Budownictwo pasywne

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym budownictwo pasywne.

Ogrzewanie domu pasywnego pompą ciepła – czy warto?

Kilkanaście dni temu dostałem pytanie od Czytelnika, który zastanawia się nad sensem budowy domu w standardzie domu pasywnego. Pytanie było dość szczegółowe i choć już na DrewnoZamiastBenzyny.pl udzieliłem dość ogólnej odpowiedzi, to chciałbym tu przytoczyć je w całości i odnieść się do niego ponownie. Bo tu chodzi nie tyle o samą budowę domu niskoenergetycznego, tylko raczej o to, czy ma sens ogrzewanie domu pasywnego pompą ciepła.

Jestem w trakcie budowy domu pasywnego. „Projektowałem” ten dom przez ok. rok czasu ujmując w nim wszelkie aspekty budownictwa pasywnego z elementami domu autonomicznego (m.in. odzysk ciepła jak i samej wody szarej). Cały czas ważniejsza jednak była kwestia „buduję dom dla siebie” a nie dla spełnienia pasywności, stąd powstał dom parterowy o mało korzystnym współczynniku kształtu A/V. Dziś jestem w miejscu, w którym zastanawiam się nad sensem takiego (pasywnego) budownictwa w kontekście ogrzewania.

Dom o pow. uż. ok. 145m2, obciążeniu cieplnym na poziomie ok. 18W/m2 oraz zapotrzebowaniu 10kWh/m2/rok (wyliczenia asolta z FM). Dom z izolacją . od środka. Podłoga też wywrócona do góry nogami, bo chudziak 12cm wylewany jest na 30cm styropianie, na to wylewka 7cm. Zatem w podłodze dość dużo materiału tzw. akumulacyjnego. Ściany działowe też akumulacyjne, bo z SILKI.

Chcę skorzystać z dofinansowania nfosigw na instalację PV + PC (40%), stąd ogrzewanie podłogowe wodne, zasilane pompą ciepła o mocy 5kW (Panasonic Aquarea 5kW monoblock). Pompa zasilać będzie również CWU dla 4 osób.

I teraz pytanie. Mając obciążenie cieplne na poziomie ok. 2,5kW + zasilanie zasobnika CWU 300L dla 4 osób, to czy pompa 5kW nie jest przewymiarowana? Czy to jest ekonomicznie optymalna inwestycja w tego typu budynek ? A może jednak odebrać kilka centymetrów izolacji, aby system jednak pracował nieco częściej i nieco z większą mocą ? Obawiam się też, że w takim domu jaki obecnie buduję będę częściej włączał ogrzewanie niż powinienem ze względu na braki w odczuciu promieniowania.

A może zainwestować w PC P-W 3,2kW, która zapewni 100% pokrycia c.o. i prawie 100% dla cwu. W skrajnych warunkach wodę w zasobniku mogę ogrzewać grzałką odciążając pompę ciepła, która i tak w skrajnych warunkach pogodowych (poniżej -15°C) grzejąc wodę do 50°C nie osiąga zbyt wysokiego COP’a.

Będę wdzięczny za komentarz, w szczególności na temat zasadności budowy tak energooszczędnego budynku.

Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie domu pasywnego pompą ciepła – czy warto?”

13 komentarzy

Opublikował 25.02.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Ogrzewanie gazowe w domu pasywnym

Dziś zajmiemy się odpowiedzią na pytanie, które nadesłał mi e-mailem Czytelnik, pan Krzysztof. Temat ciekawy na fali coraz popularniejszego budownictwa niskoenergetycznego (energooszczędnego lub pasywnego). Oto treść wiadomości, którą otrzymałem.

Przez jakiś czas oglądam Pańskie filmy na kanale youtube. Zaimponował mi Pan wiedzą stąd mój mail do Pana. Bardzo mnie zainteresował temat budowy domu pasywnego którego budowę zamierzam rozpocząć w ciągu 1-1,5 roku. W jednym z filmików omawia Pan temat ogrzania takowego domu wspominając o fakcie że dom pasywny ogrzewa się sam za pomocą działającego tam sprzętu, kuchni, ludzi, słońca itd.

Co jednak gdy mamy zimę jak w tym roku bez słońca a moja żona lubi temperatury w wysokości 25 stopni?:) I co z ciepłą wodą użytkową podczas gdy solary nie mają słońca?

Co myśli Pan o wykorzystaniu piecyka gazowego dwu-funkcyjnego, kondensacyjnego? Biorąc pod uwagę paliwo i elektronikę w takim kotle mam pełną sterowalność.

Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie gazowe w domu pasywnym”

Opublikował 19.07.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Dogrzewanie domu kolektorami

Wczoraj opublikowałem na łamach DrewnoZamiastBenzyny.pl świetny artykuł o dogrzewaniu domu kolektorami słonecznymi. Warto do niego zajrzeć by zobaczyć, ile kosztuje inwestycja w system kolektorów wystarczający do dogrzewania domu. I ile się na tej inwestycji oszczędza.

A także ile się traci (ciepła), bo to też cenna informacja.

Opublikował 11.02.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Wentylacja w domu pasywnym

Zagadnieniom wentylacji poświęciłem już kilka krótkich filmów, a jeszcze przynajmniej jeden czeka na przygotowanie. Dziś wrzucam film nagrany kilka dni temu, który dotyczy wentylacji w domu pasywnym.

Standard domu pasywnego narzuca na inwestorze wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Często taka instalacja wyposażana jest też w gruntowy wymiennik ciepła. A dlaczego? O tym wszystkim dowiesz się oglądając film.

Pod filmem — transkrypcja dla osób, które wolą czytać, niż oglądać.

Czytaj dalej artykuł „Wentylacja w domu pasywnym”

Opublikował 04.09.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Energia słoneczna dla każdego

Taki podtytuł nosi napisana przeze mnie książka, która trafiła do sprzedaży dwa dni temu — „Jak tanio zbudować kolektor słoneczny? Energia słoneczna dla każdego”.

Książka wprawdzie dotyczy przede wszystkim budowy własnego (taniego) kolektora słonecznego do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale też zawiera zagadnienia istotne z punktu widzenia ogrzewania domu energią słoneczną, między innymi:

  • ile energii słonecznej mamy do dyspozycji w Polsce,
  • jak ustawienie kolektora wpływa na ilość pozyskiwanej energii,
  • jakie są mechanizmy przekazywania ciepła i które mają kluczowe znaczenie dla energetyki słonecznej,
  • jakie elementy wchodzą w skład pasywnego systemu ogrzewania domu,
  • jak działają ściany Trombe’a.

Książka dostarczana jest w formie pliku PDF do czytania na komputerze, ale można ją sobie też wydrukować. Kosztuje 24,90 PLN i można ją zakupić tutaj. Po wpisaniu kodu promocyjnego „premiera-5” jej cena zostanie obniżona o 5%. Niestety, kod ważny jest tylko przez tydzień, do 11. grudnia. Dlatego zachęcam gorąco do zakupu w ciągu kilku najbliższych dni.

Po nagraniu na płytkę z książki można zrobić całkiem fajny prezent świąteczny. 😉

Opublikował 04.12.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Ogrzewanie dla domu pasywnego

Dom pasywny to taki bardzo specyficzny dom energooszczędny. Albo inaczej mówiąc, dom bardzo energooszczędny. Posiada naprawdę grubą izolację cieplną ścian, podłogi i dachu, dobre okna, odzysk ciepła z wentylacji. Ale ogrzewanie za to posiada nietypowe. Nie ma w nim zazwyczaj klasycznej instalacji ogrzewczej i klasycznego źródła ciepła.

Poniżej filmik w kilku słowach wyjaśniających, na czym polega ogrzewanie domu pasywnego. I dlaczego tak bardzo różni się od ogrzewania zwykłego (choćby energooszczędnego) domu? A pod filmem — transkrypcja nagrania.

Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie dla domu pasywnego”

2 komentarze

Opublikował 03.10.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,