Ogrzewanie gazowe – zalety, wady i koszty

Choć kotły i kotłownie gazowe są najpopularniejszym źródłem ciepła na gaz, z całą pewnością nie są jedynym, jakie można zainstalować w domu.

Kominki gazowe w Polsce nie są jeszcze zbyt popularne, ale na zachodzie można je spotkać całkiem często. Wkłady kominkowe na gaz mogą przyjmować najróżniejsze formy, dla niewprawnego oka są nie do odróżnienia od tradycyjnych kominków. Dają ładne płomienie, mają imitacje drewnianych polan, wytwarzają ciepło. Można je sterować pilotem i łatwo zapalić oraz błyskawicznie zgasić, nie wymagają też rąbania drewna i dokładania do ognia. Przykład widzicie na poniższej fotografii.

Ogrzewanie gazowe jest możliwe z wykorzystaniem takiego kominka!

Zabudowany w murowanej ścianie gazowy wkład kominkowy. Źródło: alimosgas-tech.com

Często spotkamy się też z przenośnymi gazowymi źródłami ciepła — promiennikami lub piecykami na gaz. W formie przypominającej wysoką stojącą lampę ogrodową z szeroką podstawą możemy je znaleźć w ogródkach przed pubami czy restauracjami. Tu zapalane są wieczorami i na drodze promieniowania ogrzewają osoby siedzące w ich zasięgu. W formie małych skrzynek wielkości niewielkiej lodówki widzimy je czasem w budynkach gospodarczych. W obydwu przypadkach korzystają one jednak z gazu z butli, czyli propanu-butanu (LPG).

Wspomniałem na początku o piecach gazowych, że często w ten sposób określane są niepoprawnie kotły. Ale na rynku (zwłaszcza na zachodzie) można znaleźć istotnie piece gazowe, których zadaniem jest podgrzanie powietrza, nie zaś wody w instalacji grzewczej. Takie piece spotyka się jedynie w instalacjach powietrznego ogrzewania budynków.

Najbardziej ekstrawaganckimi źródłami ciepła na gaz są gazowe (absorpcyjne lub silnikowe) pompy ciepła i agregaty kogeneracyjne. W tym pierwszym przypadku gaz wykorzystywany jest do napędu pompy ciepła (absorpcyjnej, lub klasycznej, sprężarkowej, w której sprężarkę napędza silnik spalinowy). Agregaty kogeneracyjne to nic innego jak silniki spalinowe służące do jednoczesnego wytwarzania prądu i ciepła, wykorzystywane raczej tam, gdzie trzeba zagospodarować gaz wysypiskowy lub biogaz — a więc w biogazowniach, na składowiskach odpadów, itd.

Osobną kategorią, o której chciałbym wspomnieć, są kotły (ale także i piece) kondensacyjne. W tych źródłach doskonale można wykorzystywać gaz ziemny, osiągając sprawność wytwarzania ciepła powyżej 100%! Dzięki temu, że zawiera dużo wodoru (cztery atomy na każdy atom węgla), spaliny zawierają dużo pary wodnej (dwie cząsteczki na każdą cząsteczkę dwutlenku węgla). A to z kolei sprawia, że ze skroplenia tej pary wodnej ze spalin można odzyskać bardzo dużo energii. W teorii sprawność kotłów kondensacyjnych na gaz ziemny może sięgać aż 111%, podczas gdy sprawność kotłów na propan albo LPG jest o kilka punktów procentowych niższa. O dalsze kilka punktów procentowych niższa jest sprawność kotłów kondensacyjnych na olej opałowy.

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

Zobacz także

Opublikował 04.05.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

40 komentarzy do artykułu “Ogrzewanie gazowe – zalety, wady i koszty”

Dotychczas opublikowane komentarze wyświetlane są na pierwszej stronie artykułu.

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting