Ogrzewanie podłogowe w bloku

W dzisiejszym wpisie chciałem odpowiedzieć na pytanie jednego z czytelników, który chciałby mieć ogrzewanie podłogowe w bloku. Jeśli i Ty masz jakieś pytanie, na które chcesz otrzymać odpowiedź, napisz do mnie.

Chciałem zapytać, czy dobrym rozwiązaniem jest zakładanie ogrzewania podłogowego. Mieszkanie w bloku 3-pokojowe + łazienka + wc + hall. Łączna powierzchnia 59 m². I tak jest to mieszkanie na drugim piętrze w dwupiętrowym bloku. Nad sobą nie mamy nikogo. Chciałbym wiedzieć, czy jest dobrym rozwiązaniem zakładanie ogrzewania podłogowego w całym mieszkaniu.

Jeśli o mnie chodzi, od zawsze mieszkam w bloku z grzejnikami, więc nie mam doświadczeń praktycznych. Mimo to, postaram się odpowiedzieć na to pytanie jak najszerzej, bo decyzję zawsze będzie Pan musiał podejmować samodzielnie.

Osobiście jestem zwolennikiem ogrzewania podłogowego, bo cała moja wiedza odnośnie mechanizmów wymiany ciepła i komfortu cieplnego wskazuje na to, że jest to po prostu lepsze rozwiązanie niż grzejniki. Oprócz tego, pozwala ono na efektywniejsze wykorzystanie źródła ciepła (dotyczy to zwłaszcza pompy ciepła i kotłów kondensacyjnych), ale to w Pańskim przypadku zapewne jest mniej istotne.

Z pewnością możliwe jest ogrzanie mieszkania za pomocą ogrzewania podłogowego. Niestety, ze względu na ograniczenia maksymalnej temperatury podłogi (której przekroczenie może powodować różne dolegliwości i zwyczajnie nieprzyjemny efekt za ciepłej podłogi), ten sposób ogrzewania nie dostarcza do pomieszczeń tej samej ilości ciepła, jak grzejniki. Oznacza to, że dla źle ocieplonego domu lub bloku, w którym znajduje się mieszkanie, ogrzewanie podłogowe nie będzie mogło być zastosowane. W nowym budownictwie, gdy ściany i stropy są ocieplone a okna szczelne i względnie ciepłe, jest to już możliwe.

Należy też pamiętać, ze zastosowanie ogrzewania podłogowego nieco ogranicza zakres możliwych do zastosowania materiałów na wykończenie podłogi. Przykładowo, jeśli chciałby Pan na ogrzewanie podłogowe położyć drewno, to powinno być to dobrze wysuszone drewno egzotyczne. Ma to znaczenie o tyle, że nie zawsze parkiet z danego gatunku drewna będzie nam pasował pod względem wizualnym. Najlepszym z punktu widzenia efektywności działania ogrzewania podłogowego materiałem wykończeniowym są wszelkiego rodzaju płytki ceramiczne i kamienne. Ale nie każdy chce mieć taki materiał w mieszkaniu. Ogrzewanie podłogowe w bloku pod tym kątem świetnie spisze się na korytarzach, klatkach schodowych i innych powierzchniach wspólnych, gdzie właśnie tego typu materiały są układane na podłogach.

Przejdźmy jednak do konkretów. Co trzeba przeanalizować, by ocenić, czy można zainstalować ogrzewanie podłogowe w bloku, w którym mamy mieszkanie?

W pierwszej kolejności należałoby w Pańskim przypadku zorientować się, czy blok, w którym Pan mieszka, jest dostatecznie dobrze ocieplony. Jeśli tak, w drugiej kolejności musi Pan ocenić, czy możliwe jest równomierne rozłożenie rurek ogrzewania podłogowego w całym mieszkaniu. Jeśli ma Pan zabudowane szafy wnękowe albo brodzik lub zabudowaną wannę, pod nimi nie ma sensu układać ogrzewania, bo spowoduje to tylko lokalne przegrzewanie powierzchni. Z drugiej strony, na pozostałej części podłogi należy wtedy zagęścić rurki ogrzewania tak, aby do pomieszczenia docierała dostateczna ilość ciepła, a to też może się przyczyniać do przegrzewania podłogi.

Trzeba oczywiście też zwrócić uwagę na źródło ciepła, z którego Pan korzysta. Jeśli jest to indywidualny kocioł, nie ma żadnego problemu, warto przy okazji wymienić go na przykład na gazowy kocioł kondensacyjny. Jeśli Pana mieszkanie jest ogrzewane przez lokalną kotłownię (czy to w bloku czy ciepłownię miejską), trzeba byłoby to uwzględnić przy podłączaniu pętli ogrzewania podłogowego. Jest to istotne z tego powodu, że takie ogrzewanie stawia zazwyczaj większe opory na tłoczenie cieczy, niż grzejniki. Tu może mieć też znaczenie sposób opomiarowania zużycia ciepła przez mieszkanie. Jeśli jest to ciepłomierz, problemu nie będzie. Jeśli podzielniki kosztów ciepła, użycie ogrzewania podłogowe wywali do góry nogami cały sposób podziału kosztów ogrzewania pomiędzy poszczególne lokale. Już nawet z tego powodu wspólnota (spółdzielnia) może nie wyrazić zgody na taką zmianę.

Na koniec jedna uwaga natury technicznej. Ogrzewanie podłogowe w bloku grzeje też pomieszczenia znajdujące się poniżej mieszkania, w którym zostało zainstalowane. Nie da się w pełni odciąć ciepła dostarczanego przez rurki zatopione w betonowej wylewce tak, by nie grzało mieszkania piętro niżej. Nawet 20-centymetrowa warstwa świetnego materiału izolacyjnego nie zatrzyma tej ucieczki ciepła, a przecież ułożenie tak grubej warstwy izolacyjnej niemal nigdy nie jest możliwe (bo spowoduje znaczne obniżenie wysokości pomieszczeń). Oznacza to, że część ponoszonych przez nas wydatków będzie służyć sąsiadom.

Ten tekst po raz pierwszy pojawił się na blogu w 2010 r. Powyżej widnieje jego zaktualizowana (rozszerzona i uzupełniona) wersja. 

Zobacz także

Opublikował 30.03.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

15 komentarzy do artykułu “Ogrzewanie podłogowe w bloku”

  1. Witam,
    Czytałam pana wpis dotyczący ogrzewania podłogowego w bloku. Również mam mieszkanie w bloku ale dla odmiany na 1 piętrze i nikogo pod nami. Jest to mieszkanie nad piekielną klatką schodową i od podłogi tak „ciągnie”, że szkoda słów. Ogrzewanie w naszym bloku jest z lokalnej kotłowni. Chciałabym jeszcze nadmienić, iż przy naprawdę mroźnych zimach w pokoju przy oknie balkonowym na dole potrafił pojawić się lód 🙁 od strony mieszkania. Czy w związku z powyższym należy wogóle rozważać ogrzewanie podłogowe.
    P.S. Podłoga i tak będzie zrywana – zużyta bowiem do granic możliwości.
    Pozdrawiam.

  2. Witam serdecznie!
    Chciałabym się dowiedzieć czy Pana zdaniem ma sens podłogowe ogrzewanie w pomiesczeniu (łazienka) o powierzchni mniejszej niż 3m2? I czy w ogóle jest to możliwe, jeżeli w danym pomieszczeniu na dzień dzisiejszy jest grzejnik z podzielnikiem ciepła?

  3. @eremka: bez zrobienia obliczeń zapotrzebowania mieszkania na ciepło i obciążenia cieplnego (mocy ogrzewania) dla poszczególnych pomieszczeń, nie ma szans na uczciwą odpowiedź na tak postawione pytanie. Lodem bym się nie przejmował, to kwestia zapewne słabej jakości montażu okna balkonowego. Polecam zrobienie zdjęć termowizyjnych.

    @popcute: jeśli miałoby to być wodne ogrzewanie podłogowe, nie widzę szansy na uzyskanie zgody zarządcy budynku na taką przebudowę. To znacząco zaburzy pomiary ilości zużywanego przez Państwa ciepła. Chyba, że mówimy o ogrzewaniu elektrycznym, tylko pytanie — jaki jest cel tego ogrzewania?

  4. Witam,
    mam pewien problem z rozliczaniem ciepła pochodzącego z ogrzewania podłogowego. Mieszkanie znajduje się w bloku, jest rozdzielacz (8 pętli), dwa liczniki na wejściu i wyjściu. Administracja przysłała mi b. wysokie rachunki za ogrzewanie. Podejrzewam, że nie potrafią policzyć zużytego ciepła w moim systemie (podobno liczy się różnicę temp. pomiędzy wejściem a wyjściem cieczy).
    Bardzo proszę o poradę.

  5. @oskar: jakie to są liczniki? Ciepło powinno się mierzyć ciepłomierzem i o ile on dobrze działa, to podaje rzeczywiste zużycie ciepła — bo uwzględnia ilość wody i różnicę temperatur.

  6. Liczniki wyglądają tak: http://pl.wikipedia.org/wiki/Licznik_ciep%C5%82a
    Nie jestem specjalistą więc nie wiem jak je opisać w sposób fachowy.
    Cz powinno się obliczyć różnicę z odczytów obu liczników?

  7. @oskar: jeden taki licznik wystarczy do policzenia ilości ciepła dostarczonej do mieszkania na jednym obwodzie grzewczym. On mierzy dwie temperatury (woda trafiająca do mieszkania i wracająca z niego) oraz ilość wody, która przepłynęła przez mieszkanie. Dlaczego są dwa liczniki? Proszę zrobić fotkę jak to wygląda i podesłać mi mailem, może coś poradzę?

  8. mam takie pytanie. Mam mieszkanie ponad 200m2. zastanawiam się nad ogrzewaniem jakie powinnam tam umieścić. na razie jest to jedna wielka hala jeszcze bez ścianek działowych. Zachwala Pan ogrzewanie podłogowe i mnie osobiście też takie odpowiada. Boję się tylko że jest to zbyt duża powierzchnia. Mieszkanie znajduje się na piętrze (na parterze znajduje się sklep). Jaki piec wystarczy na ogrzanie takiej powierzchni?

  9. @zofia: powierzchnia nie ma znaczenia przy porównywaniu ogrzewania podłogowego z grzejnikowym. Znaczenie ma zaś to, jak zbudowany jest budynek, w szczególności jego izolacja. Przy kiepskim ociepleniu, wydajność ogrzewania podłogowego może nie być wystarczająca. A jeśli chodzi o moc kotła, który miałby ogrzać taki lokal, to ja się nie podejmuję zgadywania — bo równie dobrze może to być 5 kW, jak i 20 kW.

  10. w zrealizowanym projekcie pisze: ściany jednorodne grubości 24 z bloczków YTONG /warstwy od zewnątrz: tynk akrylowy, siatka szklana, styropian 10cm, pustak gazobetonowy 24cm, tynk gipsowy/

  11. @zofia: trzeba by to było dokładnie policzyć, z uwzględnieniem także okien, ocieplenia stropu / dachu, itd. Jeśli potrzebuje Pani takie obliczenia, proszę się do mnie odezwać mailem (lis[a]drewnozamiastbenzyny.pl).

  12. Witam niedawno wszedlem w posiadanie mieszkania w kamienicy (1917r)chcialbym w niej zainstalowac kominek wolnostajacy 14kw z plaszczem wodnym,lecz zastanawiam sie nad rozprowadzeniem ciepla po mieszkaniu czy zainstalowac grzejniki czy ogrzewanie podlogowe?Dodam tylko ze mieszkanie ma 59 m i standard w wysokosci,jest ulokowane naroznie i niejest docieplone(zamierzam docieplic od środkaplyta g-k paraizolacja,rusztem,welna) okna szczelne plastkiowe na podlege zamierzam dac panele.Prosze o pomoc,bo na forach ilu ludzi tyle opini a chcialbym zasiegnac opini fachowaca.Pozdrawiam Bartosz

  13. @Bart@: ja bym się na taki układ nie odważył. Proszę pytać instalatora, który Panu to w domu zainstaluje. Ja nie jestem w stanie wziąć odpowiedzialności za to, czy taki układ będzie działać poprawnie.

  14. Jeszcze trzeba dodac czy sasiedzi chca zeby im czyjes ogrzewanie grzalo ich mieszkanie. Ja przez takie cos mam stale temp 26 28 st. W lazuence non stop 30 C! i gotuje sie we wlasnym mieszkaniu mimo zakreconych moich wszystkich grzejnikow!!!!! To jest niezgodne z przepisami w blokach.

  15. Witam,

    Kupiłem nowe mieszkanie od dewelopera 51m, jeszcze nie ma wylewki i pytanie czy warto usuwać kaloryfery i rozłożyć podłogowe? Na salon 27,5m razem z aneksem mam tylko jeden grzjenik

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting