Ekologiczne ogrzewanie

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ekologiczne ogrzewanie.

Ile CO₂ można zaoszczędzić przechodząc z węgla na gaz?

Zastanawiałem się ostatnio, jakie są najprostsze z dostępnych w Polsce metody na zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych.

Pierwszym, co przyszło mi do głowy, była rezygnacja ze spalania węgla na rzecz gazu ziemnego, co pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla (CO₂). Jaka jest skala takich oszczędności, można z niezłym przybliżeniem policzyć całkiem łatwo.

Czytaj dalej artykuł „Ile CO₂ można zaoszczędzić przechodząc z węgla na gaz?”

2 komentarze

Opublikował 21.07.2019 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Czy pompy ciepła są ekologiczne?

Wszyscy zachwycamy się tym, że pompy ciepła można uznać w części za odnawialne źródła ciepła. Jest to założenie słuszne, bo wykorzystując prąd niejako „do napędu”, przenoszą do budynku ciepło czerpane z otoczenia — atmosfery (powietrzne pompy ciepła), gruntu (pompy glikol-woda), czy wód gruntowych (pompy woda-woda).

Niestety, ponieważ pompy zużywają do pracy energię elektryczną, ich wpływ na środowisko w naszych warunkach jest dość duży. Wszystko przez to, że energię elektryczną w kraju wytwarzamy niemal wyłącznie ze spalania węgla — brunatnego i kamiennego. Na inny aspekt działania pomp ciepła zwróciła mi ostatnio uwagę czytelniczka: Czytaj dalej artykuł „Czy pompy ciepła są ekologiczne?”

Opublikował 09.08.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,