Kotły węglowe
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym kotły węglowe.
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym kotły węglowe.
Co roku latem jestem przerażony, widząc kłęby dymu z kominów w polskich domach. Oburza mnie on oczywiście także zimą, gdy setki tysięcy domowych palenisk zanieczyszczają środowisko, służąc do wytwarzania ciepła do ogrzewania.
Ale latem jest to dla mnie szczególnie oburzające.
Czytaj dalej artykuł „Czym grzać wodę do kąpieli, jeśli nie kotłem na paliwa stałe?”Kilka dni temu odpisywałem na pytanie Czytelniczki odnośnie wentylacji i ogrzewania pomieszczenia kotłowni i garażu. Dostałem później pytanie uzupełniające:
Dodam jeszcze do tego zapytanie o ewentualną możliwość przekształcenia w późniejszym czasie kotłowni gazowej (pomieszczenia technicznego, w którym będzie zamontowany kocioł gazowy, zbiornik na c.w.u. oraz dodatkowo przeznaczonego na suszarnię) na kotłownię na paliwo stałe i związane z tym: konieczność dobudowania komina zewnętrznego do odprowadzania spalin oraz dobudowania komina wentylacji grawitacyjnej i zamknięcia obiegu wentylacji mechanicznej dla tego pomieszczenia.
Dziś zatem zastanowimy się nad tym, co zrobić, gdy w pomieszczeniu, w którym wcześniej był tylko kocioł gazowy, chcemy zamontować kocioł węglowy. Czytaj dalej artykuł „Jak przerobić pomieszczenie kotłowni dla kotła na węgiel?”
Informacja prasowa
Oszczędności w domowym budżecie w sekcji ogrzewanie? To możliwe i proste w realizacji. Wystarczy zaopatrzyć się w energetyczny opał i maksymalnie wykorzystać możliwości posiadanego kotła lub pieca c.o. Równie ważny jest wybór odpowiedniej metody spalania: górnej lub dolnej, która pozwoli zoptymalizować poziom dostarczanego ciepła oraz zmniejszyć zużycie węgla.
Doczekaliśmy się! Zima z pewnym opóźnieniem, ale jednak pokazała nam swoje mroźne oblicze. Skoro zrobiło się śnieżnie i naprawdę zimno ponownie ważnym tematem staje się umiejętność efektywnego spalania węgla. Czy faktycznie dzięki skutecznemu spalaniu zauważymy mniejsze zużycie węgla, otrzymamy więcej ciepła, a w ostateczności w domowym budżecie znajdą się nadwyżki finansowe. Sprawdźmy to! Czytaj dalej artykuł „Sposób na oszczędności – efektywne spalanie węgla”
Inwestorom budującym domy lub modernizującym systemy grzewcze wydaje się, że ogrzewanie na węgiel jest najtańszym, jakie można sobie wyobrazić.
Pod względem kosztu paliwa, rzeczywiście tak jest. Ale jest jeszcze kilka czynników, które powodują, że ogrzewanie na ekogroszek robi się droższe. Warto mieć je na uwadze, by nie wpakować się w ogrzewanie węglowe, które ani przyjazne środowisku, ani przyjazne użytkownikowi nie jest. Zwłaszcza, gdy wyjdzie, że jest jeszcze dość drogie. Czytaj dalej artykuł „Dlaczego ogrzewanie na ekogroszek jest drogie?”
W dzisiejszym wpisie odpowiem na pytanie czytelniczki. Oto wiadomość, jaką otrzymałem jakiś czas temu.
Szukając na internecie najlepszego rozwiązania do ogrzania malutkiej kawalerki trafiłam na Pana stronę. Widząc iż udziela Pan fantastycznych rad jak tanio ogrzać dom pomyślałam, że skorzystam z Pana pomocy i napiszę do Pana wiadomość.
Otóż mieszkam w malutkiej kawalerce (niecałe 20m²) w bloku na wsi. Nie ma tutaj żadnego ogrzewania, nie ma gazu żeby go wykorzystań do ogrzewania gazowego. Trzeba grzać zwykłym piecem żeliwnym na drewno i węgiel. Grzejąc piecem żeliwnym problem jest tego typu, że w pokoju i kuchni gdzie stoi piec jest ciepło, natomiast jak się idzie do łazienki, mimo otwartych do niej drzwi, jest tam strasznie zimno. Pomyślałam o centralnym ogrzewaniu i kaloryferze w łazience, ale teraz ciężko będzie znaleźć malutki piec do ogrzania takiego malutkiego mieszkania. Przeważnie piece z tego co widziałam to mają min 4kW, a z tego co wiem to jest za dużo do takiego mieszkania. Chciałabym się poradzić, może ma Pan jakieś lepsze rozwiązanie? Dodam również, że ciepłej wody również nie ma, muszę w mieszkaniu ogrzewać elektrycznym ogrzewaczem wody, który zużywa bardzo dużo energii. Może jest jakieś fajne i praktyczne połączenie ogrzewania wody i tego mieszkania?
Chyba mam pomysł, który w tej sytuacji sprawdziłby się idealnie. Pozwoliłby za pomocą jednego taniego w eksploatacji źródła ciepła dostarczyć energii zarówno do ogrzewania mieszkania, jak i podgrzania ciepłej wody użytkowej. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie dla małej kawalerki”
W dzisiejszym wpisie chciałbym wspomnieć w kilku słowach o micie bezobsługowego ogrzewania węglowego. Inwestorom czasem się wydaje, że kupując do domu kocioł węglowy z podajnikiem, na ekogroszek lub miał węglowy, będą mieć ogrzewanie bezobsługowe. Że poza załadowaniem paliwa do podajnika i wybraniem popiołu raz na jakiś czas, nic przy nim nie trzeba robić.
Niestety, naprawdę bezobsługowe ogrzewanie węglowe można mieć tylko i wyłącznie w przypadku, jeśli zapłacimy komuś za tę obsługę. Czyli w przypadku, gdy zatrudnimy palacza, albo podłączymy się do miejskiej sieci ciepłowniczej. W tej drugiej sytuacji nawet ciepło z węglowej kotłowni jest bezobsługowy. Czytaj dalej artykuł „Bezobsługowość ogrzewania na węgiel”
Najnowsze komentarze