Ogrzewanie gazowe – zalety, wady i koszty

Niniejszy artykuł został opublikowany po raz pierwszy 20.12.2009 r. Poniżej znajduje się jego zaktualizowana wersja.

W dzisiejszym wpisie chciałbym podzielić się z Wami swoją wiedzą i przemyśleniami na temat ogrzewania gazowego. Przez większość z inwestorów budujących domy jednorodzinne traktowane jest jako domyślny sposób ogrzewania domu, od którego niejako się wychodzi. Dopiero gdy okazuje się, że posiadana przez nich działka nie posiada dostępu do sieci gazu ziemnego, albo jego podłączenie jest zbyt drogie, wtedy inwestorzy szukają innych paliw do ogrzewania.

I ja się temu podejściu wcale nie dziwię, wręcz przeciwnie, rozumiem je doskonale. Ogrzewanie gazowe ma bowiem mnóstwo zalet.

Jakie zalety ma ogrzewanie gazowe?

Nie bez przyczyny ogrzewanie gazowe jest najczęściej rozważane w pierwszej kolejności. Wynika to z faktu, że gaz ziemny jest paliwem dość tanim. Spośród paliw i nośników energii umożliwiających korzystanie z bezobsługowych źródeł ciepła (gaz ziemny i propan, olej opałowy, energia elektryczna) jest z całą pewnością najtańszy.

Gaz często bywa też wykorzystywany do gotowania, więc w domu nierzadko przewiduje się ułożenie instalacji gazowej w samym tylko takim celu. Wprawdzie na rynku coraz popularniejsze są elektryczne kuchenki, to także w zakresie kuchenek gazowych jest spory rozwój technologii, że wspomnę tylko o bezpłomieniowych kuchenkach. Jeśli chcemy gotować na gazie, warto to paliwo użyć również do ogrzewania a być może także przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Na obszarze Polski mamy dość dobry dostęp do gazu ziemnego, polskie miejscowości są dość dobrze zgazyfikowane. Problem z dostępem do gazociągu jest jedynie na obszarach wiejskich lub w dzielnicach, które w ostatnim czasie dynamicznie się rozwijały. Ale nawet wtedy zakładom gazowniczym może się opłacić podłączenie większych osiedli do sieci gazowej.

Jak już wspomniałem, gaz ziemny w eksploatacji jest paliwem bezobsługowym. Nowoczesne kotły na gaz nie wymagają praktycznie w ogóle obsługi (no, może z wyjątkiem przeglądu przez kompetentnego serwisanta raz do roku), a jedynie terminowego opłacania faktur za gaz. I, w razie potrzeby, regulowania parametrów pracy samej instalacji grzewczej. Nie ma konieczności zamawiania nowej dostawy paliwa, pilnowania rozładunku węgla z ciężarówki, dosypywania go do kotła (albo zasobnika), i tak dalej. Kocioł wyposażony jest w element, który służy do zainicjowania płomienia. Może to być iskra elektryczna, może być to kawałek metalu rozżarzany przez przepływający prądu. Kiedyś wykorzystywano palniki pilotowe, które paliły się przez cały czas, ale rezygnuje się z nich, bo zużywają sporo gazu…

Ze względu na swoje fizyczne właściwości, gaz jest paliwem łatwym w przesyle (wystarczy go sprężyć a sam popłynie rurką) i użyciu, a także możliwy do bardzo czystego, efektywnego spalania. Nie zawiera on bowiem siarki ani cząstek niepalnych, przez co z komina nie wydobywają się tlenki siarki ani pyły. Tlenki azotu, niestety, owszem.

Ogrzewanie gazowe jest też czyste (nie ma popiołu i pyłu węglowego). Kocioł gazowy jest do tego stopnia niekłopotliwy w użytkowaniu, że można go z powodzeniem zamontować również w pomieszczeniach typowo użytkowych, np. łazience czy kuchni. Co się z tym wiąże, nie ma potrzeby przeznaczania specjalnego pomieszczenia na kotłownię, ani na magazyn opału. To pozwala oszczędzić nierzadko kilkanaście tysięcy złotych na etapie budowy domu o kilka metrów kwadratowych mniejszego.

