Ogrzewanie gazowe z butli

Najwygodniejsze ogrzewanie jest to, które jest możliwe bezobsługowe, nie wymaga rąbania drewna, ładowania węgla i wybierania popiołu. Wielu inwestorów w Polsce wybiera ogrzewanie na gaz ziemny. Ale nawet nie mając dostępu do gazociągu można zainstalować w domu ogrzewanie gazowe z butli

W zasadzie pod tym pojęciem mieści się kilka różnych rozwiązań technicznych, o których wspomnę poniżej. Znajdziesz tam także informacje o tym, ile kosztuje takie ogrzewanie i czy warto się w to pakować. Na końcu zaś podam kilka alternatyw dla osób, które nie mają w domu szans na podłączenie się do gazu ziemnego.

Warto się tym zainteresować. Kotły gazowe dają czyste ciepło, bo przy spalaniu gazu powstaje przede wszystkim dwutlenek węgla i para wodna, nie ma zaś dymu, uciążliwego zapachu i drażniącego układ oddechowy pyłu (przyczyniającego się do powstawania smogu). Można je zamontować w łazience czy przedpokoju (nie wymagają pomieszczenia kotłowni), a nawet wyprowadzić spaliny przez ścianę (bez komina!). Jednocześnie kotły kondensacyjne pozwalają bardzo efektywnie odzyskiwać ciepło od spalin, co pozwala na zmniejszenie kosztów. 

Gaz w butli jest paliwem bezpiecznym, przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Ciśnienie w butli jest rzędu kilku atmosfer, niezbędnych do utrzymania propanu i butanu w stanie ciekłym. Stąd określanie tych paliw potocznym mianem gazu płynnego, LPG (choć fizycznie poprawniej byłoby mówić o gazie ciekłym). 

Ogrzewanie gazowe z butli na propan (propan-butan) stojącej w ogrodzie

Ogrzewanie na propan lub propan-butan z przydomowej butli jest już w Polsce całkiem powszechne. Duży zbiornik mieści kilka tysięcy litrów paliwa i może wystarczyć na ogrzewanie przez cały sezon. Jeśli nawet nie, zamówienie takiego paliwa jest możliwe także zimą, a samo tankowanie zbiornika jest czyste, sprawne i praktycznie bezobsługowe.

Zbiornik występuje w dwóch wersjach — podziemnych lub nadziemnych. Do podziemnego zbiornika tankuje się propan-butan. Do naziemnego — droższy propan, bowiem butan nie byłby w stanie podczas mrozów odparować. Podziemny zbiornik, co oczywiste, jest droższy.

Ogrzewanie gazowe z butli 12-kilogramowej

Małe, dwunastokilogramowe butle gazowe także mogą służyć jako źródło paliwa do ogrzewania. Podłącza się je do przenośnych piecyków gazowych i wykorzystuje często w ogrzewaniu warsztatów, magazynów, garaży. Taki piec grzeje w dużej mierze poprzez promieniowanie, dzięki czemu można nim ogrzać tylko część pomieszczenia, precyzyjnie dostarczając ciepło tam, gdzie jest potrzebne najbardziej.

Taki przenośny (czy raczej przewoźny) piecyk to też dość popularne ogrzewanie na gaz z butli. Do środka obudowy wkłada się 12-kilową butlę gazową. Niektóre piece tego typu wyposażone są w różnego rodzaju sterowniki. To akurat piec z rynku amerykańskiego. Fot.: homedepot.com.

Piecyk taki nie jest drogi, bo kosztuje już od ok. 200 złotych. Jeszcze taniej można kupić promiennik gazowy, czyli sam element grzewczy, mocowany na butli, pozbawiony już obudowy.

(Ten artykuł ma ciąg dalszy na kolejnej stronie!)

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

Zobacz także

Opublikował 11.09.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting