Ogrzewanie gazowe z butli
Ogrzewanie gazem z dużych butli 33-kilogramowych
W USA można często spotkać domowe instalacje gazowe podłączone do baterii 33-kilogramowych butli z propanem, umiejscowionych przy ścianie budynku, na zewnątrz. Takie butle są duże i ciężkie, ale da się je przenosić (lub przewozić), dzięki czemu można samodzielnie dokonać wymiany takiej butli.
Bateria kilku butli podłączonych jednocześnie pozwala na stałe dostawy gazu, w ilościach niezbędnych do poprawnej pracy takich źródeł ciepła, jak kotły gazowe. Zwykła 12-kilowa butla świetnie nadaje się do kuchenki gazowej, ale podłączenie jej do dwufunkcyjnego kotła gazowego o mocy 20 kW nie będzie możliwe, bowiem z takiej butli odpowiednia ilość gazu może nie zdążyć odparować.
W Polsce takie instalacje też zaczynają się już pojawiać.
Ile kosztuje ogrzewanie na gaz z butli?
Propan-butan i propan są droższe od gazu ziemnego i od tego powinniśmy zacząć. Propan i butan otrzymywane są przy wydobyciu ropy naftowej, więc należy się spodziewać, że ich cena będzie się zmieniać wraz ze zmianami cen tego surowca.
W chwili obecnej, litr LPG na stacjach paliw kosztuje ok. 2,30 zł i podobnie kształtować się będą ceny tego paliwa z dostawą do domowej instalacji. Wymiana butli 11-kilogramowej na stacji to wydatek ok. 50-60 zł. Nieco taniej (rzędu 40 zł) kosztować będzie wymiana butli w markecie budowlanym (np. Castoramie).
Samo paliwo to jednak nie wszystko. W przypadku instalacji z dużym, przydomowym zbiornikiem, konieczne jest doliczenie innych kosztów — samego zbiornika, jego montażu i podłączenia. Zbiornik musi przechodzić także kontrolę techniczną na kilku poziomach:
- co 2 lata rewizję zewnętrzną podczas pracy,
- co 5 lat kontrolę działania zaworów bezpieczeństwa,
- co 5 lat (dla zbiorników podziemnych) lub co 10 lat (dla naziemnych) rewizję wewnętrzną,
- co 10 lat próbę wytrzymałościową (ciśnieniową) zbiornika.
W wielu przypadkach te czynności obsługowe wykonują pracownicy firmy zajmującej się dostarczaniem gazu, w przypadku podpisania z nią kompleksowej umowy na całą obsługę nieruchomości w tym zakresie.
Trudno oszacować cały koszt ogrzewania domu gazem z butli, w przypadku dużych przydomowych zbiorników, bowiem znaczący wpływ na jego wysokość mają powyższe czynności, oraz sam koszt zakupu zbiornika. Z tego względu warto więc poznać ofertę lokalnego dostawcy takich usług. Niektóre firmy są w stanie rozliczać się za zużyty gaz wedle wskazań licznika, a nie przy każdym tankowaniu zbiornika, co dla niektórych użytkowników może być korzystne.
Jeśli nie propan, to co?
Na koniec kilka słów dla osób, którym jednak po przeczytaniu artykułu ogrzewanie na gaz z butli nie przypadło do gustu. Rozumiem. Poszukajmy alternatyw.
Zakładam oczywiście milcząco, że chcemy mieć w domu ogrzewanie względnie czyste, możliwie tanie i bezobsługowe.
Alternatywy w zasadzie widzę dwie.
Po pierwsze, pompa ciepła (powietrze-woda lub gruntowa). Takie ogrzewanie w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym daje ciepło całkiem tanie (tańsze, niż w przypadku gazu z butli). To źródło ciepła nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń (pojawiają się one, oczywiście, w elektrowni) i w dużej części wykorzystuje energię odnawialną. Pompa ciepła zajmować może niewiele miejsca, nie wymaga komina i osobnego pomieszczenia kotłowni.
Drugim rozwiązaniem, jest kocioł na pellet lub brykiet drzewny, z podajnikiem. Koszt jego eksploatacji powinien być także nieco niższy, niż kotła na propan, ale tu już będzie trzeba poświęcić więcej czasu i wysiłku na jego obsługę. No i oczywiście tu pojawi się konieczność wyposażenia domu w osobne pomieszczenie kotłowni.
Więcej informacji na temat innych rodzajów ogrzewania gazowego znajdziesz w tym artykule.
Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]
Pozostaw komentarz