Gazowe źródła ciepła dla ogrzewania

Podstawowym źródłem ciepła na gaz wykorzystywanym do ogrzewania domów jest oczywiście kocioł gazowy, często niepoprawnie określany mianem pieca. Kocioł podgrzewa wodę krążącą w domowej instalacji grzewczej, która rozprowadza ciepło po pomieszczeniach. W pomieszczeniach ciepło oddawane jest dzięki zamontowaniu grzejników lub instalacji ogrzewania płaszczyznowego. Kotły te prawie zawsze służą również do przygotowania ciepłej wody użytkowej — mówimy wtedy o kotłach dwufunkcyjnych (posiadających dwa wymienniki, jeden do ogrzewania wody grzewczej, drugi dla wody użytkowej) lub jednofunkcyjnych podłączonych do zasobnika.

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

Zobacz także

Opublikował 04.05.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

40 komentarzy do artykułu “Ogrzewanie gazowe – zalety, wady i koszty”

  1. Witam
    Ciekawy wpis nie wiem skąd masz dane ale wg mnie gaz zawiera siarki nie tak dużo jak węgiel ale zawiera.

    Co do kosztów to nie dodałeś że podobne lub nawet niższe koszty ogrzewania można uzyskać za pomocą pompy ciepła które też jest bezobsługowa

  2. @solaris: porównania do pompy ciepła nie zrobiłem celowo, bo samo porównanie kosztów eksploatacji i wyprodukowanej energii to za mało. Różnica będzie bowiem w inwestycji w kotłownię, pompę ciepła, wymiennik ciepła, kominy, i ostateczny koszt takiego ogrzewania będzie mocno zależny od kosztu inwestycyjnego. A ten będzie mocno zależał od decyzji inwestora — na przykład sporo można oszczędzić przy pompie ciepła rezygnując z kominów, co wymaga z kolei zainstalowania wentylacji mechanicznej.

    Gaz ziemny zawiera rzeczywiście siarkę, ale są to bardzo małe ilości. Siarkę (siarkowodór) z gazu usuwa się dość łatwo w kopalni, dlatego u odbiorcy jest go w gazie bardzo mało. Nie byłem w tej chwili w stanie znaleźć opracowania podającego, jaka to jest wielkość — znalazłem tylko (tutaj) 40 mg/m³…

  3. Ogrzewanie gazowe wydaje się być rozsądnym kompromisem pomiędzy ceną, a wygodą.

    Wszyscy zatwardziali zwolennicy ogrzewania węglem, eko-groszkiem czy miałem albo nie zdają sobie sprawy z kosztu alternatywnego takiego ogrzewania (czyli straconego czasu na obsługę – choć fakt, faktem, że niektórzy lubią sobie przy takim piecu popracować i nie piszę tego złośliwie), albo mają do ogrzania 200, 300, 500 metrów kwadratowych i tutaj różnica w koszcie ogrzania robi się coraz bardziej znacząca.

  4. Witam wszystkich mam takie pytanie czy ktos moze mi powiedziec jaki jest koszt zakupu takiej istalacji gazowej i co tam trzeba miec tylko ten piec czy jeszcze jakies zbiorniki?bo wlasnie mam zamiar zamontowac wlasne ogrzewanie ale niewiem czy zdecydowac sie na gazowe ogrzewanie czy kominek plaszczowy ktos podpowie?pozdrawiam

  5. W mroźne zimy, a takie ostatnio bywają, płacę za ogrzanie +CWU 800zł/75m3. Mieszkanko poddaszowe. Ściany poniemiecka cegła, nieocieplona, mostków termicznych tysiące. Nad głową strych ocieplony wełną, a podłoga na strychu to polepa przykryta dechami. Temperatura w domu (mroźne dni) 19c, przy podłodze – przy ścianach kolankowych nawet zaledwie 6C. Piec Immergas. Dwoje dorosłych + 3 dzieci.
    800zł to dużo czy mało trudno mi ocenić bo nie mam innego ogrzewania. Ale w dobrze ocieplonym budynku z całą pewnością koszty byłyby duuużo niższe.

  6. Witam

    A jak to przekłada się na koszt?
    Ja np. mam mieszkanie o pow. 58 m/kw w starym budownictwie. Budynek z 1784roku. Od spodu ziemia (bez podpiwniczenia), na górze puste od lat pomieszczenie nie ogrzewane i do tego trzy zewnetrzne sciany o grubości 75cm każda.
    W tej chwili od wrzesnia do kwietnia zuzywam 2 tony węgla (koszt ok 1600zł) + drzewo 2m (ok 350zł). W sumie wychodzi mi ok 2000zł za 7miesiecy.

    Jestem ciekawy czy na ogrzewaniu gazowym wyszedłbym lepiej??

  7. @Slawek19_84: nie widzę takiej możliwości. Ogrzewanie gazowe prawie zawsze będzie droższe, od ogrzewania na węgiel.

  8. Wtam 🙂
    Może ktoś mi pomoże , od lat mam pewien problem : mam ogrzewane gazowe pec jest ok, wentylacja ok, komin ok, nie powinno być rzadnego problemu a jednak… otóż czasami gdy włączę piec po chwili zbiera mi się w łazience taka jakby wilgoć paruje okno ,lustro , kafelki i unosi się nie przyjemny zapach otwieram wtedy okno i za jakiś czas jest ok. Myślałam na początu że to tlenek ale nie bo mam od 2 lat czujnik i nic wtedy nie wykazuje , zauważyłam że dzieje się to wtedy gdy jest niż lub tak jak teraz na zewnątrz jest ok – 15 st. nadmieniam że mam bardzo dużą łazienkę a po kilu minutach poprosu jet zaparowana nie mam już pomysłu co to jest i dlaczego tak się dzieję wiem tez że piec nie ma swojej komory spalania tylko pobiera powietrze z pomieszczenia ale mimo to nie powinno ta się dziać 🙁 proszę pomóżcie

  9. Witam, troszkę nie moja bajka, ale może ktoś mi pomoże…
    Czy montując w biurze (lokal użytkowy) piec gazowy bez wylotu na zewnątrz bardzo śmierdzi gazem?
    Czy ktoś zna marki piecy z wylotem przez ścianę? Innej opcji niestety nie mam.

    Pozdrawiam,

  10. @Joanna: jak dla mnie to objawy niedrożnego komina spalinowego.

    @Katarzyna K.: interesuje Cię piec, czy kocioł?

  11. Piec, to jest lokal 20m2. Nie mój, więc nie chcę za bardzo „szaleć” z kosztami.

  12. Piec teoretycznie podczas pracy nie powinien śmierdzieć gazem. Jeśli śmierdzi, to coś jest nie tak.

    Na pewno jednak będzie generować sporo wilgoci, bo nie kojarzę takich pieców z kominem do wyprowadzenia spalin. A więc spaliny (CO2 i para wodna) trafiają do ogrzewanego pomieszczenia, które trzeba dobrze wietrzyć.

  13. Panie Krzysztofie,
    zastanawiamy się nad gazem i naftą.
    Które paliwo jest Pana zdaniem lepsze (nie urywam, że bardzo się z nim liczę).
    Mamy mały lokal i nie chciałabym by stale było czuć gaz (stąd pomysł z naftą).
    Brak szaleństw z kosztami oznacza, że chcielibyśmy wydać max 1300 zł brutto.

    Zależy nam na bezpiecznym i tanim (w eksploatacji) ogrzaniu lokalu.

    Co do wietrzenia. Niestety okna jakie mamy w lokalu to plastiki (witryna wprawiona na stałe). Ew. mamy mały małe okienko, które mogłoby być zimną otwarte na mikrowentylację, czy to wystarczy? Nie chcę go całkiem zimą otwierać, ponieważ nie po to grzeję, by wpuszczać do środka zimne powietrze.

    Głównym problemem jest w moim przypadku brak wiedzy praktycznej (teoretyczna wyniesiona tylko z różnych forów – nie zawsze zgodna z prawdą).
    Gdyby ktoś do biura przyniósłby mi te dwa rodzaje piecy i pokazał jak działają i grzeją brałabym z miejsca 😀

  14. W takiej cenie nic rozsądnego nie da się znaleźć. Najwyżej grzejniki elektryczne, ale ogrzewanie takim źródłem ciepła będzie drogie. Lepszy byłby klimatyzator z funkcją grzania + grzejniki elektryczne, ale to większy koszt…

    Z drugiej strony grzejniki można potem zawsze ze sobą zabrać opuszczając lokal…

    Żadne źródło spalające paliwo w pomieszczeniu, ani piecyk na naftę, ani piecyk na propan, nie może być eksploatowany bez wentylacji. Czy mikrouchył wystarczy, trudno powiedzieć, ale wątpię…

  15. Panie Krzysztofie, a jaka wentylacja musiałaby być?
    W lokalu który mam jest kratka, z wiatraczkiem (z tyłu pomieszczenia), która cały czas jest włączona (nawet latem) + ew. otwarte na mikrouchył okienko.

    Myśleliśmy o zakupie urządzenia przenośnego (na gaz czy naftę), tak by latem to wynieść. Lokal jest mały, przez co trzymanie niemałego pieca cały rok na widoku byłoby bez sensu (latem w miejscu potencjalnego pieca stoi kącik dziecięcy 🙂

    Od prądu chcemy uciec, nie ma opcji na taryfy, tak by było taniej 🙁

    Pozdrawiam,
    Kasia

  16. Nie pisałam o tym wcześniej, ale ostatnią zimę grzaliśmy grzejnikami (dwa; każdy po 2kW), przy włączeniu na całą moc średnia temperatura w pomieszczeniu to 17oC (średni zimowy miesięczny rachunek – 1200 zł)

    Pozdrawiam,
    Kasia

  17. Bez spojrzenia w instrukcję urządzenia trudno powiedzieć dokładnie, ile musiałoby być tego świeżego, zimnego powietrza.

    Jeśli Pani sądzi, że ogrzewanie na propan-butan czy naftę będzie tańsze, niż na prąd, to niestety muszę Panią zmartwić — będzie albo niemal w tej samej cenie, albo nawet droższe. W butli LPG jest 11 kg gazu, o łącznej wartości opałowej ok. 520 MJ, czyli ok. 140 kWh. Taka butla kosztuje ok. 60 PLN brutto, co daje ok. 0,43 PLN/kWh. Nieznacznie mniej, niż za prąd…

    Proponuję zainteresować się tanim klimatyzatorem z funkcją grzania. Da Pani tańsze ciepło, mimo, że chodzić będzie na prąd…

  18. Witam,

    mam pytanie odnośnie ogrzewania gazowego w mieszkaniu w starym budownictwie, kamienica została ocieplona, okna wymienione, mieszkanie jest środkowe niecałe 50m2 i teraz mam problem ponieważ został nam polecony kocił gazowy termet miniterm lub termet minimax, chciałabym się zorientować jaka moc będzie kotła będzie odpowiednia i czy te kotły które wymieniłam będą odpowiednie.

    Z góry bardzo dziekuje za udzielenie odpowiedzi,

    Z pozdrowieniami,
    Sabina Bianga

  19. @Sabina: 50 m2 to raczej nie więcej jak 5 kW, choć to tak naprawdę bardzo luźny szacunek. Żeby to dobrze policzyć, trzeba byłoby wiedzieć, jak została kamienica docieplona, z czego są wykonane ściany, jakie parametry mają okna, itd.

  20. witam mam do ogrzania 100 m kwadratowych może mi ktoś powiedzeć ilę to będzie kosztować ogrzanie gazem tk plus minus ?

  21. @lukasz: plus minus zamknie się to w zakresie 1 250 – 6 250 PLN rocznie.

  22. Witam !
    Właśnie myśle nad zmianą ogrzewania elekrycznego w starym 100m2 poniemieckim mieszkaniu na gazowe. 4 piętrowa kamienica. Mamy instalacje gazowa bo jest piecyk grzewczy do wody i kuchenka gazowa. Ogrzewanie elekryczne to piece kaflowe zmienione na elekryczne. Moje pytanie ile taki remont by kosztował i czy gaz to wąłsciewe rozwiazanie?

  23. @Magdalena: czy to właściwe rozwiązanie, to musi sobie Pani sama odpowiedzieć, bo tylko Pani wie, co się pod tym pojęcie kryje.

    Jeśli zaś o koszty chodzi, musi się Pani dowiadywać w okolicznych firmach.

