Ogrzewanie gazowe – zalety, wady i koszty

Gazowe kotły kondensacyjne, oprócz bardzo wysokiej sprawności, mają jeszcze jedną fajną cechę, która pozwala poczynić oszczędności. Mianowicie niektóre z tych kotłów nie wymagają budowy komina do odprowadzania spalin. Wystarczy im dziura w ścianie domu, co w przypadku rezygnacji z wentylacji grawitacyjnej na rezygnację z budowy kominów w domu! Niektórzy powiedzą, że dom wygląda bez kominów jak kurnik, ale na pewno jest tańszy niż taki, w którym te kominy trzeba wykonać!

Jakie wady ma ogrzewanie gazowe?

Nie sposób określić ogrzewania gazowego mianem idealnego, bo oprócz licznych zalet, ma również liczne wady.

Przede wszystkim, od gazu ziemnego jest mnóstwo tańszych paliw. Drewno i węgiel są dobrymi przykładami, choć żadnego z tych dwóch wymienionych paliw nie można określić mianem czystego czy bezobsługowego.

Nierzadko duży jest koszt podłączenia do gazociągu. To w sumie nie jest kwestia dotycząca samego ogrzewania tylko sposobu dystrybucji tego paliwa. W świecie stosuje się również transport gazu ziemnego w postaci skroplonej, czyli LNG (Liquefied Natural Gas), ale to raczej wielkimi gazowcami, którymi prowadzi się transport międzynarodowy.

Nowoczesne kotły gazowe też nie są tanie, ale to akurat cecha wszystkich nowoczesnych źródeł ciepła. Do funkcjonowania takiego ogrzewania konieczna jest też instalacja centralnego ogrzewania. Nie sposób wyobrazić sobie montażu promienników gazowych w każdym pomieszczeniu w domu…

Ogrzewanie na gaz z butli

Choć gaz z butli (propan lub propan-butan) służy również do ogrzewania gazowego, z całą pewnością nie można go traktować na równi z gazem ziemnym. Jest to paliwo zupełnie inne (pozyskiwane raczej w procesie rafinacji ropy naftowej, a nie z osobnych złóż, jak gaz ziemny), znacznie droższe od gazu ziemnego. Nie wiedzieć czemu, ludziom często się zdaje, że ogrzewanie na gaz działa i kosztuje tak samo, bez względu na to, czy gaz pochodzi z butli, czy z rurki.

Gaz skroplony (ciekły) może być przechowywany w dużych przydomowych butlach o pojemności rzędu 2 000 litrów. Taka pojemność w wielu przypadkach wystarcza na ogrzanie domu przez cały sezon grzewczy. Niestety, korzystanie z gazu skroplonego wiąże się z koniecznością posiadania takiej butli w ogrodzie. Jeśli butla ma być nadziemna (łatwiejsza w konserwacji, tańsza), musimy kupować propan, który w każdych warunkach pogodowych będzie mógł odparowywać. Właściwości fizyczne butanu sprawiają, że on nadaje się tylko do tankowania zbiorników podziemnych, dlatego tańszym LPG (mieszaniną propanu i butanu) można tankować właśnie tylko butle podziemne. W każdym przypadku, LPG i propan są znacząco droższe od gazu ziemnego. Dość powiedzieć, że w wielu przypadkach inwestorzy kupują energię pod postacią propanu w podobnej cenie, w jakiej mogą kupić energię elektryczną!

Niebagatelny w tym przypadku jest koszt zakupu lub dzierżawy takiej butli, a także jej okresowych przeglądów. Jako urządzenie ciśnieniowe taka butla podlega pod dozór techniczny, z czym wiążą się koszty.

Tutaj znajdziesz osobny artykuł na temat ogrzewania na gaz z butli, zawierający m.in. informacje o dostępnych wariantach tego typu ogrzewania, oraz ich kosztach.

Koszty ogrzewania gazowego

Ten temat jest na tyle ciekawy, że wart osobnego artykułu, który zresztą w międzyczasie popełniłem. W każdym przypadku zastanawiając się nad wyborem źródła ciepła i paliwa do ogrzania danego domu, należy przeprowadzić choćby uproszczoną analizę. Nie ma co sugerować się pojawiającymi się w internecie wypowiedziami, że „ogrzewanie na to czy tamto jest najtańsze”, bo nie ma uniwersalnych rozwiązań.

Wiadomo, że do kosztu ogrzewania wlicza się nie tylko sam koszt energii (czyli gazu), ale też koszt inwestycji w instalację grzewczą, źródło ciepła, oraz całą resztę wymaganą do działania ogrzewania (przyłącze gazowe, domowa instalacja gazowa, komin, doprowadzenie powietrza do kotłowni, itd.).

Spośród różnych paliw pozwalających na wygodne i bezobsługowe ogrzewanie (do których zaliczyłbym jeszcze gaz ciekły LPG / propan, olej opałowy i energię elektryczną), to właśnie ogrzewanie gazowe jest najtańsze. Zapewnia więc niezły stosunek jakości do ceny. Według moich obliczeń, koszt 1 kilowatogodziny (kWh) energii pozyskanej z gazu wynosi ok. 0,18-0,20 PLN. Oczywiście chodzi tu tylko o sam koszt paliwa — ten można łatwo oszacować w oparciu o przewidywalną sprawność systemu grzewczego oraz taryfę dostawcy gazu.

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

Zobacz także

Opublikował 04.05.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

40 komentarzy do artykułu “Ogrzewanie gazowe – zalety, wady i koszty”

Dotychczas opublikowane komentarze wyświetlane są na pierwszej stronie artykułu.

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting