Pojemnościowe ogrzewacze ciepłej wody użytkowej

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym pojemnościowe ogrzewacze ciepłej wody użytkowej.

Jak oszczędnie korzystać z bojlera?

Zapytał mnie kilka dni temu jeden z moich znajomych:

Wynająłem mieszkanie i mam w nim elektryczny bojler o pojemności 80l. Póki co mieszkam sam, raz dziennie biorę prysznic, myję naczynia (raczej nie za wiele), myję ręce kilka razy dziennie.

Co zrobić, aby jak najmniej płacić za prąd? Mam prąd 1-taryfowy. Wtyczka od bojlera ma być cały czas w kontakcie, czy może wsadzać ją np. na godzinę przed tym jak chcę się umyć? (sprawdzałem empirycznie i mogę bojler włączać do kontaktu co 1,5 dnia i jest zawsze ciepła woda).

Jeśli nie mamy możliwości wymiany źródła ciepłej wody użytkowej i zmuszeni jesteśmy ogrzewać ją z użyciem najdroższego nośnika energii (czyli energii elektrycznej w jednostrefowej taryfie), możliwości obniżenia tego zużycia prądu są tak naprawdę dwie: Czytaj dalej artykuł „Jak oszczędnie korzystać z bojlera?”

11 komentarzy

Opublikował 16.05.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Dlaczego elektryczny podgrzewacz pojemnościowy jest lepszy od przepływowego?

O różnicach między przepływowym a pojemnościowym grzaniem wody już tu jakiś czas temu pisałem. Dziś napiszę nieco dokładniej na temat tego, dlaczego nie warto używać elektrycznych przepływowych ogrzewaczy.

Bezpośrednią inspiracją dla dzisiejszego wpisu jest dyskusja z moim internetowym kolegą, Jackiem, autorem bloga o koniach achałtekińskich. Jacek mieszka w domku na wsi i narzeka ostatnio sporo na swój przepływowy ogrzewacz wody, który nie załącza się przy niedoborze ciśnienia wody z hydroforu i w dodatku często się psuje. Dlatego ja zasugerowałem mu w komentarzach pod jednym z wpisów by zamontował choćby najmniejszy bojler, czyli podgrzewacz pojemnościowy. Czytaj dalej artykuł „Dlaczego elektryczny podgrzewacz pojemnościowy jest lepszy od przepływowego?”

Jak grzać wodę kotłem kondensacyjnym?

Dziś artykuł z odpowiedzią na pytanie Czytelnika, które nadeszło mailem.

Mam pytanie odnośnie przygotowania ciepłej wody użytkowej ,posiadam kocioł kondensacyjny z zasobnikiem 120l 2 osoby w domu . Na sterowniku mam ustawione grzanie CWU do 50*C od godz 18-23 w tym przedziale działa też cyrkulacja wody . Zauważyłem że rano 7:00 gdy wstaje do pracy woda w zasobniku ma około 40°C więc stwierdziłem że bez sensu ją podgrzewać i ustawiłem ze w przedziale 7-8 rano włącza się cyrkulacja . Przychodzi godzina przed 18:00 a woda w zasobniku ma około 34°C ( w ciągu dnia praktycznie nie korzysta się z ciepłej wody ) godzina 18:00 woda zostaje podgrzana do 50°C .

I teraz pytanie co się bardziej opłaca podgrzewać cała dobę wodę do 50°C czy tak jak wyżej to opisałem ,ewentualnie podgrzewanie od 7:00 do 23:00 Czytaj dalej artykuł „Jak grzać wodę kotłem kondensacyjnym?”

1 komentarz

Opublikował 27.01.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Jaki kupić bojler elektryczny do domku letniskowego?

Lubię porządek tu na blogu i dlatego często zdarza mi się odpisywać na Wasze komentarze w formie osobnych wpisów. Dzięki temu mogę kierować dyskusją tak, by łatwiej było ją odnaleźć innym Czytelnikom serwisu.