  24. Witam, ja jestem w fazie projektu domu i dużo myślę o systemie ogrzewania budynku, ściany chce wykonać z pustaka ceramicznego o grubości 25cm, do tego ocieplenie budynku styropianem 20cm, okna 3 szybowe na profilu veka z roletami zewnętrznymi podtynkowymi z silnikami elektrycznymi sterowanymi radiowo, co pozwoli mi przykładowo zaprogramować rolety by zimą zamykały się o godzinie 21/22 i otwierały o około godziny 6.30, dach chcę za deskować panelami i położyć dachówkę, od środka ocieplić wełną szklaną o grubości minimum 25cm o przenikalności 0,039, chce także wełnę położyć dwu warstwowo druga warstwa 5cm przykrywająca mostek termiczny tworzący się na krokwi do tego płyta karton gips dwie warstwy, myślę nad ogrzewaniem gazowym, do tego w domu ma się znajdować kominek opalany drewnem miło czasem usiąść z żoną w pokoju i napalić w kominku 🙂 bryła domu w kształcie prostokąta dach dwu spadowy, dom to parterówka z poddaszem użytkowym, na parterze duży salon z jadalnia i kuchnia nie oddzielone ścianami w centrum ma stać kominek który pomoże w dogrzaniu do tego jeszcze jeden pokój i łazienka i wiatrołap na poddaszu 3 nieduże pokoje i mała łazienka, chciałbym wiedzieć co pan myśli o takim doborze elementów wpływających na obniżenie kosztów ogrzewania, i ewentualnie prosił bym o jakieś wskazówki lub wskazanie mi jakiś błędów które mogłem popełnić i próbę wyboru najlepszej drogi, chciałbym podkreślić że większość prac będę wykonywał sam co pozwoli mi być pewnym że wełna na poddaszu została ułożona prawidłowo, to samo się tyczy ocieplenia zewnętrznego, nie zależy mi na jak najszybszym wykonaniu prac a raczej na jakości a zaoszczędzone pieniądze będę mógł zainwestować w materiały o lepszej jakości, proszę o jakieś wskazówki co mógłbym zmienić z góry pozdrawiam Kacper.

  25. Witam serdecznie. Chcę zmienić ogrzewanie w lokalu usługowym z elektrycznego na gazowe. Słyszałam o tym że są kotły gazowe które podłącza się tylko do komina i nie potrzeba przy tym instalacji grzejników. Czy mogę prosić o informację jak takie kotły fachowo się nazywają i mniej więcej jaki jest koszt jego zakupu na lokal 35m2?

  26. @Sylwia: poprawnie takie urządzenie to po prostu piecyk gazowy. Szukaj na przykład pod nazwą gazowy piecyk pokojowy.

  27. Jestem w trakcie budowy domy i za kilka tygodni muszę podjąć decyzję jaki piec na jakie paliwo zastosować, rozważam możliwość zamontowania pieca na gaz płynny LPG, pomijając wszystkie za i przeciw takiego systemu głównie interesują mnie roczne koszty ogrzewania domu i ciepłej wody, dom o powierzchni użytkowej 142m ściany budujemy z YTONGA 24cm + styropian 14cm + struktura
    Proszę o informację, opinie od osób które korzystają lub korzystały z ogrzewania gazem LPG

  28. @adam: proszę zlecić komuś obliczenia zapotrzebowania budynku na ciepło (jeśli jeszcze Pan tego nie ma) i na tej podstawie, zderzając z wycenami firm instalujących kotły i stawkami opłat za gaz sprawdzić roczne koszty eksploatacji.

  29. Witam,
    mam kawalerkę 22m2 i zastanawiam się właśnie nad ogrzewaniem gazowym. ile mniej więcej kosztowała by instalacja takiego pieca oraz średnie rachunki?

  30. Mieszkanie50m2,ogrzewanie gazowe.Na kaloryferach 6 lat temu zamontowano podzielniki ciepla firmy Minol.Koszt ogrzania mieszkania kosztuje mnie 60zl/doba,czyli1800zl m-nie.razy 6mcy daje kwote10800zl/za sezon.Tak administrator/mieszkania podlegaja zarzadowi msw-warszawa/zarabia na lokatorach.Lokatorow nie stac na ogrzewanie mieszkan,mamy grzyb i wilgoc,wszystko stechle,bloki doprowadzone do ruiny.Nadmienam,ze za ciepla wode uzytkowa placimy oddzielnie w moim przypadku przy 2osobach jest to kwota 1560zl rocznie.Moze inni maja uczciwych administratorow i placa realne kwoty.

