Kotły na drewno
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym kotły na drewno.
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym kotły na drewno.
Kilka dni temu odpisywałem na pytanie Czytelniczki odnośnie wentylacji i ogrzewania pomieszczenia kotłowni i garażu. Dostałem później pytanie uzupełniające:
Dodam jeszcze do tego zapytanie o ewentualną możliwość przekształcenia w późniejszym czasie kotłowni gazowej (pomieszczenia technicznego, w którym będzie zamontowany kocioł gazowy, zbiornik na c.w.u. oraz dodatkowo przeznaczonego na suszarnię) na kotłownię na paliwo stałe i związane z tym: konieczność dobudowania komina zewnętrznego do odprowadzania spalin oraz dobudowania komina wentylacji grawitacyjnej i zamknięcia obiegu wentylacji mechanicznej dla tego pomieszczenia.
Dziś zatem zastanowimy się nad tym, co zrobić, gdy w pomieszczeniu, w którym wcześniej był tylko kocioł gazowy, chcemy zamontować kocioł węglowy. Czytaj dalej artykuł „Jak przerobić pomieszczenie kotłowni dla kotła na węgiel?”
Pisałem tu kiedyś o tym, czy warto jest ogrzewać dom szkieletowy prądem. Dziś wpis zainspirowany pytaniem od Czytelnika, który pod tamtym artykułem pozostawił komentarz:
Czytaj dalej artykuł „Czym ogrzać dom szkieletowy: drewnem, węglem czy prądem?”(…) podobnie jak czytelnik planujemy wybudowanie domu szkieletowego. Na działce dostępny będzie jedynie prąd.
Chcielibyśmy na parterze zastosować ogrzewanie podłogowe. Co do pietra ciągle mamy wątpliwości czy warto montować typowe grzejniki czy też zastosować tam ogrzewanie podłogowe.
W domu planujemy montaż kotła na paliwo stałe. Ze względu na dostępność, drewna jako paliwo. Czy może nam Pan doradzić czy takie połączenie (dom szkieletowy /dom typu energooszczędny+ogrzewanie podłogowe + drewno jako paliwo) to dobry wybór ze względów ekonomicznych – kosz instalacji oraz czy wkład pracy jaki będzie trzeba poświęć kotłowi nie będzie z duży ?
Czy może lepiej zastosować jako paliwo węgiel i kocioł z podajnikiem ?
Pomijam tutaj problem składowania drewna, przygotowanie go do spalenie itp… z tym nie będzie problemu.
W dzisiejszym wpisie odpowiem na pytanie czytelniczki. Oto wiadomość, jaką otrzymałem jakiś czas temu.
Szukając na internecie najlepszego rozwiązania do ogrzania malutkiej kawalerki trafiłam na Pana stronę. Widząc iż udziela Pan fantastycznych rad jak tanio ogrzać dom pomyślałam, że skorzystam z Pana pomocy i napiszę do Pana wiadomość.
Otóż mieszkam w malutkiej kawalerce (niecałe 20m²) w bloku na wsi. Nie ma tutaj żadnego ogrzewania, nie ma gazu żeby go wykorzystań do ogrzewania gazowego. Trzeba grzać zwykłym piecem żeliwnym na drewno i węgiel. Grzejąc piecem żeliwnym problem jest tego typu, że w pokoju i kuchni gdzie stoi piec jest ciepło, natomiast jak się idzie do łazienki, mimo otwartych do niej drzwi, jest tam strasznie zimno. Pomyślałam o centralnym ogrzewaniu i kaloryferze w łazience, ale teraz ciężko będzie znaleźć malutki piec do ogrzania takiego malutkiego mieszkania. Przeważnie piece z tego co widziałam to mają min 4kW, a z tego co wiem to jest za dużo do takiego mieszkania. Chciałabym się poradzić, może ma Pan jakieś lepsze rozwiązanie? Dodam również, że ciepłej wody również nie ma, muszę w mieszkaniu ogrzewać elektrycznym ogrzewaczem wody, który zużywa bardzo dużo energii. Może jest jakieś fajne i praktyczne połączenie ogrzewania wody i tego mieszkania?
Chyba mam pomysł, który w tej sytuacji sprawdziłby się idealnie. Pozwoliłby za pomocą jednego taniego w eksploatacji źródła ciepła dostarczyć energii zarówno do ogrzewania mieszkania, jak i podgrzania ciepłej wody użytkowej. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie dla małej kawalerki”
Alternatywą dla kominka, czyli zabudowanego wkładu kominkowego, są wolno stojące piece stalowe lub żeliwne. Wśród użytkowników taki piec nosi wdzięczną nazwę kozy. Są one często wybierane przez użytkowników z dwóch względów, które stanowią o ich wyższości nad kominkami.
Kominek wymaga zabudowania, bo sam wkład kominkowy to tylko kawał blachy lub żeliwa zamykający komorę spalania, utrzymujący drzwi, służący do podłączenia komina i rurek z wodą (w przypadku kominka z płaszczem wodnym). Wkład kominkowy trzeba ustawić na odpowiednim stelażu, i zabudować go, aby otrzymać oczekiwany efekt wizualny. Po pierwsze, podnosi to (niekiedy znacznie) koszt budowy i uruchomienia kominka, piece wolnostojące pod tym względem są tańsze. Po drugie, jest to znacznie bardziej kłopotliwe i dłużej trwa. Uruchomienie kozy po przywiezieniu jej ze sklepu może trwać nawet mniej niż godzinę, wystarczy tylko podłączyć ją do komina.
Ale znaleźć dobry piec wolno stojący nie jest łatwo. Dziś się o tym przekonałem. Czytaj dalej artykuł „Piece wolnostojące z płaszczem wodnym”
Najnowsze komentarze