Bufor
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym bufor.
Bufor, albo inaczej zwany zasobnik ciepła, jest elementem instalacji centralnego ogrzewania, w którym można magazynować pewne ilości ciepła. Odpowiednio duży wystarczy, by zaspokoić potrzeby domu na ciepło przez kilkanaście godzin, albo nawet kilka dni.
Takie urządzenia świetnie spisują się w przypadku instalacji z kotłami na paliwa stałe i ogrzewaniem podłogowym. W pierwszej kolejności polecam przeczytanie tego artykułu, a poniżej znajduje się lista wszystkich, które dotyczą buforów/zasobników ciepła.
W dzisiejszym wpisie szybki przegląd sposobów na to, by zapewnić sobie tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego.
Zaczniemy jednak od zdefiniowania tej taniości. Tanie ogrzewanie to takie, które pozwala ogrzać dom bez większych wydatków, czyli rachunków za nośniki energii. Na tę taniość może składać się:
- korzystanie z bardzo taniego paliwa / nośnika energii,
- efektywne wykorzystanie energii zawartej w paliwie, aby możliwie mało energii uciekało z domu przez komin,
- równie efektywne rozprowadzenie ciepła i wykorzystanie go w domu, aby się nie marnowało wskutek np. przegrzania kaloryferów,
- ograniczenie strat ciepła z budynku, aby do jego ogrzania potrzeba było mało ciepła,
- wykorzystanie darmowych źródeł ciepła, np. ogrzewanie słoneczne.
Jak widzimy, do problemu pod tytułem „jak tanio ogrzać dom jednorodzinny” można podejść na kilka sposobów, a tak naprawdę, to zazwyczaj opłaca się podejść do niego od kilku stron jednocześnie.
Zagadnieniem ograniczenia strat ciepła zajmować się tu nie będziemy, raz już o tym pisałem. Bo ocieplenie domu styropianem czy instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją (odzyskiem ciepła) to nie zagadnienie z zakresu techniki ogrzewczej. Cała reszta natomiast jak najbardziej mieści się w obrębie zainteresowań tego artykułu. Pozwolę sobie omówić je pokrótce zaczynając od końca. Czytaj dalej artykuł „Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego”
Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]
W dzisiejszym artykule chciałem przedstawić Wam fajną koncepcję bufora ciepła, który pozwala na magazynowanie ciepła w instalacji grzewczej i jednocześnie przyczynia się do oszczędności w kosztach ogrzewania domu. Pozwala pozyskiwać to ciepło wtedy, gdy jest nam wygodnie (albo tanio), a używać wtedy, gdy jest to ciepło potrzebne.
Bufor może być instalowany niemal w każdej instalacji centralnego ogrzewania, bez względu na to, jakie źródło ciepła ją zasila, i czy ciepło dostarczane jest do pomieszczenia przez grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. Czytaj dalej artykuł „Bufor (zasobnik) ciepła w instalacji grzewczej”
Pisałem tu kiedyś o tym, czy warto jest ogrzewać dom szkieletowy prądem. Dziś wpis zainspirowany pytaniem od Czytelnika, który pod tamtym artykułem pozostawił komentarz:
(…) podobnie jak czytelnik planujemy wybudowanie domu szkieletowego. Na działce dostępny będzie jedynie prąd.
Chcielibyśmy na parterze zastosować ogrzewanie podłogowe. Co do pietra ciągle mamy wątpliwości czy warto montować typowe grzejniki czy też zastosować tam ogrzewanie podłogowe.
W domu planujemy montaż kotła na paliwo stałe. Ze względu na dostępność, drewna jako paliwo. Czy może nam Pan doradzić czy takie połączenie (dom szkieletowy /dom typu energooszczędny+ogrzewanie podłogowe + drewno jako paliwo) to dobry wybór ze względów ekonomicznych – kosz instalacji oraz czy wkład pracy jaki będzie trzeba poświęć kotłowi nie będzie z duży ?
Czy może lepiej zastosować jako paliwo węgiel i kocioł z podajnikiem ?
Pomijam tutaj problem składowania drewna, przygotowanie go do spalenie itp… z tym nie będzie problemu.
Czytaj dalej artykuł „Czym ogrzać dom szkieletowy: drewnem, węglem czy prądem?”
Dzisiejszy wpis jest zainspirowany wiadomością od Czytelniczki, czy w zasadzie komentarzem, który pozostawiony został pod wpisem o wolnostojących piecach kominkowych z płaszczem wodnym.
Oto treść tego komentarza.
Witam. Mam pytanie. W październiku założyłam sobie centralne ogrzewanie z kominka wolnostojącego z płaszczem wodnym,i zarazem ogrzewanie mam zrobione na tzw.podkowę, ale problem mój polega na tym że jak w piecu wygasa to kaloryfery od razu są zimne, nie wiem czym to jest spowodowane tym że instalacja jest źle zrobiona czy po prostu tak to działa.Bo czytałam że jak się ma taki kominek to nawet jak w piecu wygaśnie to kaloryfery przez parę godzin powinny być jeszcze ciepłe. Bardzo proszę o odpowiedź,dziękuję.
Czytaj dalej artykuł „Jak długo grzejniki są ciepłe po wyłączeniu kotła?”
Do tytułowego pytania można byłoby sprowadzić wiadomość od Czytelniczki, którą dostałem jakiś czas temu. Oto ona:
Dostałam dom z lat 50. Jest to dom murowany i poddaszem obecnie nie wykorzystanym, ale będę chciała go wykorzystać. Obecnie 78m2 plus poddasze. Jesteśmy na etapie generalnego remontu i sen z powiek spędza mi temat ogrzewania. Domek obecnie wykorzystywany jako letniskowy w przyszłości mam nadzieję zamieszka tam na stałe. Obecnie nie ocieplony, ale w planach jest ocieplenie styropianem 10 cm.
Do chwili obecnej myślałam o ogrzewaniu kominkowym z płaszczem wodnym nawet już zaczęłam rozprowadzać do tego celu rury, plus ogrzewanie elektryczne (kocioł elektryczny) do podtrzymania temperatury +5°C podczas mojej nieobecności. Zapomniałam jeszcze dodać że do kominka z płaszczem wodnym mamy nieodpowiedniej szerokości komin. Jest to stary komin z cegły przedzielony na pół, do jednego piony była podłączona kuchnia kaflowa a do drugiego koza. Każdy z przewód kominowy ma wymiary minimum 14×14 cm. Problem ten miałam rozwiązać jeszcze w tym roku.
Teraz po przeczytaniu Pana artykułów myślę nad ogrzewaniem kominkowym z rozprowadzeniem ciepłego powietrza plus ogrzewanie podłogowe ( nie wiem który typ wybrać akumulacyjny czy ten zwykły) Tylko tak, poddasze będzie użytkowe nie mogę tamtędy puścić rur. Nie wiem czy dobrze wyczytałam ze można te rury z doprowadzeniem ciepłego powietrza puścić dołem pod podłogą.
Później jeszcze przeczytałam kolejny Pana artykuł, gdzie była mowa o kominku z płaszczem wodnym i wodnym ogrzewaniem podłogowym. Teraz już sama nie wiem co będzie lepsze, chodzi mi głownie o koszty eksploatacji 🙁 Usilnie się trzymam kominka jako że drewno jest najtańsze. Jednak iż na działce oprócz wody i prądu nic nie ma, stąd podtrzymanie ciepła za pomocą energii elektrycznej.
Chciałam dodać że w wewnątrz domu w każdym pomieszczeniu robimy ścianki z karton gipsu a między ścianę a ściankę GK wkładamy wełnę 5 cm.
Nie mam też pomieszczenia na kotłownie, ale może uda mi się wygospodarować jakąś przestrzeń na taki bufor o którym Pan pisze w artykułach.
Obecnie jest na działce jednofazowa instalacja elektryczna jednak ze względu na kocioł elektryczny miałam zakładać 3 fazową, czy nadal jest ona potrzebna do innego rozwiązania niż na początku ?
Czytaj dalej artykuł „Czy kominek to zawsze najlepsze rozwiązanie?”
Dzisiejszy wpis jest odpowiedzią na pytania Czytelnika pozostawione w komentarzach pod artykułem o ogrzewaniu podłogowym. Jest ich tam już sporo, a te pytania wydały mi się wyjątkowo ciekawe, więc uznałem, że warto odpowiedzieć na łamach osobnego wpisu, żeby odpowiedź i pytania gdzieś nie zaginęły.
Odpowiem po kawałku na fragmenty pytań Tomka (tak podpisał się Czytelnik), bo tak będzie nam wszystkim wygodniej. 😉
Witam po przeczytaniu wszystkich komentarzy prosiłbym o rozwianie moich wątpliwości odnoście ogrzewania podłogowego a mianowicie
założenie jest że cały dom ma ogrzewanie podłogowe
a) planuję zastosować tradycyjny piec węglowy bez podajnika
z tego co wyczytałem optymaln temp. pracy 55/60 stopni czy będę w stanie w takim piecu za pomocą jakiejś elktorniki (duchawa -sterownik) zapanować nad stałośćią temperatury ? Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie podłogowe a kocioł na paliwo stałe”
Najnowsze komentarze