Podzielniki kosztów ciepła

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym podzielniki kosztów ciepła.

Sprawiedliwy sposób podziału kosztów ogrzewania

W dzisiejszym materiale chciałbym pochylić się bliżej nad zagadnieniem podziału kosztów ogrzewania i rachunków za ciepło dostarczane do mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Komentarz ten początkowo miałem napisać na Domowym Survivalu, na którym dyskutowałem z Czytelnikiem o tym, co jest sprawiedliwym i uczciwym podziałem kosztów ciepła. Uznałem jednak, że tam nie ma na to miejsca (bo artykuł był przecież o chłodzeniu się w czasie upałów), więc postanowiłem opublikować go w formie osobnego artykułu, tutaj. Czytaj dalej artykuł „Sprawiedliwy sposób podziału kosztów ogrzewania”

1 komentarz

Opublikował 01.08.2017 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Jak sprawiedliwie podzielić rachunki za ogrzewanie?

Chcąc wiedzieć, co się na rynku systemów grzewczych dzieje, swojego czasu zapisałem się na powiadomienia od Google o nowych artykułach na ten temat.

Niemal spadłem z krzesła, gdy przeczytałem ten, zatytułowany „Zapomnijcie o miernikach„, a szczególnie ten fragment (wytłuszczenie moje):

Nareszcie przeszliśmy na sprawiedliwy system obliczania opłaty za ogrzewanie od metra kwadratowego. Niestety już pojawiły się osoby, które próbują lobbować za powrotem do mierników, a przecież te zawodziły i to strasznie

Spadłem z krzesła, bo nie mogę zrozumieć, jak ktoś może być aż takim durniem. Choć może ja po prostu jestem człowiekiem małej wiary… Czytaj dalej artykuł „Jak sprawiedliwie podzielić rachunki za ogrzewanie?”

Opublikował 02.11.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

O czym świadczą dopłaty po zmianie podzielników kosztów ciepła?

W jakimś portalu lokalnym trafiłem ostatnio na żale mieszkańców jakiegoś bloku, że po zmianie podzielników kosztów ciepła nagle oszczędni ludzie zaczęli dopłacać za ogrzewanie mieszkań. Przepraszam, teraz sobie nie przypomnę, w jakim to było portalu…

Tak czy siak, mieszkańcy byli niezadowoleni, że pomimo oszczędności podobnych, jak w poprzednich latach, musieli dopłacić do prognozowanego kosztu ogrzewania. I zrzucają winę na gorsze podzielniki kosztów ciepła, które zostały im zainstalowane. Czytaj dalej artykuł „O czym świadczą dopłaty po zmianie podzielników kosztów ciepła?”

3 komentarze

Opublikował 10.04.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Jak zatrzymać wzrost koszt ogrzewania mieszkań?

Parę dni temu znalazłem artykuł o tym, jak to mieszkańcy kamienicy w Mroczy (woj. kujawsko-pomorskie) nie zgadzają się na to, by koszty ogrzewania ich mieszkań wzrosły o ponad ¼. Wcześniej wynosiły niecałe 8 PLN/m² mieszkania, teraz mają wynieść 10 PLN/m² miesięcznie (przez cały rok).

To dość ciekawe obliczenie, bo gdyby nawet ogrzewać te domy prądem (0,6 PLN/kWh), można by za te same pieniądze kupić aż 200 kWh/m² rocznie. Ciepło dostarczane do tej kamienicy bierze się raczej z innego źródła, czyli węgla lub gazu, czyli w tym przypadku można mówić o naprawdę bardzo dużej marży Zakładu Gospodarki Komunalnej w Mroczy. 🙂

Co zrobić, by w takim przypadku zatrzymać wzrost kosztów ogrzewania? Zawsze możliwości jest kilka. Czytaj dalej artykuł „Jak zatrzymać wzrost koszt ogrzewania mieszkań?”

Opublikował 07.10.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Jak sprawiedliwie podzielić opłaty za ogrzewanie?

Do napisania dzisiejszego wpisu natchnęła mnie dyskusja na forum prawnym o sposobie naliczania opłat za ogrzewanie w akademiku. Oto cytat z pierwszej wypowiedzi:

Wedlug mnie sposob naliczania ogrzewania jest troche nie logiczny, bo mieszkajac na szczycie przy brzegu budynku musze placic tak samo jak osoba ktora mieszka w srodku budynku i grzeja ja sasiednie pokoje. Moje pytanie polega na tym czy nie powinien wystepowac jakis wspolczynik na zuzywane ogrzewania zalezny od polozenia pokoju w całej kubaturze budynku??;>

Widząc taką wypowiedź i wzmiankę o współczynnikach, z początku pomyślałem, że w tym akademiku koszty ciepła rozliczane są za pomocą podzielników. Czyli biorąc dane z sufitu z dość mało dokładnych i zawodnych podzielników rozdzielamy ilość zużytego ciepła na poszczególne lokale, a potem tak samo dzielimy koszty. Czytaj dalej artykuł „Jak sprawiedliwie podzielić opłaty za ogrzewanie?”

2 komentarze

Opublikował 17.09.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Dlaczego w domach jednorodzinnych jest zimno?

Do napisania tego wpisu skłonił mnie Bogdan Szymański, który na swoim świetnym blogu o odnawialnych źródłach energii napisał coś takiego:

Odwiedzając kilka różnych domów i mieszkań w czasie 2 dni świąt wyraźnie daje się zauważyć pewną prawidłowość. W domach wolnostojących panuje niższa temperatura w pomieszczeniach niż w blokach. Natomiast w blokach gdzie są ciepłomierze, lub podzielniki ciepła panuje niższa temperatura niż w blokach gdzie niema opomiarowania.

Choć moja rodzina mieszka głównie w mieszkaniach, podobne prawidłowości udało mi się zaobserwować. Zderzając je z opiniami widzianymi w internecie, pozwolę sobie na pewną dość kontrowersyjną tezę…

Otóż w domach jednorodzinnych jest zimno, bo mieszkańców nie stać, by było inaczej. Ale przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka.

Czytaj dalej artykuł „Dlaczego w domach jednorodzinnych jest zimno?”

7 komentarzy

Opublikował 02.01.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,