Gaz ciekły LPG

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym gaz ciekły LPG.

Ogrzewanie gazowe z butli

Najwygodniejsze ogrzewanie jest to, które jest możliwe bezobsługowe, nie wymaga rąbania drewna, ładowania węgla i wybierania popiołu. Wielu inwestorów w Polsce wybiera ogrzewanie na gaz ziemny. Ale nawet nie mając dostępu do gazociągu można zainstalować w domu ogrzewanie gazowe z butli

W zasadzie pod tym pojęciem mieści się kilka różnych rozwiązań technicznych, o których wspomnę poniżej. Znajdziesz tam także informacje o tym, ile kosztuje takie ogrzewanie i czy warto się w to pakować. Na końcu zaś podam kilka alternatyw dla osób, które nie mają w domu szans na podłączenie się do gazu ziemnego.

Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie gazowe z butli”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

Opublikował 11.09.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Jak ogrzać przyczepę kempingową?

Lato niby w pełni (w końcu mamy już połowę lipca), ale za ciepło to (akurat w tej chwili) nie jest. Urlop w takich warunkach, gdy temperatura w nocy spada w okolice 10 stopni, może być średnio przyjemny, jeśli nocujemy w przyczepie kempingowej. I w takiej sytuacji pojawia się pytanie: jak ogrzać przyczepę kempingową? Odpowiedzi jest co najmniej kilka…

Zastosowanie konkretnych rozwiązań zależeć będzie m.in. od sposobu korzystania z przyczepy kempingowej. Czy planujemy używać przyczepę na dobrze wyposażonych polach namiotowych, czy raczej na działce z dala od cywilizacji, czy może na objeździe po okolicach o słabej infrastrukturze.

To pytanie jest istotne, bo najlepszym sposobem ogrzania przyczepy kempingowej będzie… Czytaj dalej artykuł „Jak ogrzać przyczepę kempingową?”

Opublikował 16.07.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Ogrzewanie gazowe – zalety, wady i koszty

Niniejszy artykuł został opublikowany po raz pierwszy 20.12.2009 r. Poniżej znajduje się jego zaktualizowana wersja.

W dzisiejszym wpisie chciałbym podzielić się z Wami swoją wiedzą i przemyśleniami na temat ogrzewania gazowego. Przez większość z inwestorów budujących domy jednorodzinne traktowane jest jako domyślny sposób ogrzewania domu, od którego niejako się wychodzi. Dopiero gdy okazuje się, że posiadana przez nich działka nie posiada dostępu do sieci gazu ziemnego, albo jego podłączenie jest zbyt drogie, wtedy inwestorzy szukają innych paliw do ogrzewania.

I ja się temu podejściu wcale nie dziwię, wręcz przeciwnie, rozumiem je doskonale. Ogrzewanie gazowe ma bowiem mnóstwo zalet. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie gazowe – zalety, wady i koszty”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

40 komentarzy

Opublikował 04.05.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Ogrzewanie na propan — zalety, wady, koszty

Odnoszę wrażenie, że polscy inwestorzy budujący domy jako podstawowy sposób ich ogrzewania wybierają kotły gazowe. A tam, gdzie nie mają dostępu do gazu ziemnego, rozważają ogrzewanie na propan, czyli gaz z butli.

W niniejszym artykule chciałbym przyjrzeć się temu sposobowi ogrzewania domu i poszukać odpowiedzi na pytanie, czy warto je wybrać.

W Polsce sieć dystrybucyjna gazu ziemnego rozwinięta jest całkiem nieźle, ale mimo wszystko, duża część działek budowlanych pozbawiona jest dostępu do gazociągu. Czasem ten dostęp teoretycznie istnieje, ale ze względu na konieczność wykonania bardzo długiego przyłącza, jest on bardzo wysoki. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie na propan — zalety, wady, koszty”

2 komentarze

Opublikował 02.05.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Ceny ciepła, paliw i energii 2014

Kiedy na początku 2010 r. publikowałem tu wpis o cenach paliw i energii nie przypuszczałem, że będzie tak atrakcyjny dla Czytelników. Okazuje się bowiem, że bardzo wielu z Was trafiło tu właśnie ze względu na ten artykuł.

Planowałem go uaktualnić jakiś czas temu, ale ze względu na spory nakład pracy, który do tego był konieczny, odkładałem to w czasie. Wreszcie znalazłem trochę więcej wolnych mocy przerobowych, by to zestawienie cen paliw, energii i ciepła dla domu uaktualnić.

Trochę też uprościłem metodykę obliczeń w stosunku do poprzedniej, żeby oszczędzić sobie trochę pracy. 😉

Przedstawione poniżej zestawienie liczb i wykresów zawiera informacje o tym, ile kosztuje energia lub paliwo do ogrzania domu, oraz ile nas kosztuje ciepło wytwarzane w różnych źródłach z różnych paliw. Wbrew pozorom są to zupełnie różne rzeczy, bo ogromne znaczenie ma nie tylko cena paliwa, ale także sprawność jego wykorzystania. Będzie to widać poniżej. Czytaj dalej artykuł „Ceny ciepła, paliw i energii 2014”

8 komentarzy

Opublikował 13.02.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , , , , ,

Ogrzewanie gazem płynnym

Gaz płynny(*) lub skroplony, propan, albo jego mieszanka z butanem (LPG) to paliwo do ogrzewania dość atrakcyjne z wielu względów. Nie bez przyczyny widuje się sporo dużych, białych butli z gazem — nie tylko na stacjach tankowania LPG, lecz także przy domach jednorodzinnych.

Nie sposób odmówić temu paliwu szeregu zalet, bo propan i LPG:

Opublikował 28.07.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami