Ogrzewanie elektryczne

Choć o poszczególnych sposobach na elektryczne ogrzewanie domu pisałem już tu na blogu w kilku różnych wpisach, nie ma tu jeszcze żadnego przekrojowego opracowania na ten temat. Właśnie w tym celu zdecydowałem się opublikować dzisiejszy wpis — aby zebrać w jednym miejscu najważniejsze informacje na temat różnych rodzajów ogrzewania elektrycznego, i wskazać Wam miejsca, w których napisałem na ich temat więcej.

Ogrzewanie elektryczne większości z nas kojarzy się z bardzo drogim nośnikiem energii, bo prąd jest znacznie droższy od innych nośników, w rodzaju gazu ziemnego czy węgla. Co ciekawe, wcale nie jest to takie oczywiste, bo w niektórych przypadkach ogrzewanie prądem może być tańsze niż np. ogrzewanie gazem ciekłym czy olejem opałowym! I nie mam tu na myśli wcale elektrycznego ogrzewania pompą ciepła! Ale to zagadnienie na razie zostawmy na kilka dni, bo przygotowuję duże opracowanie porównujące przekrojowo koszty ogrzewania domu z różnych nośników energii.

Elektryczne ogrzewanie grzejnikowe i nadmuchowe

Czyli zwykła zamiana energii elektrycznej w ciepło. Stosowana w tzw. grzejnikach olejowych (olejowych ze względu na to, że wypełnionych olejem, który zwiększa ich pojemność cieplną). Ogrzewanie nadmuchowe to nic innego, jak dołożenie do elektrycznej grzałki dmuchawy, która pozwala rozprzestrzeniać ciepło po pomieszczeniu. Grzałka z wentylatorem nosi nazwę termowentylatora (albo suszarki do włosów 😉 ).

Takie ogrzewanie ma jedną wielką zaletę: koszt inwestycji jest znikomy. Termowentylator to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, olejak pewnie zamknie się w 200-300 PLN. Na ogrzewanie dla rzadko wykorzystywanego domku letniskowego — super sprawa.

Niestety, ponieważ takie urządzenia zużywają prąd wtedy, gdy potrzebne jest nam ciepło, nie możemy korzystać z nich wyłącznie w tańszej nocnej strefie taryfowej. Wprawdzie kaloryfery olejowe mają pewną pojemność cieplną, ale jest ona zbyt mała, by mogła akumulować ciepło na tak długi czas, by pozwolić na ogrzewanie tylko z nocnej strefy.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Znów bardzo tanie inwestycyjnie. Maty grzejne i przewody grzejne są tanie, łatwo się je instaluje, sterowniki są niedrogie. Dzięki temu łatwo wykonać elektryczne ogrzewanie podłogowe na etapie budowy domu w celu późniejszego wykorzystania wyłącznie w charakterze szczytowego lub uzupełniającego źródła ciepła.

Ogrzewanie podłogowe ma już sporą akumulacyjność, dzięki czemu możliwe jest „przechowywanie” ciepła na później.

Przy odrobinie wysiłku można wykonać elektryczne ogrzewanie podłogowe tak, by pozwalało na korzystanie wyłącznie z prądu zużytego w taniej nocnej strefie taryfowej. Wtedy po prostu warstwa betonu, w której zalane są przewody (lub mata) musi być odpowiednio gruba — i mieć odpowiednią masę. Dlatego raczej nie zastosuje się jej na poddaszu, bo wtedy strop musiałby być odpowiednio bardziej wytrzymały. Oczywiście takie ogrzewanie wymagać już będzie znacznie bardziej skomplikowanego sterownika, który też weźmie pod uwagę warunki pogodowe, aby nie przegrzewać pomieszczeń. Zdolność ogrzewania podłogowego do samoregulacji mają chyba tylko instalacje wodnego ogrzewania podłogowego, a elektryczne już nie.

Oczywiście można też zrobić ogrzewanie elektryczne wodne. Kotły elektryczne nie są drogie, nie wymagają pomieszczenia na kotłownię, specjalnej wentylacji, itd. Mimo to, takie rozwiązanie nie jest zbyt popularne.

Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne

To samo, co powyżej, czyli możliwość produkcji ciepła w nocy i wykorzystania go w dzień. Ale o tym nie trzeba myśleć na etapie budowy domu, bo realizowane jest w tzw. piecach akumulacyjnych. To dość drogie (w porównaniu do olejaków) źródła ciepła, bo kosztują od dużych kilkuset złotych w górę. W dalszym ciągu jednak nie są drogie, jeśli odnieść je do ceny całej instalacji grzewczej wraz z kotłem centralnego ogrzewania.

Taki piec akumulacyjny to wielki kawał masy akumulującej ciepło, podgrzewany nocą przez grzałkę. W dzień piec się rozładowuje — samoczynnie, dzięki prądom konwekcyjnym przepływającego przezeń powietrza (które można ograniczać specjalnymi przesłonami), albo dzięki pracy wentylatora regulowanego sterownikiem. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z piecem akumulacyjnym z rozładowaniem dynamicznym.

Ogrzewanie akumulacyjne jest droższe inwestycyjnie, ale znacznie tańsze w eksploatacji.

Pompy ciepła

Oczywiście zasilane energią elektryczną, choć zdarzają się wyjątki (por. gazowe albo solarne pompy ciepła). Z jednej jednostki energii elektrycznej produkują 3-5 jednostek ciepła, choć nie są perpetuum mobile. One po prostu resztę ciepła pobierają z tzw. dolnego źródła, którym może być wężownica z glikolem zakopana pod trawnikiem, podziemny ciek wodny, wymiennik umieszczony w pionowym odwiercie albo otaczające dom powietrze.

Pompy ciepła działają tak samo, jak lodówka. Chłodzą grunt pod trawnikiem, ale podgrzewają powietrze w pokoju. Pompa ciepła to urządzenie bardzo tanie w eksploatacji, ale bardzo drogie gdy trzeba je kupić. Bo oprócz samej pompy ciepła dochodzą jeszcze koszty instalacji grzewczej (pompy ciepła dobrze, czyli tanio, współpracują tylko z ogrzewaniem podłogowym) i samego dolnego źródła. Bo zakopanie wężownicy pod trawnikiem może sporo kosztować. I lepiej to robić przed zagospodarowaniem tego trawnika…

Opublikował 01.12.2009 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

3 komentarze do artykułu “Ogrzewanie elektryczne”

  1. Nie opisuje pan Paneli Infrared. Czy moge poprosic o komentarz na ich temat.

  2. @Mariusz: taki wpis jest w planie.

  3. Witam,
    czy moge prosic o pomoc? mam mieszka nie 45 m2 w kamienicy, jest to mieszkanie zewnetrzene i nie mam do okola zadnych sasiadów. Niesty nie ma instalacji gazowej… Jaki sposob ogrzewanie moglyby mi Pan zaproponowac jako najkorzystniejszy? ( w tej chwili posiadam piec na drewno, jednak chciałabym zaoszczedzic czas na czynnosciach zwiazanych z ogrzewaniem? Jesli bedzie to ogrzewanie elektryczne to o jakiej mocy grzejniki i jaki typ? Powinien byc jeden czy dwa? itp bardzo prosze o rade. Agnieszka

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting