Drewno
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym drewno.
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym drewno.
Drewno to jedno z lepszych paliw, jakie można użyć do ogrzewania. Zawiera mało popiołu, nie brudzi bardzo przy ładowaniu do kotła, jest surowcem odnawialnym, no i wcale nie jest drogie. To właśnie dlatego ogrzewanie na drewno jest coraz bardziej popularne.
Co by jednak nie mówić, to na pewno decydującym czynnikiem jest po prostu niska cena opału, istotna zwłaszcza dla osób, które mają domy duże i niespecjalnie energooszczędne. Ogrzewanie takich budynków gazem lub olejem opałowym przyczynia się do dużych kosztów, dlatego kotły gazowe i olejowe w takich przypadkach często są zastępowane przez kotły na drewno. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie na drewno”
Kiedy na początku 2010 r. publikowałem tu wpis o cenach paliw i energii nie przypuszczałem, że będzie tak atrakcyjny dla Czytelników. Okazuje się bowiem, że bardzo wielu z Was trafiło tu właśnie ze względu na ten artykuł.
Planowałem go uaktualnić jakiś czas temu, ale ze względu na spory nakład pracy, który do tego był konieczny, odkładałem to w czasie. Wreszcie znalazłem trochę więcej wolnych mocy przerobowych, by to zestawienie cen paliw, energii i ciepła dla domu uaktualnić.
Trochę też uprościłem metodykę obliczeń w stosunku do poprzedniej, żeby oszczędzić sobie trochę pracy. 😉
Przedstawione poniżej zestawienie liczb i wykresów zawiera informacje o tym, ile kosztuje energia lub paliwo do ogrzania domu, oraz ile nas kosztuje ciepło wytwarzane w różnych źródłach z różnych paliw. Wbrew pozorom są to zupełnie różne rzeczy, bo ogromne znaczenie ma nie tylko cena paliwa, ale także sprawność jego wykorzystania. Będzie to widać poniżej. Czytaj dalej artykuł „Ceny ciepła, paliw i energii 2014”
Bardzo ciekawym paliwem pochodzenia roślinnego jest brykiet drzewny. Jest ciekawy ze względu na szereg zalet, które posiada to paliwo, a które chciałem na łamach tego wpisu omówić.
Brykiet drzewny to paliwo wytwarzane z odpadów z przemysłu drzewnego. No, przynajmniej taki pomysł stał za jego wykorzystaniem — by umożliwić wykorzystanie w jakiś sposób trocin i wiórów, zamiast tylko produkować z nich płyty drewnopochodne. To nie jest pomysł polski, bo w Polsce się po prostu opala domy trocinami — kupując odpowiedni kocioł. Czytaj dalej artykuł „Brykiet drzewny”
W dzisiejszym wpisie odpowiem na pytanie czytelniczki. Oto wiadomość, jaką otrzymałem jakiś czas temu.
Szukając na internecie najlepszego rozwiązania do ogrzania malutkiej kawalerki trafiłam na Pana stronę. Widząc iż udziela Pan fantastycznych rad jak tanio ogrzać dom pomyślałam, że skorzystam z Pana pomocy i napiszę do Pana wiadomość.
Otóż mieszkam w malutkiej kawalerce (niecałe 20m²) w bloku na wsi. Nie ma tutaj żadnego ogrzewania, nie ma gazu żeby go wykorzystań do ogrzewania gazowego. Trzeba grzać zwykłym piecem żeliwnym na drewno i węgiel. Grzejąc piecem żeliwnym problem jest tego typu, że w pokoju i kuchni gdzie stoi piec jest ciepło, natomiast jak się idzie do łazienki, mimo otwartych do niej drzwi, jest tam strasznie zimno. Pomyślałam o centralnym ogrzewaniu i kaloryferze w łazience, ale teraz ciężko będzie znaleźć malutki piec do ogrzania takiego malutkiego mieszkania. Przeważnie piece z tego co widziałam to mają min 4kW, a z tego co wiem to jest za dużo do takiego mieszkania. Chciałabym się poradzić, może ma Pan jakieś lepsze rozwiązanie? Dodam również, że ciepłej wody również nie ma, muszę w mieszkaniu ogrzewać elektrycznym ogrzewaczem wody, który zużywa bardzo dużo energii. Może jest jakieś fajne i praktyczne połączenie ogrzewania wody i tego mieszkania?
Chyba mam pomysł, który w tej sytuacji sprawdziłby się idealnie. Pozwoliłby za pomocą jednego taniego w eksploatacji źródła ciepła dostarczyć energii zarówno do ogrzewania mieszkania, jak i podgrzania ciepłej wody użytkowej. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie dla małej kawalerki”
Kominek to nie tylko dekoracyjny element wystroju wnętrza, przy którym można sobie posiedzieć z lampką wina i rozkoszować się buszującymi w środku płomieniami, trawiącymi drewno. To również źródło ciepła, w przeszłości kominki były jednym z podstawowych i najbardziej rozpowszechnionych sposobów na ogrzewanie pomieszczeń. Czytaj dalej artykuł „Kominki”
Załóżmy, że zdecydowaliśmy już, że nie będziemy montować w domu kolektora słonecznego. Z jakichś przyczyn, choćby ekonomicznych, doszliśmy do wniosku, że kolektora mieć nie chcemy. Czym warto go zastąpić?
Kolektor słoneczny ma dwie wielkie zalety, które weźmiemy pod uwagę. Po pierwsze, pomijając koszt inwestycji, podgrzewa wodę bardzo tanio. Po drugie, podgrzewa wodę bezobsługowo. Postarajmy się znaleźć coś, co podgrzewa wodę tanio i bez wymagania naszej uwagi. Czytaj dalej artykuł „Jeśli nie kolektor, to co?”
Najnowsze komentarze