Biomasa

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym biomasa.

Brykiet drzewny

Bardzo ciekawym paliwem pochodzenia roślinnego jest brykiet drzewny. Jest ciekawy ze względu na szereg zalet, które posiada to paliwo, a które chciałem na łamach tego wpisu omówić.

Brykiet drzewny to paliwo wytwarzane z odpadów z przemysłu drzewnego. No, przynajmniej taki pomysł stał za jego wykorzystaniem — by umożliwić wykorzystanie w jakiś sposób trocin i wiórów, zamiast tylko produkować z nich płyty drewnopochodne. To nie jest pomysł polski, bo w Polsce się po prostu opala domy trocinami — kupując odpowiedni kocioł. Czytaj dalej artykuł „Brykiet drzewny”

Opublikował 24.07.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Najbardziej ekologiczne ogrzewanie

Wiele polskich domów wciąż ogrzewanych jest kotłami śmieciuchami. Takie kotły potrafią spalić wszystko: począwszy od podłego węgla, przez dziurawe kalosze i puste butelki, skończywszy na wilgotnym drewnie. Ogrzewanie domu w ten sposób trudno nazwać przyjaznym dla środowiska, zwłaszcza że domy takie często są źle lub w ogóle nieocieplone.

Nie ma to jednak zazwyczaj znaczenia dla użytkowników, bo ważne, żeby ogrzewanie było tanie. Tylko że później całe osiedla domów na przedmieściach i na wsiach zasnuwają się gryzącym, śmierdzącym dymem. Szkodliwym nie tylko dla środowiska, ale też i dla zdrowia.

Są jednak ludzie, którym zależy na minimalizowaniu ich wpływu na środowisko. Jakie ogrzewanie dla domu powinni wybrać? Jakie ogrzewanie jest najbardziej przyjazne dla środowiska, najbardziej ekologiczne? Czytaj dalej artykuł „Najbardziej ekologiczne ogrzewanie”

2 komentarze

Opublikował 20.04.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Ogrzewanie na holzgas (gaz drzewny)

Holzgas, czyli gaz drzewny, jest paliwem nadającym się do zasilania silników, ale nie tylko. Można go z powodzeniem stosować również do produkcji ciepła czy ciepłej wody, zatem — do ogrzewania.

Ogrzewanie przy wykorzystaniu drewna to jeden z najtańszych sposobów na zapewnienie ciepła. Drewno jest bowiem tanie i nie jest objęte podatkami. Przyszłością jest ogrzewanie na biomasę, co wynika z odnawialności tego paliwa. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie na holzgas (gaz drzewny)”

6 komentarzy

Opublikował 24.03.2007 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,