Ogrzewanie z sieci ciepłowniczej
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ogrzewanie z sieci ciepłowniczej.
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ogrzewanie z sieci ciepłowniczej.
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów budzi ogrzewanie geotermalne. Jak sama nazwa wskazuje, ogrzewanie to polega na czerpaniu ciepła (therme z Greki) z wnętrza ziemi (geo, też z Greki). W praktyce ciepło z wnętrza ziemi można czerpać co najmniej na dwa sposoby.
Ale zanim do tego dojdziemy, to kilka słów na temat tego, skąd bierze się ciepło w gruncie. I ile jest tego ciepła.
Jak wiadomo, wnętrze ziemi wypełnione jest przez roztopione, gorące skały, pod bardzo wysokim ciśnieniem. Temperatura we wnętrzu ziemi sięga nawet poziomu 5 400 – 6 000°C. Z racji wystąpienia różnicy temperatur między wnętrzem a powierzchnią naszej planety (tzw. gradientu geotermicznego), ciepło stale przepływa ze strefy wyższych, do strefy niższych temperatur — czyli z wnętrza ziemi ku jej powierzchni.
Ten przepływ ciepła na powierzchni jest znikomy, rzędu 0,063 W/m², nieporównanie mniej, niż dostarcza nam na drodze promieniowania Słońce (rzędu 1 000 W/m² w czasie nasłonecznienia, a średnio w ciągu roku ok. 1 000 kWh/m²). Dlatego abyśmy mogli zorganizować sobie ogrzewanie geotermalne domu ciepłem z wnętrza ziemi, nie wystarczy nam „podłączyć się” pod ten strumień ciepła. Musimy szukać czegoś więcej.
Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie geotermalne”W dzisiejszym artykule odpowiemy na dość obszerne pytanie Czytelnika, sprowadzające się w zasadzie do porównania kosztów ogrzewania ciepłem z miejskiej sieci ciepłowniczej z kosztami elektrycznego ogrzewania z użyciem pieców akumulacyjnych.
Pytanie dotarło do mnie pod postacią poniższej wiadomości, którą publikuję z niezbędnymi dla przejrzystości skrótami.
Czytałem wiele Pana opinii w internecie na temat kosztów ogrzewania i proszę o pomoc w wyborze ogrzewania domem. Jestem właścicielem małego domku, który wynajmuję lokatorom. (…) Domek ma nowe energooszczędne okna plastikowe, drzwi oraz jest ocieplony styropianem 10 cm. W domku jest prąd, nie ma instalacji gazowej. Kupiłem 2 piece akumulacyjne Stiebel Eltron 3kw. Jeden piecyk na 1 pietro. Woda jest ogrzewana poprzez bojlery elektryczne.
W moim mieście budowana jest nowa Sieć Ciepłownicza i mam możliwość podłączenia się do tej Sieci Ciepłowniczej od przyszłego sezonu grzewczego. Zastanawiam się czy nie zmienić ogrzewania oraz C.W.U. na sieciowe z miejskiej Sieci Ciepłowniczej. Koszt podłączenia się z mojej strony wynosił by tylko 4.000 PLN brutto. Reszte kosztów podłączenia pokrywa Sieć Ciepłownicza (częściowo jest dofinansowanie ze środków z UE).
Taryfa dla Sieci Ciepłowniczej:
- Rata miesięczna ceny za zamówioną moc cieplną – 8 350,17 zł/MW/m-c
- Cena ciepła opłata zmienna – 18,63 zł/GJ
- Stawki opłat za usługi przesyłowe :
- opłata stała 3 389,86 zł/MW/m-c
- opłata zmienna 10,21 zł/GJ
* ceny Netto
Zastanawiam się czy ogrzewanie z Sieci Ciepłowniczej wg tej taryfy nie byłoby tańszym rozwiązaniem niż ogrzewanie piecami akumulacyjnymi (mógłbym je sprzedać po obecnym sezonie grzewczym).
Cena za prąd (1kWh) przedstawia się następująco:
G12 (dzienna)
- 0,31 stawka zmienna prądu
- 0,18 składnik zmienny stawki sieciowej
- 0,01 opłaty stałe (około)
- 0,62 RAZEM BRUTTO
G12 (nocna)
- 0,16 stawka zmienna prądu
- 0,03 składnik zmienny stawki sieciowej
- 0,02 opłaty stałe (około)
0,26 RAZEM BRUTTOokoło 70 % zużycia w okresie grzewczym przypada na nocną cenę,
Co Pan sądzi byłoby lepszym rozwiązaniem ? Zostać przy piecach akumulacyjnych czy sprzedać je po obecnym sezonie grzewczym i pieniądze ze sprzedaży zainwestować w przyłącze do miejskiej Sieci Ciepłowniczej ?
Czytaj dalej artykuł „Ciepło sieciowe, czy piece akumulacyjne – co jest tańsze?”
Kiedy na początku 2010 r. publikowałem tu wpis o cenach paliw i energii nie przypuszczałem, że będzie tak atrakcyjny dla Czytelników. Okazuje się bowiem, że bardzo wielu z Was trafiło tu właśnie ze względu na ten artykuł.
Planowałem go uaktualnić jakiś czas temu, ale ze względu na spory nakład pracy, który do tego był konieczny, odkładałem to w czasie. Wreszcie znalazłem trochę więcej wolnych mocy przerobowych, by to zestawienie cen paliw, energii i ciepła dla domu uaktualnić.
Trochę też uprościłem metodykę obliczeń w stosunku do poprzedniej, żeby oszczędzić sobie trochę pracy. 😉
Przedstawione poniżej zestawienie liczb i wykresów zawiera informacje o tym, ile kosztuje energia lub paliwo do ogrzania domu, oraz ile nas kosztuje ciepło wytwarzane w różnych źródłach z różnych paliw. Wbrew pozorom są to zupełnie różne rzeczy, bo ogromne znaczenie ma nie tylko cena paliwa, ale także sprawność jego wykorzystania. Będzie to widać poniżej. Czytaj dalej artykuł „Ceny ciepła, paliw i energii 2014”
W dzisiejszym wpisie odpowiem na pytanie czytelnika, które pozostawione zostało w komentarzu pod wpisem o ogrzewaniu gazowym. Uznałem, że pytanie jest na tyle ciekawe, że mogę z powodzeniem rozwinąć odpowiedź do osobnego wpisu.
Uprzejmie proszę o radę. Mieszkam w bloku gdzie znajduje się 30 mieszkań w przedziale 50 do 60 m², ogrzewany jest z miejskiej kotłowni gazowej odległej o około 50 m. Zarządca przez okres całego roku pobiera opłatę (wg faktury wystawionej przez kotłownię miejską) w wysokości 4,59 za m² mieszkania czyli ok. 275 zł na miesiąc za ogrzewanie 60-metrowego mieszkania. Czytaj dalej artykuł „Jak obniżyć koszty gazowego ogrzewania w bloku”
Wiele tu piszę o tym, jak optymalnie ogrzewać dom (w sensie, żeby było to jak najtańsze, ale też wygodne), a także o tym, jak oszczędzać ciepło. Dlatego cieszą mnie takie artykuły, jak ten, który dziś pojawił się w Rzeczpospolitej, zatytułowany „Polska potrzebuje mniej ciepła”. Dowodzą one, że kierunek, który opisuję tu na blogu, jest właściwy i piszę o rzeczach interesujących Polaków.
Artykuł wprawdzie odnosił się do ciepła sieciowego (z miejskich ciepłowni), ale tendencję do zmniejszania zużycia ciepła w budynkach widać w całym budownictwie, nie tylko mieszkaniowym.
Dla przedsiębiorców koszt ogrzewania jest tak samo dobrym kosztem do zmniejszania, jak każdy inny. Dlatego właściciele fabryk, czy sklepów wielkopowierzchniowych, szybciej niż właściciele domów czy mieszkań widzą potrzebę oszczędzania na ogrzewaniu. Tym bardziej, że widzą proste przełożenie między zużywanym przez siebie ciepłem a płaconymi fakturami. Czytaj dalej artykuł „Polacy uczą się oszczędzać ciepło”
Dziś dostałem rozliczenie kosztów ciepła za mieszkanie, w którym mieszkam. Mieszkanie jest malutkie, ma ledwie ponad 30 metrów kwadratowych powierzchni i jako narożne ma okna skierowane na południowy wschód i południowy zachód. Latem się mocno przegrzewa, zimą za to nie jest w nim bardzo zimno.
I dlatego dziś, podobnie jak rok i dwa lata temu, w rozliczeniu kosztów ciepła wychodzi na to, że mamy nadpłatę. Tym razem niewielką, rzędu kilku złotych, poprzednio wyszło znacznie, znacznie więcej… W sumie za cały sezon grzewczy zapłaciliśmy łącznie 400,63 PLN.
I tak się zastanawiam, czy taniej jest ogrzewać dom, czy mieszkanie w bloku? Intuicyjnie czuję, że jednak dom, ale chciałem się przekonać, jak to wychodzi z obliczeń. Lubię takie eksperymenty obliczeniowe, bo wychodzą z nich czasem całkiem nieoczekiwane wyniki. 😉 Czytaj dalej artykuł „Co jest taniej ogrzać? Dom, czy mieszkanie?”
Najnowsze komentarze