  31. Mieszkam w Lublinie. Wymyślono nam w bloku ogrzewanie gazowe. Mam piec gazowy Beretta w kuchni, mieszkanie ok30 m. Mam też ogromny kłopot z wentylacją. W łazience rano kumulują się „zapachy” gazowe chyba dwutlenek węgla – przypominający czad Rano wejść do łazienki nie można bo natychmiast utrudnia oddychanie i chwyta za gardło. Na noc nie mogę otworzyć łazienki – bo rano budzę się z ogromnym bólem głowy. Mojemu mężowi nawet wszczepiony defibrylator, inhalator i natychmiastowe otwarcie okna – nie pomogły – zaczął się dusić i serce przestało pracować. Niestety – nie udało sie go uratować Administracja w ogóle nie reaguje. Ja coraz częściej nie mogę wejść rano do łazienki bo również dławię się tym czadem. Co mam zrobić ?? Latem są otwarte okna, poza tym nikt nie włącza grzania, a zimą jest tragicznie. Zostaje mi chyba tylko zawiadomić prokuraturę, bo czuję się zagrożona, Opłaty są znacznie wyższe niż za ogrzewanie bloków przez LPEC

  32. Ja mam pytanko. planuje z chlopakiem wynajac mieszkanie okolo 60 m2, z ogrzewaniem gazowym, mieszkanie jest jest odnowione, ocieplone, nowy dach, okna plastiki .. piec jakiś nowszy z jakim kosztem trzeba się liczyc??

  33. Witam.Zastanawiam się nad ogrzewaniem swojego mieszkanka .W tym roku ogrzewałam prądem na nocną taryfę i miesięcznie wychodziło mi ok 550 zł.Mieszkanie ma 35 m.plastikowe okna ,parter ,wysokie na 3,20 .Szukam oczywiście jak najtańszego ogrzewania .Ile kosztuje całkowita instalacja i pieca i grzejników,potrzebuję 2 ewentualnie 3 grzejniki.Jeden pokój ma ok 20 m,drugi ok12.Proszę o radę.wandula

  34. @Wandula
    Koszt instalacji z robocizną: ok 10-15 tys.
    Do tego rachunki:
    ok 0 stopni: 600-1000 zł/mc
    ok -15 stopni (i niżej): 1500-2000 zł/mc

  35. Listopad 2016 opłata za gaz 160zl za miesiac w mieszkaniu w bloku ocieplnymieszkalnym 30mk.temperatura w pomieszczeniach 23 stopnie.piec termet miniterm.3 kaloryfery

  36. Witam !
    Mój domek jednorodzinny to 42 m2 mam zamiar doprowadzić gaz ziemny i ogrzewać nim mieszkanie oraz uzyskać ciepłą wodę. Potrzebuję zamontować piec gazowy najlepiej kondensacyjny dwufunkcyjny .Moje pytanie dotyczy jaki piec najlepiej dobrać do metrażu, jakiej firmy są mniej awaryjne ,zaznaczam, że dom jest ocieplony, okna szczelne- plastyki . Proponowano mi KOCIOŁ KONDENSACYJNY ECOCONDENS GOLD PLUS 2 FUNKCYJNY 20 KW TERMET oraz Poziomy przewód powietrzno-spalinowy wyprowadzony przez ścianę na zewnątrz .Czy takie rozwiązanie będzie właściwa decyzją.

  37. @Krzysia: dlaczego koniecznie dwufunkcyjny, a nie jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej?

  38. Jaki by pan polecił, i czy taki piec zajmuje dużo miejsca?

  39. @Krzysia: nie sprzedaję takich urządzeń i nie mam wiedzy na temat ich na przykład awaryjności, dlatego nie jestem w stanie konkretnych modeli czy producentów polecić.

    Zapytałem o to, dlaczego musi być dwufunkcyjny, bo moim zdaniem nie jest to najlepszy wybór.

  40. Nie musi być dwufunkcyjny,taki nam polecono,ja chcę aby było ekonomicznie.
    Zasobnik z ciepłą wodą zajmuje sporo miejsca , mam małą łazienkę , jest nas 2 osoby dlatego myślałam o dwufunkcyjnym aby kożystać z cieplej wody tylko do mycia.W kuchni jest zmywarka do naczyń i ciepla woda jest potrzebna sporadycznie.

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting