Ogrzewanie w bloku

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ogrzewanie w bloku.

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?

Gdy na zewnątrz zaczęła się jesień i temperatury spadają, w mieszkaniach robi się coraz chłodniej. Nic więc dziwnego, że przy wilgoci w powietrzu, zimnym wietrze i coraz krótszym dniu chcemy się nieco bardziej rozgrzać, gdy już do tego mieszkania dotrzemy. Czekamy więc niecierpliwie, aż rozpocznie się sezon grzewczy, na uruchomienie ogrzewania.

Gdy ktoś mieszka w domu jednorodzinnym, może sobie uruchomić centralne ogrzewanie w dowolnym momencie, nawet w połowie sierpnia. Gdy jednak chodzi o mieszkania w bloku, to jesteśmy uzależnieni od uruchomienia dostaw ciepła przez administratora budynku. I w tym momencie często pojawia się pytanie — kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Czytaj dalej artykuł „Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?”

3 komentarze

Opublikował 27.09.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Sprawiedliwy sposób podziału kosztów ogrzewania

W dzisiejszym materiale chciałbym pochylić się bliżej nad zagadnieniem podziału kosztów ogrzewania i rachunków za ciepło dostarczane do mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Komentarz ten początkowo miałem napisać na Domowym Survivalu, na którym dyskutowałem z Czytelnikiem o tym, co jest sprawiedliwym i uczciwym podziałem kosztów ciepła. Uznałem jednak, że tam nie ma na to miejsca (bo artykuł był przecież o chłodzeniu się w czasie upałów), więc postanowiłem opublikować go w formie osobnego artykułu, tutaj. Czytaj dalej artykuł „Sprawiedliwy sposób podziału kosztów ogrzewania”

1 komentarz

Opublikował 01.08.2017 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Zlikwidować sezon grzewczy!

Co roku o tej porze w prasie można przeczytać marudzenie ludzi mieszkających w blokach, że jest im zimno i że w swetrach, przytuleni do elektrycznych grzejników, czekają aż rozpocznie się sezon grzewczy, czyli na włączenie centralnego ogrzewania.

Rzecz w tym, że to pojęcie od dawna już nie musi być ogrzewane, bo teraz w zdecydowanej większości przypadków ogrzewanie w bloku można włączyć w dowolnym momencie. Czemu więc ludzie tego nie robią?

Odpowiedź jest prosta. Jak zawsze, chodzi o pieniądze. Czytaj dalej artykuł „Zlikwidować sezon grzewczy!”

Opublikował 01.10.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Jak obniżyć koszty ogrzewania mieszkania

Pod artykułem o infrapanelach Czytelnik mieszkający w bloku zapytał, czy takie urządzenia są dobrą metodą na obniżenie kosztów ogrzewania mieszkania.

Mieszkam w mieszkaniu o powierzchni 47 m² w bloku z wielkiej płyty.
Koszt ogrzewania z kotłowni osiedlowej wynosi 450 zł miesięcznie, przez 12 miesięcy.
Jedna strona bloku jest ocieplona.
Moje pytanie brzmi: czy opłaca się ogrzewanie panelami na podczerwień i jakie przybliżone koszty miesięczne mnie czekają?

Wróżenie z fusów czy tak szczątkowych informacji jest trudne, ale odpisałem, że Czytelnik powinien się spodziewać 2-3-krotnie wyższych kosztów ogrzewania mieszkania. Najpierw wyjaśnię, dlaczego tyle mi wyszło. A później podam kilka sposobów na zmniejszenie rachunków za ciepło w mieszkanie. Czytaj dalej artykuł „Jak obniżyć koszty ogrzewania mieszkania”

4 komentarze

Opublikował 29.04.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

O czym świadczą dopłaty po zmianie podzielników kosztów ciepła?

W jakimś portalu lokalnym trafiłem ostatnio na żale mieszkańców jakiegoś bloku, że po zmianie podzielników kosztów ciepła nagle oszczędni ludzie zaczęli dopłacać za ogrzewanie mieszkań. Przepraszam, teraz sobie nie przypomnę, w jakim to było portalu…

Tak czy siak, mieszkańcy byli niezadowoleni, że pomimo oszczędności podobnych, jak w poprzednich latach, musieli dopłacić do prognozowanego kosztu ogrzewania. I zrzucają winę na gorsze podzielniki kosztów ciepła, które zostały im zainstalowane. Czytaj dalej artykuł „O czym świadczą dopłaty po zmianie podzielników kosztów ciepła?”

3 komentarze

Opublikował 10.04.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Jak zatrzymać wzrost koszt ogrzewania mieszkań?

Parę dni temu znalazłem artykuł o tym, jak to mieszkańcy kamienicy w Mroczy (woj. kujawsko-pomorskie) nie zgadzają się na to, by koszty ogrzewania ich mieszkań wzrosły o ponad ¼. Wcześniej wynosiły niecałe 8 PLN/m² mieszkania, teraz mają wynieść 10 PLN/m² miesięcznie (przez cały rok).

To dość ciekawe obliczenie, bo gdyby nawet ogrzewać te domy prądem (0,6 PLN/kWh), można by za te same pieniądze kupić aż 200 kWh/m² rocznie. Ciepło dostarczane do tej kamienicy bierze się raczej z innego źródła, czyli węgla lub gazu, czyli w tym przypadku można mówić o naprawdę bardzo dużej marży Zakładu Gospodarki Komunalnej w Mroczy. 🙂

Co zrobić, by w takim przypadku zatrzymać wzrost kosztów ogrzewania? Zawsze możliwości jest kilka. Czytaj dalej artykuł „Jak zatrzymać wzrost koszt ogrzewania mieszkań?”

Opublikował 07.10.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,