Węgiel
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym węgiel.
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym węgiel.
Zastanawiałem się ostatnio, jakie są najprostsze z dostępnych w Polsce metody na zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych.
Pierwszym, co przyszło mi do głowy, była rezygnacja ze spalania węgla na rzecz gazu ziemnego, co pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla (CO₂). Jaka jest skala takich oszczędności, można z niezłym przybliżeniem policzyć całkiem łatwo.
Czytaj dalej artykuł „Ile CO₂ można zaoszczędzić przechodząc z węgla na gaz?”Co roku latem jestem przerażony, widząc kłęby dymu z kominów w polskich domach. Oburza mnie on oczywiście także zimą, gdy setki tysięcy domowych palenisk zanieczyszczają środowisko, służąc do wytwarzania ciepła do ogrzewania.
Ale latem jest to dla mnie szczególnie oburzające.
Czytaj dalej artykuł „Czym grzać wodę do kąpieli, jeśli nie kotłem na paliwa stałe?”Kiedy na początku 2010 r. publikowałem tu wpis o cenach paliw i energii nie przypuszczałem, że będzie tak atrakcyjny dla Czytelników. Okazuje się bowiem, że bardzo wielu z Was trafiło tu właśnie ze względu na ten artykuł.
Planowałem go uaktualnić jakiś czas temu, ale ze względu na spory nakład pracy, który do tego był konieczny, odkładałem to w czasie. Wreszcie znalazłem trochę więcej wolnych mocy przerobowych, by to zestawienie cen paliw, energii i ciepła dla domu uaktualnić.
Trochę też uprościłem metodykę obliczeń w stosunku do poprzedniej, żeby oszczędzić sobie trochę pracy. 😉
Przedstawione poniżej zestawienie liczb i wykresów zawiera informacje o tym, ile kosztuje energia lub paliwo do ogrzania domu, oraz ile nas kosztuje ciepło wytwarzane w różnych źródłach z różnych paliw. Wbrew pozorom są to zupełnie różne rzeczy, bo ogromne znaczenie ma nie tylko cena paliwa, ale także sprawność jego wykorzystania. Będzie to widać poniżej. Czytaj dalej artykuł „Ceny ciepła, paliw i energii 2014”
Informacja prasowa
Oszczędności w domowym budżecie w sekcji ogrzewanie? To możliwe i proste w realizacji. Wystarczy zaopatrzyć się w energetyczny opał i maksymalnie wykorzystać możliwości posiadanego kotła lub pieca c.o. Równie ważny jest wybór odpowiedniej metody spalania: górnej lub dolnej, która pozwoli zoptymalizować poziom dostarczanego ciepła oraz zmniejszyć zużycie węgla.
Doczekaliśmy się! Zima z pewnym opóźnieniem, ale jednak pokazała nam swoje mroźne oblicze. Skoro zrobiło się śnieżnie i naprawdę zimno ponownie ważnym tematem staje się umiejętność efektywnego spalania węgla. Czy faktycznie dzięki skutecznemu spalaniu zauważymy mniejsze zużycie węgla, otrzymamy więcej ciepła, a w ostateczności w domowym budżecie znajdą się nadwyżki finansowe. Sprawdźmy to! Czytaj dalej artykuł „Sposób na oszczędności – efektywne spalanie węgla”
Informacja prasowa
Dostarczanie ciepła domownikom w wyniku procesu spalania węgla ma w naszym kraju bardzo długą tradycję. Przywiązanie, może trochę sentyment, ale przede wszystkim znajomość tego produktu opałowego i niskie koszty eksploatacyjne mają w tym przypadku decydujące znaczenie. Stale unowocześniane urządzenia grzewcze, zwiększające komfort obsługi c.o. oraz wyjątkowa dostępność węgla pakowanego każą przypuszczać, że jeszcze długo w ten właśnie sposób będziemy ogrzewać nasze domy.
Właściciele remontowanych oraz nowopowstających budynków mimo tradycyjnego podejścia do systemu centralnego ogrzewania coraz częściej zainteresowani są w pełni zautomatyzowanymi kotłami. Nic w tym dziwnego, bowiem ich obsługa wymaga coraz mniej zaangażowania. Już teraz posiadając takie urządzenie, zasypując podajnik do pełna możemy na kilka dni zupełnie zapomnieć o pojawianiu się w kotłowni. Z kolei nowoczesne rozwiązanie tj. sklep internetowy z tanim opałem, pozwalają nie wychodząc z domu dokonać zakupu opału na cały sezon grzewczy. Czytaj dalej artykuł „Ekogroszek – połączenie tradycji z nowoczesnością”
Pojawił się świetny pomysł, by do 2020 r. wyeliminować z polskich domów kotłownie na węgiel. Z jednej strony to wielka szkoda, z drugiej strony — bardzo mnie to cieszy.
Szkoda, bo tym sposobem zabijemy sporą gałąź przemysłu — producentów kotłów na paliwa stałe. No, może nie tyle ich zabijemy, co zmusimy do przestawienia się na produkcję innych kotłów — na przykład nowoczesnych kotłów na drewno. Bo kto będzie kupować polskie kotły węglowe? Klienci za granicą? Wątpię… Czytaj dalej artykuł „Do 2020 r. nie będzie ogrzewania domów węglem. I dobrze!”
Najnowsze komentarze