Ogrzewanie węglowe

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ogrzewanie węglowe.

Ile CO₂ można zaoszczędzić przechodząc z węgla na gaz?

Zastanawiałem się ostatnio, jakie są najprostsze z dostępnych w Polsce metody na zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych.

Pierwszym, co przyszło mi do głowy, była rezygnacja ze spalania węgla na rzecz gazu ziemnego, co pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla (CO₂). Jaka jest skala takich oszczędności, można z niezłym przybliżeniem policzyć całkiem łatwo.

Czytaj dalej artykuł „Ile CO₂ można zaoszczędzić przechodząc z węgla na gaz?”

2 komentarze

Opublikował 21.07.2019 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Czym ogrzać dom szkieletowy: drewnem, węglem czy prądem?

Pisałem tu kiedyś o tym, czy warto jest ogrzewać dom szkieletowy prądem. Dziś wpis zainspirowany pytaniem od Czytelnika, który pod tamtym artykułem pozostawił komentarz:

(…) podobnie jak czytelnik planujemy wybudowanie domu szkieletowego. Na działce dostępny będzie jedynie prąd.

Chcielibyśmy na parterze zastosować ogrzewanie podłogowe. Co do pietra ciągle mamy wątpliwości czy warto montować typowe grzejniki czy też zastosować tam ogrzewanie podłogowe.

W domu planujemy montaż kotła na paliwo stałe. Ze względu na dostępność, drewna jako paliwo. Czy może nam Pan doradzić czy takie połączenie (dom szkieletowy /dom typu energooszczędny+ogrzewanie podłogowe + drewno jako paliwo) to dobry wybór ze względów ekonomicznych – kosz instalacji oraz czy wkład pracy jaki będzie trzeba poświęć kotłowi nie będzie z duży ?

Czy może lepiej zastosować jako paliwo węgiel i kocioł z podajnikiem ?

Pomijam tutaj problem składowania drewna, przygotowanie go do spalenie itp… z tym nie będzie problemu.

Czytaj dalej artykuł „Czym ogrzać dom szkieletowy: drewnem, węglem czy prądem?”

3 komentarze

Opublikował 09.03.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , , , ,

Kiedy ogrzewanie węglem może być przyjazne środowisku?

Lem powiedział, że nie był świadomy istnienia na świecie tylu idiotów, dopóki nie zajrzał do internetu. Ja czasem też odnoszę podobne wrażenie, choć może mylące, bo może to, co ja biorę za głupotę, jest niczym więcej jak celowym działaniem kłamcy twórcy przekazu reklamowego.

Dziś moje poważne wątpliwości wzbudził tekst o dużo mówiącym tytule Kraków: ogrzewanie węglowe może być eko, opublikowany w portalu górniczym nettg.pl.

Eko to ogrzewanie węglem z całą pewnością być może — o ile mówimy o ekonomicznym. Choć… i tu miałbym spore wątpliwości. Czytaj dalej artykuł „Kiedy ogrzewanie węglem może być przyjazne środowisku?”

Opublikował 27.06.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Sposób na oszczędności – efektywne spalanie węgla

Informacja prasowa

Oszczędności w domowym budżecie w sekcji  ogrzewanie? To możliwe i proste w realizacji. Wystarczy zaopatrzyć się w energetyczny opał i maksymalnie wykorzystać możliwości posiadanego kotła lub pieca c.o. Równie ważny jest wybór odpowiedniej metody spalania: górnej lub dolnej, która pozwoli zoptymalizować poziom dostarczanego ciepła oraz zmniejszyć zużycie węgla.

Doczekaliśmy się! Zima z pewnym opóźnieniem, ale jednak pokazała nam swoje mroźne oblicze. Skoro zrobiło się śnieżnie i naprawdę zimno ponownie ważnym tematem staje się umiejętność efektywnego spalania węgla. Czy faktycznie dzięki  skutecznemu spalaniu zauważymy mniejsze zużycie węgla, otrzymamy więcej ciepła, a w ostateczności w domowym budżecie znajdą się nadwyżki finansowe.  Sprawdźmy to! Czytaj dalej artykuł „Sposób na oszczędności – efektywne spalanie węgla”

Opublikował 30.01.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Do 2020 r. nie będzie ogrzewania domów węglem. I dobrze!

Pojawił się świetny pomysł, by do 2020 r. wyeliminować z polskich domów kotłownie na węgiel. Z jednej strony to wielka szkoda, z drugiej strony — bardzo mnie to cieszy.

Szkoda, bo tym sposobem zabijemy sporą gałąź przemysłu — producentów kotłów na paliwa stałe. No, może nie tyle ich zabijemy, co zmusimy do przestawienia się na produkcję innych kotłów — na przykład nowoczesnych kotłów na drewno. Bo kto będzie kupować polskie kotły węglowe? Klienci za granicą? Wątpię… Czytaj dalej artykuł „Do 2020 r. nie będzie ogrzewania domów węglem. I dobrze!”

1 komentarz

Opublikował 27.09.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Ile wart jest etat palacza?

Wielu inwestorom w całej Polsce zdaje się, że najtańszym sposobem na ogrzewanie ich domu jest spalanie węgla kamiennego, względnie miało albo ekogroszku. Mogą mieć rację, że jest to najtańsze (lub jedno z najtańszych) paliwo do ogrzewania, ale nic ponad to.

Skąd to rozróżnienie? Z doliczania kosztów m.in. na wyodrębnienie w budynku pomieszczenia na kotłownię (dodatkowa powierzchnia domu do wzniesienia i wykończenia), zakup kotła, montaż komina dymowego, montaż wentylacji w kotłowni, no i cały osprzęt dla kotła niezbędny. Opisywałem to szczegółowo w artykule Dlaczego ogrzewanie na ekogroszek jest drogie, szkoda miejsca, by cały ten wywód tu ponownie przywoływać. Czytaj dalej artykuł „Ile wart jest etat palacza?”

1 komentarz

Opublikował 02.01.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,