Dziś jest właśnie jeden z takich dni, gdy potrzebuję to zrobić. Mianowicie zentek.m zapytał w komentarzu:

Potrzebuje porady ponieważ chcę kupić bojler elektryczny do domku letniskowego w którym będą przebywać sporadycznie 2, max 3 osoby. Zastanawiałem się nad 100 litrowym ale nie wiem na który się zdecydować ponieważ mam duży wybór. Nie wiem czy też nie jest on za duży czy nie wystarczy 80 litrów. Może ktoś wie jak się oblicza zapotrzebowanie na ciepłą wodę w zależności ilu jest użytkowników. Proszę o jakąś rady na co zwracać uwagę przy wyborze takich urządzeń. Czytaj dalej artykuł „Jaki kupić bojler elektryczny do domku letniskowego?”

2 komentarze

Opublikował 21.12.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Tanie ogrzewanie wody

W dzisiejszych czasach nikt chyba już nie wyobraża sobie kąpieli w zimnej wodzie, dlatego każdy dom i mieszkanie musi mieć instalację ciepłej wody użytkowej. Tylko jak tę ciepłą wodę przygotować? Co może być tanim źródłem ciepła do tego celu?

Ciepła woda użytkowa to nic innego, jak woda z wodociągu (lub studni), podgrzana do temperatury 45-55°C. Wykorzystuje się ją do celów higienicznych (kąpiel, mycie zębów), gospodarczych (mycie podłogi, pranie — jeśli pralka ma podłączenie ciepłej wody) i konsumpcyjnych (choć nikt nie zalewa herbaty ciepłą wodą z kranu, jej wlanie do czajnika przyspiesza otrzymanie wrzątku nawet dwukrotnie).

W jaki sposób można tę wodę ogrzewać najtaniej? W ogólnym przypadku — tym samym źródłem, którym można tanio ogrzać dom. Najczęściej możliwe jest, by źródło ciepła dla domu jednocześnie przygotowywało ciepłą wodę użytkową w zasobniku. Czytaj dalej artykuł „Tanie ogrzewanie wody”

Opublikował 31.10.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Ogrzewanie dla małej kawalerki

W dzisiejszym wpisie odpowiem na pytanie czytelniczki. Oto wiadomość, jaką otrzymałem jakiś czas temu.

Szukając na internecie najlepszego rozwiązania do ogrzania malutkiej kawalerki trafiłam na Pana stronę. Widząc iż udziela Pan fantastycznych rad jak tanio ogrzać dom pomyślałam, że skorzystam z Pana pomocy i napiszę do Pana wiadomość.

Otóż mieszkam w malutkiej kawalerce (niecałe 20m²) w bloku na wsi. Nie ma tutaj żadnego ogrzewania, nie ma gazu żeby go wykorzystań do ogrzewania gazowego. Trzeba grzać zwykłym piecem żeliwnym na drewno i węgiel. Grzejąc piecem żeliwnym problem jest tego typu, że w pokoju i kuchni gdzie stoi piec jest ciepło, natomiast jak się idzie do łazienki, mimo otwartych do niej drzwi, jest tam strasznie zimno. Pomyślałam o centralnym ogrzewaniu i kaloryferze w łazience, ale teraz ciężko będzie znaleźć malutki piec do ogrzania takiego malutkiego mieszkania. Przeważnie piece z tego co widziałam to mają min 4kW, a z tego co wiem to jest za dużo do takiego mieszkania. Chciałabym się poradzić, może ma Pan jakieś lepsze rozwiązanie? Dodam również, że ciepłej wody również nie ma, muszę w mieszkaniu ogrzewać elektrycznym ogrzewaczem wody, który zużywa bardzo dużo energii. Może jest jakieś fajne i praktyczne połączenie ogrzewania wody i tego mieszkania?

Chyba mam pomysł, który w tej sytuacji sprawdziłby się idealnie. Pozwoliłby za pomocą jednego taniego w eksploatacji źródła ciepła dostarczyć energii zarówno do ogrzewania mieszkania, jak i podgrzania ciepłej wody użytkowej. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie dla małej kawalerki”