Przepływowe ogrzewacze ciepłej wody użytkowej

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym przepływowe ogrzewacze ciepłej wody użytkowej.

Dlaczego elektryczny podgrzewacz pojemnościowy jest lepszy od przepływowego?

O różnicach między przepływowym a pojemnościowym grzaniem wody już tu jakiś czas temu pisałem. Dziś napiszę nieco dokładniej na temat tego, dlaczego nie warto używać elektrycznych przepływowych ogrzewaczy.

Bezpośrednią inspiracją dla dzisiejszego wpisu jest dyskusja z moim internetowym kolegą, Jackiem, autorem bloga o koniach achałtekińskich. Jacek mieszka w domku na wsi i narzeka ostatnio sporo na swój przepływowy ogrzewacz wody, który nie załącza się przy niedoborze ciśnienia wody z hydroforu i w dodatku często się psuje. Dlatego ja zasugerowałem mu w komentarzach pod jednym z wpisów by zamontował choćby najmniejszy bojler, czyli podgrzewacz pojemnościowy. Czytaj dalej artykuł „Dlaczego elektryczny podgrzewacz pojemnościowy jest lepszy od przepływowego?”

Czy warto wyrzucać z mieszkania gazowy piecyk kąpielowy?

Piecyk kąpielowy, junkers, piec gazowy, terma, czyli gazowy przepływowy ogrzewacz ciepłej wody użytkowej, to urządzenie w Polsce dość popularne. Zwłaszcza w mieszkaniach w większych miastach, do których dostarczany jest gaz ziemny (używany także do gotowania).

Wraz z rozwojem miejskich sieci ciepłowniczych pojawiają się czasem pomysły, by z mieszkań pozbywać się piecyków gazowych i ogrzewać wodę w węźle cieplnym. Dla ciepłowni jest to świetny interes, bo ciepła woda potrzebna jest przez cały rok, czyli ciepłownia może pracować także latem. Dla wspólnoty czy administracji bloku to olbrzymi kłopot i wydatek, bo wiąże się ze sporą przebudową instalacji dystrybucji wody. Trzeba przecież położyć drugi komplet rurek do rozprowadzania ciepłej wody, wraz z ich olicznikowaniem. Czytaj dalej artykuł „Czy warto wyrzucać z mieszkania gazowy piecyk kąpielowy?”

Opublikował 31.01.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Jak ogrzewać wodę użytkową w bloku?

Pisałem tu już kilka razy o ogrzewaniu budynków wielorodzinnych i różnych wynikających z tego kłopotach. Dziś też będzie o blokach, ale nie o ogrzewaniu mieszkań, tylko o przygotowywaniu ciepłej wody użytkowej. Bo Czytelnik o pseudonimie qszyszko pozostawił takie oto pytanie:

Korzystając z okazji,proszę o wasze opinie n/t wyboru sposobu ogrzewania cwu dla potrzeb wieżowca z lat 60-tych, XIp , 2 klatki ,własny węzeł cieplny , co miejskie – we wszystkich lokalach przepływowe ogrzewacze gazowe, które trzeba usunąć bo czujniki CO wariują w lecie. Ciepłownia miejska już bierze 2 t/m-c za gotowość więc nie wiem czy dać się zmonopolizować do reszty czy też na XIp zamontować piec gazowy a zbiornik wody wstawić do węzła w piwnicy ?Na dachu dałoby się zamontować do 30 m2 paneli. Czy to ma sens biorąc pod uwagę konieczność przebudowy instalcji wodnej? a może przy okazji rozstać się z dostawcą ciepła centralnego ogrzewania? Za wszelkie konkretne wnioski będę wdzięczny bo nikt tego jeszcze w Nysie nie „przerabiał” a czas nagli.

Temat trudny i z całą pewnością nie do rozwiązania w tym roku, bo na tego typu remonty pora jest latem. A każda zmiana sposobu zaopatrzenia mieszkań w ciepłą wodę użytkową w takiej skali wymaga sporej przebudowy… Czytaj dalej artykuł „Jak ogrzewać wodę użytkową w bloku?”

Opublikował 19.11.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Dlaczego nie polecam przepływowego grzania wody?

Czasem przy konsultacjach z klientami, którzy stoją przed wyborem ogrzewania dla domu, zmuszony jestem zniechęcać ich do wszelkich przepływowych ogrzewaczy wody. Piecyków kąpielowych, elektrycznych przepływowych ogrzewaczy wody, itd.

No, może nie tyle muszę, co uważam, że powinienem. Tak samo, jak zniechęcam do wentylacji grawitacyjnej — bo uważam, że budując wymarzony dom nie warto bawić się w półśrodki i decydować się na gorsze rozwiązania. A za takie z pewnością uważam przepływowe przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Czytaj dalej artykuł „Dlaczego nie polecam przepływowego grzania wody?”

27 komentarzy

Opublikował 04.06.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody

Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody mają jedną wielką zaletę. A w zasadzie dwie: dają ciepłą wodę użytkową natychmiast po uruchomieniu, są też dość tanie w zakupie i łatwe w montażu. Ale oprócz tego mają szereg wad.

I dlatego uważam, że nie są najlepszym rozwiązaniem do przygotowania ciepłej wody użytkowej, choć w pewnych sytuacjach się sprawdzą. Czytaj dalej artykuł „Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody”

1 komentarz

Opublikował 23.07.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Tanie ogrzewanie wody

W dzisiejszych czasach nikt chyba już nie wyobraża sobie kąpieli w zimnej wodzie, dlatego każdy dom i mieszkanie musi mieć instalację ciepłej wody użytkowej. Tylko jak tę ciepłą wodę przygotować? Co może być tanim źródłem ciepła do tego celu?

Ciepła woda użytkowa to nic innego, jak woda z wodociągu (lub studni), podgrzana do temperatury 45-55°C. Wykorzystuje się ją do celów higienicznych (kąpiel, mycie zębów), gospodarczych (mycie podłogi, pranie — jeśli pralka ma podłączenie ciepłej wody) i konsumpcyjnych (choć nikt nie zalewa herbaty ciepłą wodą z kranu, jej wlanie do czajnika przyspiesza otrzymanie wrzątku nawet dwukrotnie).

W jaki sposób można tę wodę ogrzewać najtaniej? W ogólnym przypadku — tym samym źródłem, którym można tanio ogrzać dom. Najczęściej możliwe jest, by źródło ciepła dla domu jednocześnie przygotowywało ciepłą wodę użytkową w zasobniku. Czytaj dalej artykuł „Tanie ogrzewanie wody”

Opublikował 31.10.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,