Energia słoneczna

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym energia słoneczna.

Ogrzewanie słoneczne

Ogrzewanie słoneczne zapewne większości ludzi kojarzyć się będzie z kolektorem słonecznym zamontowanym na dachu, podłączonym do pompy obiegowej i zasobnika ciepła. Skojarzenie to wynika stąd, że właśnie tego typu urządzenia widzimy na wielu polskich budynkach, zarówno domach jednorodzinnych, jak i obiektach użyteczności publicznej (baseny, urzędy, szpitale).

Kolektory słoneczne upowszechniły się także dzięki dotacjom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i gminnym programom wsparcia, ale też dlatego, że po prostu się opłacają. Z tego względu ludziom pozyskiwanie energii słonecznej do wytworzenia ciepła kojarzy się właśnie z kolektorami słonecznymi.

Tymczasem ogrzewanie energią słoneczną ciepłej wody użytkowej, do czego właśnie służą kolektory, to tylko jedna mała część szerszego zagadnienia, jakim jest ogrzewanie słoneczne. Zanim jednak zagłębimy się bardziej w temat, warto podzielić systemy grzewcze wykorzystujące energię słoneczną na aktywne i pasywne. Te pierwsze wymagają do działania dodatkowych urządzeń elektryczych, takich jak pompy czy wentylatory.

Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie słoneczne”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

4 komentarze

Opublikował 25.07.2019 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Powietrzne kolektory słoneczne

Pisałem już w 2006 r. na łamach tego bloga o ogrzewaniu słonecznym, czyli koncepcjach wykorzystania darmowej energii słonecznej do podniesienia temperatur w pomieszczeniach. Wspomniałem wtedy nieco na temat użycia kolektorów słonecznych do ogrzewania. Niektórzy próbują w tym celu zaprząc kolektory cieczowe (zwłaszcza próżniowo-rurowe), co nie jest łatwe i wymaga dużego przewymiarowania instalacji solarnej (a więc podnosi koszt inwestycji). Ja osobiście uważam, że w tym celu lepiej wykorzystać powietrzne kolektory słoneczne. Czytaj dalej artykuł „Powietrzne kolektory słoneczne”

6 komentarzy

Opublikował 06.11.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Darmowa ciepła woda

Poprzednio pisałem o tym, ile kosztuje ciepła woda użytkowa. Dziś chciałbym przekonać Was, że ciepłą wodę można mieć za darmo.

Słysząc hasło „ciepła woda za darmo”, pewnie myślicie od razu o kolektorach słonecznych. I rzeczywiście, kolektory słoneczne produkują ciepłą wodę niemalże bez kosztów. Jedyny koszt funkcjonowania kolektora to elektryczność do napędu pompy obiegowej i automatyki, wymiana płynu solarnego i ewentualnie serwis.

Oczywiście najpierw trzeba wydać niemało pieniędzy na zakup i montaż instalacji solarnej. Wbrew pozorom w dobie dotacji na zakup kolektora jest to droższe, niż wcześniej… Ale są dwie znacznie tańsze metody na pozyskiwanie za darmo ciepłej wody użytkowej. Czytaj dalej artykuł „Darmowa ciepła woda”

1 komentarz

Opublikował 03.12.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Ogrzewanie solarne – jak ogrzać dom kolektorem?

Szukając metod na obniżenie kosztów utrzymania domu, inwestorzy często pod uwagę biorą mniej lub bardziej szalone pomysły i idee. Nierzadko zapalają się do nich bez uprzedniego sprawdzenia, czy rzeczywiście mają one sens. Taką szaloną ideą, moim zdaniem, jest między innymi ogrzewanie solarne.

O ile energia słoneczna całkiem nieźle nadaje się do przygotowania ciepłej wody użytkowej w ciepłym półroczu, o tyle wykorzystanie jej do ogrzewania budynku jest już znacznie, znacznie trudniejsze. A niemal niemożliwe jest używanie do tego celu kolektorów słonecznych, co najczęściej ludziom kojarzy się z hasłem ogrzewania solarnego.

Kolektor słoneczny produkuje ciepło tak naprawdę tylko latem, ewentualnie w okresie przejściowym. Zimą ilość energii promieniowania słonecznego jest zbyt mała, by kolektor mógł produkować ciepło. Oczywiście będzie on energię słoneczną pochłaniać, ale również tracić ciepło do zimnego powietrza atmosferycznego. Średnie natężenie promieniowania słonecznego w listopadzie i grudniu w południe nie przekracza ok. 200 W/m². Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie solarne – jak ogrzać dom kolektorem?”

2 komentarze

Opublikował 15.12.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Energia słoneczna dla każdego

Taki podtytuł nosi napisana przeze mnie książka, która trafiła do sprzedaży dwa dni temu — „Jak tanio zbudować kolektor słoneczny? Energia słoneczna dla każdego”.

Książka wprawdzie dotyczy przede wszystkim budowy własnego (taniego) kolektora słonecznego do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też zawiera zagadnienia istotne z punktu widzenia ogrzewania domu energią słoneczną, między innymi:

  • ile energii słonecznej mamy do dyspozycji w Polsce,
  • jak ustawienie kolektora wpływa na ilość pozyskiwanej energii,
  • jakie są mechanizmy przekazywania ciepła i które mają kluczowe znaczenie dla energetyki słonecznej,
  • jakie elementy wchodzą w skład pasywnego systemu ogrzewania domu,
  • jak działają ściany Trombe’a.

Książka dostarczana jest w formie pliku PDF do czytania na komputerze, ale można ją sobie też wydrukować. Kosztuje 24,90 PLN i można ją zakupić tutaj. Po wpisaniu kodu promocyjnego „premiera-5” jej cena zostanie obniżona o 5%. Niestety, kod ważny jest tylko przez tydzień, do 11. grudnia. Dlatego zachęcam gorąco do zakupu w ciągu kilku najbliższych dni.

Po nagraniu na płytkę z książki można zrobić całkiem fajny prezent świąteczny. 😉

Opublikował 04.12.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Kolektor słoneczny do ogrzewania podłogowego

Ostatnio dostaję coraz więcej pytań od czytelników, co chyba ma związek ze zbliżającym się sezonem grzewczym. Bardzo mnie to cieszy, bo każde takie pytanie, to świetna okazja do ciekawego artykułu. 🙂

W czasie poszukiwania informacji o ogrzewaniu podłogowym trafiłam na Pana blog. Widać że się Pan na tym zna i umie przekazać wiedzę w przystępny sposób. Dlatego mam do Pana pytanie, z jednej strony chciałabym zamontować ogrzewanie podłogowe połączone z istniejącym już systemem kaloryferów a z drugiej założyć panel słoneczny do podgrzewania wody użytkowej. Moje pytanie jest następujące: czy można podłączyć panel słoneczny tak, aby w razie potrzeby można było używać tę energię do grzania albo wody użytkowej (cały rok) albo do zasilenia centralnego ogrzewania (zima)? Jeśli tak, to jakiej zmiany boilera/zbiornika na wodę należy dokonać (mamy ogrzewanie gazowe).

Z całą pewnością połączenie w jedno kolektora słonecznego jako źródła ciepła oraz ogrzewania podłogowego jako sposobu jego rozprowadzenia po domu jest możliwe. W większości przypadków nie ma jednak sensu…

Kolektory słoneczne w naszym klimacie mogą służyć niemal wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ilość energii słonecznej, którą mamy do dyspozycji w sezonie grzewczym, jest tak mała, że jest prawie niemożliwe wykorzystanie jej do ogrzewania budynków za pomocą kolektorów słonecznych. Dlatego w naszych warunkach jedyny sens ma bezpośrednie ogrzewanie słoneczne takie, jak w domach pasywnych. Ewentualnie, można zastosować kolektory powietrzne albo tzw. ściany Trombe’a.

Na czym polega różnica? Ano jest ich kilka. Czytaj dalej artykuł „Kolektor słoneczny do ogrzewania podłogowego”

5 komentarzy

Opublikował 28.09.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,