim małym mieszkaniu załozył podłogówkę, bo tak mu poradziłem i…? „narzeka, że musi zakręcać regulatory, bo ma zbyt ciepło – wg mnie to „odczuwalne”. Dla mnie to jest rewelacja i już -:) Pozdrawiam serdecznie.

  11. jak czytak niektore opinie to mam wrazenie, ze pisali je albo ludzie uposledzeni albo frajerzy, ktorym jakis idiota montowa podlogowe ogrzewanie, spierpzyl sprawe a oni mu za to zaplacili grube pieniadze 😛 .. teraz sa niezadowoleni i probuje zniechecac innych 🙂

    trza bylo instalatorów i projektanta pilnowac 😛

    mam mieszkanie i mam dom i wszedzie jest podlogowe ogrzewanie bo:

    a) koszty sa 25% nizsze w porownaniu z identycznym domem (ten sam projekt) ogrzewanym kaloryferami …

    b) nie mam zadnej, nadmiernej konwekcji i krazenia kurzy, ktora jest w blizniaczym domu … kaloryfery konwektorowe robia swoje 😛

    c) nie mam nadmiernej konwekcji i krzenia kurzu bo ogrzewanie jest niskotemperaturowe … ludzie, niech do was dotrze, ze ogrzewanie teperaturowe nie moze dostawac 50* wody na obieg bo zawsze bedzie konwekcja (za duze roznice tempratur) ..

    d) u mnie zazwyczaj temperatura podlogi nie przekracza 30*C, z 2 razy mzoe sie zdarzylo … sa dni, ze podloga ma ledwie 25*C a i tak jest cieplo …

    e) latem instalacja dziala w druga strone, jak sa upaly to mam doskonala klime – wymiennik ciepla zamontowany w dwóch starych studniach, na ciagu melioracyjnym …

    f) a gadanie o niemoznosci wylaczania podlogowego ogrzewania w poszczegolnych pomieszczeniach to jakis nonsens, sa odpowiednie zawory i regulatory w kazdym pomieszczeniu … jak ktos ma ogrzewanie kaloryferowe to tez wszystko ma w jednym ciagu uniemozliwiajacym odcinanie poszczegolnych kaloryferow?

    a ogrzewanie sam kladlem, jest nietypowe troche, sa rury w podlogach i w scianach dzialowych … gdybym sluchal roznych fachowcow to bym sie wciaz dusil tak jak to mialo miejsce gdy mieszkalem z rodzicami w blokach gdzie byly konwektory 😛

  12. Nawiazujac do Twojego pytania-„Sylvia 08/05/09”, chcialbym zwrocic Tobie uwage ze decydujac sie na zainstalowanie tzw „mieszanego” ogrzewania- podlogowe na dole a grzejniki na poddaszu napotkasz na pewne trudnosci techniczne, a mianowicie:ogrzewanie podlogowe jest zklasyfikowane jako ogrzewanie niskotemperaturowe i jako takie wymaga pieca grzewczego niskotemperaturowego, idealna jest na przyklad pompa ciepla lub piec gazowy z regulacja; natomiast grzejniki scienne(klasyfikowane jako srednio lub wysokotemperaturowe, w zaleznosci od pola powierzchni grzejnika do objetosci pomieszczenia ogrzewanego- na przyklad, maly grzejnik do duzego pomieszczenia-duzy grzejnik do malego pomieszczenia) wymagaja innej, duzo wyzszej temperatury czynnika grzewczego (woda).Instalujac te dwa rozniace sie temperatura pracy systemy grzewcze nie bedziesz w stanie podlaczyc ich do jednego kotla grzewczego poniewaz jeden z nich zawsze bedzie albo niedogrzany , albo przegrzany- grzejniki 50-70 stopni Celsjusza, natomiast podlogowe 20-30 stopni Celsjusza.
    Aby te obiegi funkcjonowaly poprawnie w tym samym czasie wymagane bedzie zalozyc dwie oddzielne instalacje grzewcze z oddzielnymi kotlami grzewczymi dla kazdej.
    Piotr M

  13. Kontynuacja poprzedniego wpisu:
    Istnieje rowniez mozliwosc aby podlaczyc i uzywac „mieszane” ogrzewanie z jednym kotlem grzewczym. W tym wypadku grzejniki na poddaszu musialyby miec bardzo duza powierzchnie grzewcza (aby moc ogrzac dane pomieszczenia przy nizszej temperaturze czynnika grzewczego- takiej samej jak temperatura czynnika grzewczego ogrzewania podlogowego).W tym wypadku cala instalacja i powierzchnia grzejnikow na poddaszu musi zostac obliczona bardzo precyzyjnie na etapie projektowania instalacji grzewczej przez kompetentnego projektanta. Radzilbym poszukac kogos rekomendowanego przez kilku zadowolonych wlascicieli nowych domow wybudowanych z podobna konfiguracja systemu grzewczego-drobna pomylka zpowoduje pokazny wzrost kosztow dodatkowych w przyszlosci(przebudowa instalacji/ niezdrowe przegrzewanie parteru-ekstra koszty paliwa-opalu/ dodatkowe dogrzewanie poddasza-grzejnik elektryczne-ekstra koszt.

  14. Mozna zainstalowac ogrzewanie podłogowe i i najzwyklejsze kaloryfery bez żadnego kłopotu , po prostu stosuje sie specjalny mieszacz na rurce zasilajace który miesza dodając wode z „powrotu” (chłodna)do wody goracej albo wrecz puszcza wode z „powrotu ” na instalacje podłogowa … i wszystko 🙂 ! Tak ma zrobione kuzyn , spisuje sie rewelacyjnie i bez najmniejszych kłopotów

  15. Witam. Planuję założenie takiego ogrzewania w swoim mieszkaniu w bloku – 2 pokoje na poddaszu (skośne ściany). Na podłodze panele. Poradźcie mi proszę czy będzie możliwe założenie takiego ogrzewania tylko w salonie, a reszta niech dalej będzie ogrzewana przez grzejniki? Czy jak robić to w mieszkaniu to raczej wszędzie? I planuję zamontować sobie również kominek – mam nadzieję, że to nie przeszkadza? Pozdrawiam

  16. @Ralf: ten kominek będzie podgrzewać wodę w ogrzewaniu podłogowym? Naturalnie da się zrobić podłogówkę tylko w kilku pomieszczeniach a resztę ogrzewać grzejnikami, ale IMHO nie ma to sensu. Po pierwsze, podłogówka jest instalacją niskotemperaturową, bo korzysta z dość chłodnego czynnika. Puszczenie w podłogę tej samej wody, która grzeje Ci normalnie grzejniki spowoduje, że pokój zamieni się w saunę… Trzeba więc kombinować i albo zmniejszyć temperaturę w całej instalacji (zwiększając grzejniki) albo stosować specjalne zawory mieszające, które wymieszają wodę gorącą z zimną, dając odpowiednią temperaturę.

    Podłogówka jest korzystna głównie dlatego, że jest niskotemperaturowa — więc moim zdaniem jak instalować, to w całym domu. 😀 Wtedy możesz skorzystać z tej zalety, zasilając ją np. z pompy ciepła albo kotła kondensacyjnego.

  17. Nie, kominek będzie tylko rekreacyjnie więc nie przewiduję dla niego żadnych funkcji cieplnych 😉
    Co do ogrzewania w całym mieszkaniu – fajna sprawa (w łazience najwyżej bym skuł płytki i nowe położył), problem jest tylko z sypialnią – nie wyobrażam sobie sypialni z gołą podłogą a przy ogrzewaniu podłogowym położenie jakiejkolwiek wykładziny jest bez sensu…

  18. Poza tym musiałbym się przyjrzeć, ale chyba każdy pokój ma swoje niezależne rurki idące w pionie więc nie powinno być problemu.

  19. Piotr M: przeczytałem twoja opinie i sie zastanawiam po co ci dwa piece???? teraz jest taka technologia ze instalacje do grzejników normalnie rozprowadzasz na poddaszu a na dole montujesz rozdzielacz do podłogowego ogrzewania i do niego montujesz zawór termostatyczny lub podmieszanie na zaworze trójdrogowym lub na innym podmieszaczu:D najlepiej zastosowac to do pieca o paliwie stałym tak jak eko groszek, wegiel itp. wtedy cała gura pracuje ci na temp. 70-50C a podłoga na 30-20 stopniach. I takie moje zdanie podłogowe ogrzewanie najlepiej układac w salonie łazience kuchni przedpokoju i wiatrołapie a w pokojach sypialnych normalne grzejniki 😀 pozdro

  20. Im niże temperatury utrzymywane w pomieszczeniach w stosunku do temperatury zewnętrznej tym mniejsze zapotrzebowanie na ciepło budynku bo straty są mniejsze.
    Z tego biorą się oszczędności skoro mamy komfort cieplny przy 20 stopniach zamiast 22 to ta zmiana o 2 stopnie powoduje mniejsze straty budynku mniejsze zużycie paliwa i oszczędności.Przy niższych tempetaturach czynnika grzewczego dodatkowe oszczędności wynikają w samym kotle jeżeli jest to kocioł kondensacyjny to wykorzystuje on ciepło utajone zawarte w spalinach w postaci pary wodnej, która kondensuje w kotłe i oddaje cieplo wodzie grzewczej

  21. Jestem właśnie na etapie uzgadniania projektu pzed ubieganiem się o zgodę na budowę. I wymyśliliśmy sobie z mężem ogrzewanie podłogowe na całym parterze. Poddasze ma mieć kaloryfery. Na dachu umieścimy panele, które mają dać około 30 % ciepłej wody na ogrzewanie ( tak zapewnia firma od paneli słonecznych). Piec ma być na paliwo stałe z zaworem termostatycznym. Do tego ogrzewania zachęciło nas uzyskania dodatkowej powierzchni przez pozbycie się grzejnków oraz możliwość schłodzenia podłogi w lecie. Czy to wszystko się sprawdzi nie wiemy. Myślę, że jest jeszcze jedna sprawa: dzieci lubią biegać po domu tylko w skarpetkach>

  22. @Elżbieta: czemu więc na poddaszu chcecie grzejniki?

  23. mam 300m2 podłoguwki+pompa ciepła w domu ogrzewam 200m2 mieszkalnego i jedno pomieszczenie w piwnicy razem ok.220m2+woda ciepła+3taryfowy licznik prondu]=od2009.08.26do2009.10.26 ogulnie [media itd.]=zapłaciłem 320zł [nowy dom ocieplenie.[stary standart.5mm. steropian .od pywnic miendzy murami.[dah cztero spadzisty .wełna 15-20cm]podłoga wszystko w płytkah. cieplo i wode mam 24hna24h konfort nie samowity . pełna automatyka .a z tym kurzym itd. to som brednie.aha 4rowy po 35m.długie w jednym rowie 200m węża razem 800m głemboko 2.20cm polecam. kris

  24. Tam chcemy podłogi drewniane. Miały być trzy malutkie pokoiki i łazienka, ale zmieniamy na sypialnię a z pozostałych robimy otwarty salon z antresolą nad łazienką i jednym zamkniętym pokojem. Na tej antresoli i poddaszu planujemy podłogi drewniane.

  25. @Elżbieta: jeśli podłogi drewniane to jedyny powód, można to obejść. Pod parkiet też można położyć ogrzewanie podłogowe, choć nie można wtedy zastosować wszystkich rodzajów drewna a rurki ogrzewania podłogowego trzeba byłoby położyć gęściej. Myślę, że lepiej z tym powalczyć, niż kombinować z instalacją centralnego ogrzewania…

  26. Nie wiedziałam, że można ogrzewanie podłogowe położyć pod drewniane podłogi. Nie będzie to jednak strata ciepła?

  27. @Elżbieta: jak napisałem, trzeba wtedy uważnie wybierać gatunek drewna, i równie uważnie zaprojektować instalację grzewczą. Straty ciepła tu nie będzie, bo najwyżej ucieknie ono przez strop na parter — czyli z budynku nie ucieknie. 🙂

  28. WITAM WSZYSTKICH.PRZECZYTALEM DOKLADNIE CALA TE STRONE O OGRZEWANIU PODLOGOWY I ZGADZAM SIE Z CALYM TYM OPISEM .MIESZKAM W USA I OD 7 LAT ZAJMUJE SIE WLASNIE INSTALACJA OGRZEWANIA PODLOGOWEGO .INSTALUJE OGRZEWANIE W SRODKU DOMU JAK I NA ZEWNATRZ {CZYLI CHODNIKI PRZED DOMEM PARKINGI ORAZ TARASY}POWIEM WAM ZE JESZCZE NIGDY NIE SPOTKALEM SIE Z NEGATYWNA OPINIA NA TEMAT TEGO RODZAJU OGRZEWANIA WRECZ PRZECIWNIE CORAZ WIECEJ LUDZI JEST NIM ZAINTERESOWANYCH.

  29. Witam zrobiłem podłogówkę tak jak na zdjęciu wyżej tzn rury wychodzą z dołu z piwnicy. Na zasilaniu założyłem regulator ciepła(Danfoss) w tym samym pomieszczeniu znajduje się grzejnik , który jest zasilany z tych samych rurek co podłogówka. Grzejnik grzeje podłogówka nie. (Danfoss na pewno jest odkręcony i już ze sto razy próbowałem odpowietrzyć podłogówkę poprzez odpowietrznik w grzejniku) Czy nie powinienem do podłogówki zamontować powyżej podłogi szafki rozdzielczej umożliwiającej odpowietrzenie tejże podłogówki

  30. WITAM,zakładam podłogówkę w domu na dole,ale chcę też zrobić na poddaszu użytkowym.Czy są jakieś przeciwskazania, żeby kłaść w sypialniach takie ogrzewanie?
    Bardzo proszę o fachową poradę- najlepiej kogoś kto takie ma też na górze!!

  31. Witam,cztery lata temu ze wzgledow praktycznych w kuchni i przedpokoju zerwalem drewniana podloge i wykonalem (firma)ogrzewanie podlogowe.Polecam wszystkim na dole w kuchni zawsze cieplo a w pokojach (7schodow wyzej)gdzie sa gzejniki zawsze sie zdaje zimniej o 2-3 stopnie choc temp roznisie o okolo 1st.kurzu wiecej chyba niema , albo sie sprzata albo nie,a w nogi zawsze ciepelko co wpływa na caly organizm.Pozdrawiam

  32. Policz ile potrzeba paliwa aby podnieść temperaturę o właśnie te 2 stopnie a wyjdzie Ci wydatek energetyczny nie nie bądź zdziwiony jak wyjdzie że powinieneś spalić około 20-25% energii więcej
    A tego 6-klasita nie policzy

  33. Cześć,prosiłbym o pomoc w sprawie ogrz.podłogowego.Zamierzam nim ogrzać całe piętro{4 pokoje sypialne ,korytarz i łazienkę]bez grzejników sama podłogówka,czy są jakieś wady tego rozwiązania np. gdy nie będzie prądu.Dodam że dom jest dobrze ocieplony.Prosiłbym o komentarze.

  34. @andres: w razie braku prądu ogrzewanie podłogowe jest prawie tak samo upośledzone, jak ogrzewanie grzejnikowe, ale trochę mniej. 😉 Różnica polega na tym, że podłoga nagrzana przez pętlę grzewczą ma pewną pojemność cieplną, i będzie ona powoli oddawać ciepło do pomieszczeń. Grzejniki mają mniejszą pojemność cieplną, i dlatego szybciej wystygną.

    Z drugiej strony, ogrzewanie podłogowe później będzie się znacznie wolniej rozgrzewać.

  35. Dziękuje za wyjaśnienie p.Krzysztofie.Mam jeszcze pewną wątpliwość w sprawie podłogówki ,a dokładniej podłogówki w sypialniach.Spotkałem się z komentarzami {w internecie i w praktyce]że to ogrzewanie nie stosuję się w sypialniach. Gdzie są wady i przeciwwskazania ,dodam że planujemy wykonać podłogówkę z – 10mm.syropianu ,wylewkę antyhydrydową [płynny jastrych]4mm. i płytki ceramiczne.

  36. @andres: poza koniecznością zgrania mebli z podłogówką (albo meble na nogach o długości rzędu minimum kilkunastu centymetrów albo rezygnacja z podłogówki w miejscach, gdzie mają być meble stojące bezpośrednio na podłodze) nic mi do głowy nie przychodzi. To przede wszystkim kwestia przyzwyczajenia, może wiąże się też troszkę z wierzeniami, że podłogówka nie pasuje do podłóg drewnianych a takie właśnie ludzie chcą mieć w sypialniach.

  37. witam – ogrzewanie podłogowe jest obecnie najbardziej racjonalną formą ogrzewania budynków nie tylko mieszkalnych.Mity na jego temat a jest ich w powyższych wypowiedziach wiele to przede wszystkim nie stosowanie w sypialniach,dostosowanie rozstawu mebli do ogrzewania, kurzenie większe niż w przypadku grzejników, tylko terakota a nie wykończenie podłogi drewnem ,możliwość zasilania podłogówki z pieca na paliwo stałe tzw ekogroszek z podmieszacza i zaworu trójdrogowego, zagęszczenie przewodów grzewczych w podłodze czyli tzw samoprojekt .Zaczynając od sypialni – temperatura w ogrzewaniu podłogowym jest tak samo regulowalna jak i w zwykłym grzejnikowym czyli można ją ustawić tak by komfort przebywania w pomieszczeniu był dla użytkownika najlepszy.Najprościej można to ująć tak ; dotykając podłogi nie odczuwamy efektu ciepła – a w pomieszczeniu jest żądana temperatura.
    Co do rozstawu mebli – rury od ogrzewania układa się na całej powierzchni pomieszczenia z uwzględnieniem tzw stref brzegowych gdzie powinno być ich więcej.
    Problem kurzenia polega na gromadzeniu się kurzu a bardziej rozmaitych roztoczy w grzejnikach i brak możliwości ich usunięcia , podłogę natomiast odkurzamy i myjemy częściej, niema efektu kumulacji brudu .
    Największym mitem jest terakota na podłodze a nie drewno,faktem jest że terakota jest optymalnym wariantem, ale podłoga drewniana nie jest żadną przeszkodą dla ciepła – około 5% większego oporu i bezwładności cieplnej drewna nie jest barierą do jego stosowania, oczywiście ograniczona jest grubość do max.15 mm . mitem jest też drewno twarde, zakładałem kilkakrotnie panele z miękkiego drewna i nic się z nimi nie działo.Natomiast wszystkie panele z mdf nadają się bez żadnych problemów.
    Teraz o zasilaniu czyli o piecu. Piec na ekogroszek nie nadaje się do tego celu co najmniej z kilku powodów. Pierwszym jest sprawność która maleje z częstotliwością załączania, drugim temperatura pracy która powinna wynosić min 60 stopni a najlepiej 75 – 80, poniżej występuje smołowanie i wydzielanie kwasu siarkawego co powoduje niszczenie pieca i komina w tempie ekspresowym. Te dwa powody warunkują trzeci jakim jest brak płynnego sterowania temperaturą na zasilaniu.
    I tu trzeba o negatywach. Pierwszym jest konieczność wykonania projektu przez kompetentnego instalatora, wiąże się on z wykonaniem obliczeń zapotrzebowania na ciepło dla danego pomieszczenia,obliczeniem długości pętli i ewentualnego sposobu jej położenia.Dla praktyka instalatora nie jest to wielkim problemem.
    Drugim negatywem jest koszt wykonania. Dla pieców stałopalnych koniecznością jest tzw bufor, natomiast całością powinna sterować automatyka i tak sobie myślę że im bardziej wyrafinowana tym lepiej.
    Co ciekawe te tzw. koszty dodatkowe w postaci automatyki i bufora powodują bardzo duże oszczędności eksploatacyjne, PONIEWAŻ KOLEJNYM MITEM SĄ POMPY CIEPŁA JAKO ANTIDOTUM NA BEZPROBLEMOWE ZASILANIE PODŁOGÓWKI. KOSZTY INSTALACJI – PRAWIDŁOWEJ INSTALACJI ZWRÓCĄ SIĘ PO 30-LATACH I TO POD WARUNKIEM ŻE NIE BĘDZIE ZIM TAKICH JAK W TYM ROKU.

  38. @lenga: z kotłami na paliwa stałe nie jest aż tak źle. Możesz go podłączyć przez bufor (najlepiej) albo przez zawór mieszający, co pozwoli na osiągnięcie wysokiej temperatury pracy na kotle i niskiej w instalacji.
    Oczywiście moc kotła musi być dostosowana do zapotrzebowania na ciepło, żeby pracował możliwie długo i bez przerwy.

  39. niefortunne sformułowanie wynika z pokutującego nawet wśród doświadczonych instalatorów twierdzenia że piec na paliwo stałe z automatyką jest antidotum na wszystko.
    sam zawór mieszający nie wystarczy ponieważ zapotrzebowanie na moc nie jest stałe i zależy od temperatury zewnętrznej, a ciągłe rozruchy kotła zwiększają zużycie paliwa i trwałość kotła. bufor jest jedynym rozwiązaniem – może kosztownym ale zwraca się po kilkunastu latach.
    Zapomniałem dopisać a właściwie pochwalić ,że instalujemy podłogówkę w systemie suchej zabudowy bez wylewki. Można ją instalować na stropach drewnianych co w naszych warunkach jest nowością mało popularną a super popularną w skandynawii

  40. Prosiłbym o odpowiedź na pytanie, czy ogrzewanie podłogowe można stosować pod panele i parkiet.

  41. oczywiście ,że podłogówkę można stosować pod parkiet i panele.Limitem jest grubość – maksymalną przyjmuje się na 15mm czyli deski podłogowe raczej nie ale parkiet tak. Zdecydowanie najlepsze są panele klejone a z mdf czyli te cienkie to zdecydowanie każde – nawet bez oznaczeń. Z parkietem jest mały problem – potrafi się rozeschnąć szczególnie jeśli temperatura czynnika grzewczego jest zbyt wysoka . Norma mówi o 29stopniach , w łazienkach 34, czyli po dotknięciu podłogi nie czujemy ciepła

  42. Proszę o odpowiedź na pytanie. Zakładając podłogówkę podłączam się do rury zasilającej grzejnik, a nie do powrotu z grzejnika. Moje pytanie brzmi: Gdzie powinien być umiejscowiony zawór, na wyjściu czy wejściu do podłogówki?

  43. jaki zawór

  44. nie wiem jak to się fachowo nazywa, chodzi mi o zawór regulujący temperaturę, żeby nie była za gorąca podłoga.

  45. zawor musi byc przed – chodzi ci prawdopodobnie o podmieszacz, a moze cos wiecej ; dlugosc petli , wielkosc pomieszczenia, zachodzi duze prawdopodobienstwo przegrzania podlogi, a tak wogole to po co grzejnik jak jest podlogowka

  46. Witam!
    Mam kilka pytań odnośnie ogrzewania podłogowego.
    Aktualnie dom jest w budowie i zastanawiam się nad ogrzewaniem podłogowym. Na dole – kuchnia,wc, przedpokój chce wyłożyć gresem, salon, pokój panelami. I tutaj pytanie czy trzeba uwzględnić, że są różne materiały na podłogę czy nie ma różnicy?
    Drugie pytanie dotyczy piętra. Otóż tam chciałbym dać zwykłe grzejniki może w łazience ogrzewanie podłogowe. Czy ciągnąc na piętro ogrzewanie tylko do łazienki opłaca się?? Czy jest w ogóle możliwość połączenia grzejników (góra) podłogowe dół??
    Oraz ostatnie pytanie czy w rachubę wchodzi piec na olej opałowy? Zastanawiam się właśnie nad piecem z oleju opałowego oraz na eko groszek…

  47. @Janek: trzeba uwzględnić, że będą różne materiały na podłodze. Nie rozumiem pytania o ciągnięcie ogrzewania tylko do łazienki na górze — czy reszta poddasza nie będzie ogrzewana? Najlepiej byłoby tam w całości zrobić ogrzewanie podłogowe.

    Możliwości łączenia grzejników z ogrzewaniem podłogowym jest kilka, jedne lepsze, inne mniej.

    W rachubę wchodzi każde źródło ciepła, łącznie z kotłami na olej opałowy albo ekogroszek.

  48. Mam pytanko do fachowców ,czym lepiej zalać podłogówkę zwykłą suchą zaprawą czy może wylewką samopoziomującą typu Atlas,Knauft.

  49. Jak funkcjonuje ogrzewanie podlogowe-wodne?Co trzeba dodawac do wody zeby w rurkach nie powstal kalk?Jest to automatyczne,pracochlonne,kosztowne?Jesli takie cos sie zaniedba podloga do wyrzucenia?????

  50. @moni: nic nie trzeba dodawać. Kamień kotłowy, jeżeli już, powstaje w kotle, czyli tam, gdzie ciepło jest dostarczane do wody. Jego ilość w zamkniętym obiegu wodnym centralnego ogrzewania będzie jednak niewielka. Ogrzewanie funkcjonuje automatycznie, trzeba jedynie dbać o to, żeby kocioł miał paliwo (płacić rachunki za gaz, ładować węgiel do zasobnika).

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting